ثبت ملی خانه تاریخی رمضانی در روستای قوژد گناباد ابلاغ شد
کد خبر: 1026151
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Iwp
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی؛
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: خانه تاریخی رمضانی در روستای قوژد شهرستان گناباد که به شماره 33007 به تاریخ 30/2/1399 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، به استانداری ابلاغ شد.
ابوالفضل مکرمی فر با اعلام این خبر افزود:این اثر تاریخی در استان خراسان رضوی، شهرستان گناباد، بخش مرکزی، دهستان حومه، قسمت شمالی بافت تاریخی روستای قوژد و در خیابان شهید علیپوریک قرار دارد.
وی ادامه داد:اقلیم بومی منطقه به علت واقع‌شدن در حاشیه کویر و دوری از دریا از نوع آب‌وهوای صحرایی و بیابانی گرم و خشک است، بافت قدیمی این روستا که مجموعه‌ای کامل از بناهای تاریخی با معماري بسیار زیبا را در خود جای‌داده یکی از بافت های ارزشمند تاریخی باقی‌مانده در شهرستان گناباد است که هم‌اکنون روی طرح مطالعاتی آن اقداماتی صورت گرفته است.
مکرمی فر تصریح کرد:این بافت یکی از طرح‌های مهم گردشگری فرهنگی استان محسوب می‌شود و هم‌اکنون دارای سکنه است و به‌عنوان يكي از روستاي هدف گردشگري انتخاب‌شده و مرمت برخی خانه‌ها و بناهای شاخص مانند مساجد وچندین خانه بوم گردی انجام‌گرفته است.
وی یادآور شد: مشخصات و ویژگی‌های زمين و عوارض طبيعي بستر روستا در شکل‌گیری سيماي كالبدي روستا نقش عمده‌ای ايفا می‌کند در زمره اين ویژگی‌ها جنس زمين، موقعيت آن نسبت به عوارض طبيعي مثل رودخانه و ... تأثیرات بارزتري دارند.
مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی - فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره تاريخچه و وجه‌تسمیه اثر اظهار کرد: خانه رمضانی در بافت باارزش روستای قوژد قرار دارد و بر اساس مستندات موجود از بناهای هم‌دوره و مطالعات تطبیقی صورت گرفته این بنا می‌تواند متعلق به دوره اوایل پهلوی باشد.
محمود طغرایی ادامه داد:از معمار بنا اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی به گفته افراد سالخورده روستا برخی خانه‌های بافت باارزش روستای قوژد تحت تاثیر معماری بومی ویا یزد بوده است البته از معماران دیگری که از آن‌ها یاد می‌شود استاد ابوالقاسم یزدی، استاد اسدی کاخکی و حسن عالی است که در طول سال‌های مختلف در بنا تغییراتی ایجاد می‌کرده اند.
مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره دیگر مشخصات اثر گفت: خانه باغ رمضانی با طول 53,17 متر و عرض حداکثری 44,82 متر و به وسعت 2000 متر مربع ، ازلحاظ طرح و نقشه در زمره خانه¬های با حیاط مرکزی قرار دارد.
طغرایی گفت:سر در ورودی در ضلع شرقی بنا قرار دارد که با طاق گهواره‌ای پوشیده شده است. درب چوبی دو لتِ با کوبه های جداگانه همچنان بر سردر خانه خود نمایی می کند.
وی افزود:سر در به وسیله دالانی با دو زاویه 90 درجه و پوشش ضربی به حیاط مرکزی وصل می شود، در دالان راه پله های دسترسی بام و درب ورودی به اتاق بادگیر قرار داشته که اکنون مسدود شده است.
طغرایی تصریح کرد:حیاط مرکزی مستطیل شکل است که در ضلع جنوبی حیاط ایوان قرار گرفته است، سرداب بنا در زیر اتاق ضلع جنوبی ایوان قرار دارد که اکنون دسترسی به آن مسدود شده است.
وی اظهار کرد:این بنا دارای سه اتاق و یک مطبخ در ضلع غربی حیاط و سه اتاق در مجاورت ایوان (ضلع جنوبی) است، فضای داخلی اتاق ها دارای پوشش فیلپوش و طاق عدسی است.
مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره ویژگيهای خاص اثرگفت: وجود حیاط مرکزی، وجود ایوان، وجود دالان و تاکید بر محرمیت، وجود زیر زمین یا سردابه که اکنون ورودی آن مسدود است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار