رافائل گروسی: سطح خوب همکاری‌مان با ایران حفظ شده است
کد خبر: 1024942
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IdK
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهاراتی را درباره فعالیت‌های اخیر آژانس در ایران و همکاری میان ایران و آژانس مطرح کرد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در گفتگو با این خبرگزاری گفت که بازرسان آژانس تایید کرده اند که ایران ساختن یک تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی مخصوص سرهم کردن سانتریفیوژ‌ها را پس از انفجار در تاسیسات قبلی‌اش آغاز کرده است.

گروسی همچنین گفت که ایران به ذخیره کردن مقدار بیشتری اورانیوم با غنای پایین ادامه می‌دهد، اما به نظر می‌رسد مقدار کافی برای ساختن یک سلاح در اختیار ندارد.
گروسی در این باره اظهار کرد: آن‌ها کار را شروع کرده اند، اما کامل نشده است. روندی طولانی است.
او با گفتن این که این اطلاعات محرمانه است، جزئیات بیشتری ارائه نکرد.
مدیرکل آژانس افزود که ایران به ایجاد دسترسی برای بازرسان آژانس به تمام تاسیسات هسته‌ای اش از جمله نطنز ادامه می‌دهد.
گروسی درباره ذخایر اورانیوم ایران و این که آیا این میزان برای ساختن یک سلاح هسته‌ای کافی است، گفت: ایده «مقدار چشمگیر» یک پارامتر فنی است که در چارچوب توافق پادمانی برای اشاره کردن به مقادیری که به طور نظری می‌توانند برای تولید یک سلاح هسته‌ای به کار گرفته شوند، کاربرد دارد. این واقعیت که ممکن است این مقدار وجود داشته باشد خود به خود به معنای این نیست که یک سلاح هسته‌ای در حال ساخته شدن است، بنابراین فکر می‌کنم موقع استفاده از این عبارت‌ها باید بسیار دقت کنیم.
او همچنین با اشاره به نمونه برداری‌های محیطی بازرسان آژانس از دو محل جدید در ماه سپتامبر گفت که این نمونه‌ها هنوز در حال تحلیل و بررسی آزمایشگاهی هستند.
گروسی با اشاره به سفر اخیرش به تهران و انجام شدن توافقی در زمینه اجرای تعهدات پادمانی ایران، گفت: کاری که انجام دادیم راهکاری سازنده برای حل یک مشکل بود. می‌توانم بگویم که از آن موقع سطح خوب همکاری را حفظ کرده ایم از این نظر که بازرسان ما مرتب حضور دارند و از تاسیسات بازدید می‌کنند.

منبع: ايسنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار