فرونشست سالانه ۳۱ سانتیمتری شهریار
کد خبر: 1019982
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HLK
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۵
سالانه در تهران و دشت‌های آن شاهد فرونشست‌های متعدد زمین هستیم، به صورتی که در منطقه شهریار روزانه یک میلی‌متر مکعب زمین فرو می‌رود.
سرویس جامعه جوان آنلاین:  فرونشست زمین در تهران و جنوب آن سال‌هاست که دغدغه محیط‌زیستی‌ها و دستگاه‌های مربوط به آن شده‌است، اما هر کدام از این دستگاه‌ها تنها علت افزایش فرونشست زمین را برداشت‌های بی‌رویه از چشمه‌های زیرزمینی می‌دانند.

با وجود اینکه این پدیده در جهان رو به افزایش است، اما در استان تهران به خصوص در دشت ورامین و شهریار نسبت به سایر مناطق جهان افزایش دو برابری گزارش شده‌است، به صورتی که در منطقه شهریار سالانه ۳۱۰ میلی‌متر زمین فرو می‌رود که طبق برآورد سازمان نقشه‌برداری کشور نرخ فرونشست زمین سالانه در تهران حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب گزارش شده‌است، به طوری که افت آب‌های زیر‌زمینی در دشت ورامین ۸۰ میلیون متر مکعب و ۴۰ میلیون دیگر مربوط به دشت تهران و شهریار است.

به گفته سید حسن رضوی، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران، در منطقه شهریار استان تهران روزانه یک میلی متر زمین فرو می‌رود.

در استان تهران حدود ۴ میلیارد متر مکعب آب از چاه‌های زیرزمینی برداشت می‌شود که حدود ۱۰ درصد توسط چاه‌های غیرمجاز که شهرداری صاحب آنهاست و هیچ نظارتی بر آن‌ها نمی‌شود، برداشت می‌شود. بر همین اساس مریدی، مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پدیده فرونشست زمین یک پدیده زمان‌بر است که در اثر برداشت بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی و خالی شدن آن‌ها اتفاق می‌افتد.

وی افزود: اغلب این پدیده در دشت‌های کشور به ویژه در دشت‌هایی که مصرف آب بی‌رویه را در آنجا شاهد هستیم، شکل می‌گیرد.

مریدی گفت: برداشت بی‌رویه آب از اعماق زمین در دشت‌های ورامین منجر شده تا خلل و فرج زمین توانایی کشش بار موجود در سطح زمین را نداشته باشد و به مرور این خلل و فرج در اثر نشست دانه خاک پر شود. وی با اشاره به اثرات پدیده فرونشست زمین افزود: این پدیده چند اثر مهم دارد که یکی از آن‌ها اثر زیست‌محیطی از دست دادن آبخوان‌های آب‌های زیر‌زمینی است که دیگر این پدیده غیر‌قابل بازگشت است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار