همگرایی امنیتی- سیاسی فلسطینی‌ها علیه سازش
کد خبر: 1021117
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Hdd
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۴
اتحاد نامقدس اعراب با رژیم صهیونیستی، خون تازه‌ای در رگ‌های فلسطینی‌ها دمیده تا اختلافات را کنار گذاشته و به دور از حمایت‌های جهان عرب، آزادسازی قدس از دست اشغالگران را به پیش ببرند. جنبش فتح ضمن برگزاری نشست با گروه‌های غزه در روز‌های آینده، بر لزوم اتحاد فلسطینی‌ها برای مقابله با رژیم صهیونیستی تأکید کرد. جنبش حماس هم از تعیین سازوکار برگزاری انتخابات فلسطین در چارچوب توافقات انجام شده با فتح خبر داد؛ اتحاد مبارکی که تن صهیونیست‌ها را به لرزه انداخته، تا جایی که ارتش این رژیم در نوار غزه به حالت آماده‌باش درآمده است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: پس از نشست‌های امنیتی اخیر که بین گروه‌های مقاومت غزه و تشکیلات خودگردان فلسطین در بیروت و استانبول برگزار شد، این بار طرح‌های سیاسی مقابله با دشمن صهیونیستی در دستور کار قرار گرفته است. اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه شب در تماسی تلفنی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر اهمیت ادامه مذاکرات تا رسیدن به نتایج مورد نظر تأکید کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا»، عباس در این تماس بر حمایت خود از گفتگو میان فتح و حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی با هدف رسیدن به نتایج مورد نظر و برگزاری انتخابات تأکید کرد. عباس همچنین ضرورت وحدت فلسطینی برای مقابله با خطرات و چالش‌های موجود در این مرحله سرنوشت‌ساز را یادآور شد. هنیه هم بر موضع حمایتی حماس برای موفقیت گفت وگوی‌های جاری و اهمیت ایجاد جبهه ملی واحد برای مقابله با توطئه‌ها تأکید کرد. همچنین، در این تماس تلفنی اعلام شد که نشست جدید میان گروه‌های فلسطینی در سوم اکتبر (دوازدهم مهر) با هدف بررسی توافق اخیر در استانبول و نیز مشخص کردن زمان برگزاری انتخابات ریاستی و شورای قانونگذاری برگزار خواهد شد. احمد المجدلانی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین ضمن اعلام این تاریخ تصریح کرد، مکان نشست مشخص نشده است. وی افزود، «دوره زمانی میان صدور فرمان ریاستی برای تعیین زمان انتخابات و اجرای آن ۹۰ روز خواهد بود.» به گزارش شبکه المیادین، حسام بدران از رهبران حماس هم درباره چارچوب این گفتگو‌ها تأکید کرد: «مهم‌ترین بند‌های مورد بحث، سازوکار ایجاد یک رهبری ملی مقاوم و مردمی و توافق بر استراتژی‌ها مؤثر به ویژه در کرانه باختری و قدس اشغالی بوده است.» از سوی دیگر، محمود العالول، نایب رئیس جنبش فتح تأکید کرد: «دستیابی فتح به یک توافق اصولی با حماس در راستای تلاش برای متحد کردن گروه‌های فلسطینی علیه هرگونه طرح امریکا و اسرائیل است.»

اتحاد گروه‌های مقاومت غزه با تشکیلات خودگردان درحالی است که تا پیش از عادی‌سازی روابط رژیم‌های عربی با اسرائیل، برخی اختلافات سیاسی و امنیتی بین این گروه‌ها وجود داشت، اما فلسطینی‌ها اکنون که پشتوانه جهان عرب برای مقابله با دشمن صهیونیستی را از دست داده‌اند، به همگرایی سیاسی و امنیتی بین خودشان روی آورده‌اند. اتحاد حماس با فتح می‌تواند هشداری برای صهیونیست‌ها باشد که در سال‌های اخیر تلاش می‌کردند با استفاده از شکاف بین این گروه‌ها، فشار‌های سیاسی خود را بر فلسطینی‌ها تحمیل کنند. مقامات تل‌آویو و فرماندهان نظامی اسرائیل بار‌ها به قدرت موشکی حماس در غزه اذعان کرده و این مسئله را تهدیدی اساسی برای امنیت اسرائیلی‌ها برشمرده‌اند و بنابراین، اتحاد فلسطینی‌ها بیش از پیش به امنیت رژیم صهیونیستی ضربه وارد خواهد کرد.

آماده‌باش صهیونیست‌ها

با اتحاد گروه‌های فلسطینی برای مقابله با اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی، ارتش این رژیم خود را برای هرگونه درگیری احتمالی در نوار غزه آماده می‌کند. شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی روز شنبه در گزارشی اعلام کرد که ارتش این رژیم از اینکه سلسله حوادث پیش رو در یک ماه آتی به افزایش تنش‌ها تا بروز جنگ در غزه کشیده شود، بیم دارد. ایتی زعفرانی، از فرماندهان ارتش اسرائیل در گردان ۷۴ سپاه جنوب، به این شبکه گفت که ممکن است اوضاع در غزه هر لحظه دگرگون شود و این گردان اخیراً ۲۴ مقر نظامی وابسته به جنبش حماس را در پاسخ به به پرواز در آمدن بالن‌های آتش‌زا و شلیک خمپاره، هدف قرار داده است. شبکه ۱۲ اسرائیل در خصوص این سلسله حوادث که احتمال دارد منجر به جنگ شود، گفت که شیوع ویروس کرونا در غزه و پایان کمک‌های قطر در ابتدای ماه آتی میلادی و ممانعت اسرائیل از ورود تجهیزات پزشکی به غزه و از سوی دیگر انتخابات امریکا می‌تواند عامل این افزایش تنش باشد. این شبکه در این خصوص گفت که این مسائل می‌تواند بر اوضاع سیاسی و به طور کل بر فلسطینیان تأثیر بگذارد. هفته گذشته نیز «بنی گانتس» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پیش‌بینی کرد که در ماه آتی باید منتظر افزایش تنش در غزه باشیم. او گفت: «اسرائیل باید مذاکرات سیاسی با فلسطینی‌ها و تلاش برای بازگردانی هماهنگی امنیتی با تشکیلات خودگردان را در پیش بگیرد». نگرانی صهیونیست‌ها از احتمال درگیری در نوار غزه در شرایطی است که حماس هفته گذشته با هشدار به رژیم صهیونیستی در خصوص هرگونه ماجراجویی در غزه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که متناسب با حجم تجاوزات اشغالگران، پاسخ خواهد داد و و رژیم صهیونیستی هزینه هرگونه حمله به مواضع مقاومت را خواهد داد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار