«نگارش و ویرایش متون سیاسی» منتشر شد
کد خبر: 1023710
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IJS
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰
کتاب «نگارش و ویرایش متون سیاسی» تألیف دکتر ابراهیم برزگر به تازگی به همت سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) منتشر شد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین:  کتاب «نگارش و ویرایش متون سیاسی» تألیف دکتر ابراهیم برزگر استاد تمام علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی به همت پژوهشکده تحقیق و توسعه علوم انسانی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) و همکاری شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شد. مخاطب هدف این کتاب، دانشجویان رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل هستند. نویسنده در این کتاب با استفاده از دانش تولید شده صاحبنظران ادبیات فارسی و ویراستاری، آن دانش را در خدمت مخاطبان علوم سیاسی قرار داده و به کاربرد آن در متون علوم سیاسی توجه داشته و به نوعی بین نگارش، ویراستاری و علوم سیاسی پیوند برقرار کرده است. فصل اول کتاب درباره فلسفه وجودی این درس نوبنیاد و اهمیت آن در مهارت‌افزایی و چیستی ادب فارسی و تعامل آن با تحولات سیاسی و ویراستاری در سیاست و زبان دیپلماتیک سخن می‌گوید و وجه غالب آن سیاسی است.

فصول دوم و سوم درباره شیوه خط و املای فارسی درست کلمات و واژه‌های متشابه و نیز مواردی، چون کاربرد نادرست فعل، حرف و جمله بحث می‌کند و تا حدودی با مثال‌های سیاسی، علوم سیاسی‌سازی شده است. در واقع در فصل دوم مباحث صرفی واژگان و در فصل سوم مباحث نحوی و دستور زبان بررسی شده است. در فصل چهارم به پاراگراف‌نویسی، ویرایش عنوان و گزارش سیاستی و در فصل پنجم با وجه غالب سیاسی و فصول دوم و سوم با وجه غالب ادبیات فارسی تدوین شده، با این همه نویسنده کوشیده است در همین دو فصل دوم و سوم هم در ظرف ادب فارسی، مظروف سیاسی بریزد و تا حد امکان شواهد و مثال‌های سیاسی برای موضوعات بیاورد.

مؤلف در مورد این اثر می‌نویسد: از تابستان سال۱۳۷۰ که با ویراستاری آشنا شده‌ام، تاکنون حدود سه دهه با آن زیسته‌ام و در کار‌های آماده‌سازی کتب درسی، ارزیابی پایان‌نامه‌های دانشجویی و نگارش کتب و مقالات شخصی با آن مرتبط بوده‌ام. بار‌ها اعجاز ویرایش را دیده‌ام که متن اولیه کتاب‌ها چگونه با ویراستاری دگرگون می‌شود و ارتقا می‌یابد و خواندنی می‌شود. ویراستاران هستند که کتاب‌ها را آراسته و پیراسته و خوانا و روان می‌کنند. ویراستاری در هر رشته‌ای، مهم و ضروری است. آموزش ویراستاری برای هر دانشجو و برای نگارش کار‌های کلاسی و به ویژه پایان‌نامه‌نویسی ضروری است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار