نیاز بیش از ۳۸ هزار معلول در مراکز توانبخشی به «تبلت»
کد خبر: 1019922
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HKM
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
نماینده مراکز روزانه انجمن مراکز توانبخشی غیر دولتی کشور گفت: بیش از ۳۸ هزار نفر از توانخواه‌هایی که از مراکز روزانه توانبخشی خدمات دریافت می‌کنند، نیازمند دریافت تبلت یا تلفن همراه هوشمند برای آموزش‌های مجازی هستند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: مریم شهریاری با اشاره به خدمت‌رسانی در مراکز توانبخشی روزانه اظهار کرد: مراکز روزانه زمانی که کار خود را آغاز کردند، تنها به توانخواه‌های زیر ۱۵ سال خدمات ارائه می‌دادند، اما با پیشرفت صورت گرفته و تخصصی‌تر شدن مراکز، نوع ارائه خدمات نیز افزایش یافت.

وی افزود: در حال حاضر ۱۳ نوع مرکز آموزشی توانبخشی و حرفه آموزی مختص معلولیت‌های مختلف راه اندازی شده که از آن جمله می‌توان به مراکز ذهنی زیر ۱۵ سال، مراکز جسمی و حرکتی، ضایعه نخاعی، خانواده و توانخواه کم بینا و نابینا، کودک مبتلا به اختلال شنوایی، سالمندان، روانی مزمن، آموزش و توانبخشی طیف اوتیسم و ... اشاره کرد.

نماینده مراکز روزانه انجمن مراکز توانبخشی غیردولتی کشور با اشاره به لزوم ارائه خدمات تخصصی به افراد دارای معلولیت اظهار کرد: در حال حاضر شاهدیم که افراد دارای معلولیت متناسب با نیاز‌هایی که دارند، خدمات دریافت میکنند و به نوعی می‌توان گفت که خدمات کاملاً تخصصی شده است.

شهریاری درباره تأثیر بیماری کرونا بر عملکرد مراکز توانبخشی روزانه تصریح کرد: بعد از شیوع بیماری کرونا در کشور، مراکز توانبخشی نیز متأثر از این بیماری بودند، اما مسئولان مراکز با تلاش خودشان، اجازه ندادند وقفه‌ای در آموزش و توانبخشی گروه هدف ایجاد شود.

وی ادامه داد: با کمک ۱۴ هزار پرسنل شاغل در مراکز روزانه، اقدام به راه اندازی خدمات توانبخشی از راه دور کردیم و هدف ما این بود که توانخواه‌ها از چرخه دریافت خدمات محروم نمانند.

نماینده مراکز روزانه انجمن مراکز توانبخشی غیردولتی کشور با تأکید بر افزایش خدمات مراکز توانبخشی در ایام شیوع بیماری کرونا اذعان کرد: زمانی که مراکز روزانه تعطیل بودند، خدمات به صورت شبانه روزی به جامعه هدف ارائه و متناسب با امکانات خانواده‌ها به آن‌ها ارایه می‌شد.

شهریاری با بیان اینکه "آموزش مجازی نیازمند به ابزار ویژه است" گفت: آموزش مجازی نیازمند ابزار‌هایی از قبیل گوشی تلفن هوشمند و یا تبلت است و باید به این موضوع توجه شود که اکثر گروه هدف ما را خانواده‌های محروم تشکیل می‌دهند که ابزار لازم برای دریافت آموزش‌های مجازی را در اختیار ندارند.

وی با ارایه درخواستی از مسئولان سازمان بهزیستی تصریح کرد: حق مسلم جامعه هدف ما است که بتوانند در ایام بیماری کرونا از خدمات آموزشی مجازی بهره‌مند شوند و برای تحقق این مهم، باید ابزار دریافت این آموزش در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

نماینده مراکز روزانه انجمن مراکز توانبخشی غیر دولتی کشور با ارایه آماری از جامعه هدف مراکز روزانه که زیر ۱۸ سال هستند اظهارکرد: تعریفی که سازمان یونیسف از کودکان دارد، افراد زیر ۱۸ سال کودک به شمار می‌آیند. براساس این تعریف، ۳۸ هزار و ۹۸۱ نفر از افراد جامعه هدف ما را افراد زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دهند.

شهریاری ادامه داد: تمام افراد خدمات گیرنده از مراکز توانبخشی روزانه ۴۵ هزار نفر هستند که ۳۸ هزار و ۹۸۱ نفر از آن‌ها را افراد زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به نیاز ۸۵ درصد از جامعه هدف مراکز توانبخشی غیر دولتی روزانه به تبلت و یا تلفن همراه هوشمند اذعان کرد: با توجه به نیاز گروه هدف به آموزش مجازی، حداکثر ۸۵ درصد از جامعه هدف مراکز روزانه باید ابزار لازم برای آموزش مجازی را در اختیار داشته باشند.

نماینده مراکز روزانه انجمن مراکز توانبخشی غیر دولتی کشور با اشاره به راه اندازی مجدد فعالیت مراکز روزانه توانبخشی از ابتدای اردیبهشت ماه تصریح کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه، مراکز روزانه توانبخشی فعالیت حضوری خود را مجدداً از سر گرفتند و پس از آن، شاهد رفت و آمد‌های توانخواهان در مراکز روزانه بودیم.

شهریاری با تأکید بر لزوم در اختیار داشتن مواد ضدعفونی کننده و اقلام بهداشتی برای مراکز توانبخشی روزانه اضافه کرد: به منظور تهیه اقلام بهداشتی نظیر ماسک، الکل، ژل ضد عفونی کننده و ...، برای هر فرد توانخواهی که به مراکز روزانه مراجعه می‌کند، در طول یک ماه هزینه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی را متقبل می‌شویم و نیازمند حمایت‌های بیشتر برای تأمین این هزینه‌های مازاد هستیم.

وی در باره افزایش هزینه‌های ایاب و ذهاب مددجویان مراکز توانبخشی روزانه گفت: توانخواه‌ها در سراسر کشور اغلب از خانواده‌های محروم هستند و از نقاط دور به مراکز مراجعه می‌کنند به همین خاطر برای آن‌ها سرویس ایاب و ذهاب در نظر گرفته شده است. همچنین در ایام بیماری کرونا، این سرویس‌ها باید فاصله اجتماعی را در نظر بگیرند به همین خاطر مجبور بودیم تعداد خودرو‌هایی که اقدام به جا به جایی توانخواه‌ها می‌کردند را افزایش دهیم.

نماینده مراکز روزانه انجمن مراکز توانبخشی غیر دولتی کشور گفت: هزینه ایاب و ذهاب مددجویان در ایام بیماری کرونا، افزایش قابل توجهی داشته و برای تأمین هزینه‌ها نیازمند یاری بیشتری هستیم.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار