هشدار درباره بازگشت به روز‌های پر التهاب اسفند با سردی هوا
کد خبر: 1019818
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HIg
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۵
آهنگ فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا دوباره افزایشی شد. با فوت ۱۷۹ بیمار کرونای دیگر، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۲۳ هزار و ۶۳۲ نفر رسید. حالا معاون کل وزارت بهداشت، نسبت به شیوع موج سوم کرونا در کشور هشدار می‌دهد. از نگاه وی برخی استان‌ها از جمله تهران از نظر پخش و انتشار بیماری وضعیت مناسبی ندارند.
کبری فرشچی
سرویس جامعه جوان آنلاین: علاوه بر این شیب افزایشی مبتلایان هشدار می‌دهد ممکن است به روز‌های پر التهاب اسفند ماه بازگردیم.

خیز دوباره ویروس کرونا را می‌توان با نگاهی گذرا به آمار فوتی‌ها و ابتلا‌ها و بستری‌های جدید بیماری طی روز‌های اخیر متوجه شد. حالا شیب افزایش مرگ و میر‌های کرونایی به شکل محسوسی قابل‌مشاهده است.

طی۲۴ ساعت منتهی به ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۹۸۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۷۲۶ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۱۰ هزار و ۳۳۴ نفر رسید. همچنین ۳هزارو۸۲۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۳۵۲ هزار و ۱۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. تاکنون ۳ میلیون و ۶۴۱ هزار و ۵۸۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده‌است.

بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند.

هشدار درباره تجمعات غیر‌ضروری

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با تأکید بر حساسیت کشور از منظر شیوع کرونا گفت: «برخی استان‌ها وضعیت مناسبی ندارند و بیماری بدون هیچ ملاحظه‌ای منتظر غفلت ما است.»

به گفته وی تجمع در مکان‌های مختلف برابر با افزایش دوباره است و جامعه‌ای هوشمند است که تجمعات غیرضروری را در جامعه به صفر برساند، بنابراین تأکید می‌شود هر نوع تجمعی موجب افزایش مبتلا به کرونا می‌شود. معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به الگوی کشور‌های دیگر در مواجهه با کرونا افزود: «اکنون در کشور انگلستان به دلیل اینکه تجمع بیش از شش نفر را جرم دانسته‌اند شاهد کاهش موارد ابتلا به کرونا هستیم. در فرانسه نیز تصمیمات سختی در مقابله با ویروس کرونا گرفته شده است.»

به گفته حریرچی مهم‌تر از بیمارستان، درمان و اقدامات تشخیصی آنچه کرونا را افزایش می‌دهد تجمع مردم در مکان‌های مختلف است. بنابراین تأکید می‌شود با توجه به نحوه انتشار ویروس کرونا باید موارد بهداشتی و فاصله‌گذاری را با دقت رعایت کرد. وی پاساژ‌ها را یکی از مکان‌هایی دانست که موارد مقابله با کرونا در آن کمتر رعایت می‌شود و رعایت نکردن موارد بهداشتی منجر به افزایش بی‌رویه ابتلا به کرونا خواهد شد. وی افزود: «کاهش میزان مرگ و میر در بیمارستان‌ها نشان می‌دهد کادر درمان عملکرد خوبی دارند، اما افزایش میزان مراجعات به بیمارستان‌ها گویای افزایش شیوع کرونا و رسیدن به موج سوم کرونا است.»

نمره ضعیف پایتخت ا‌ز نظر رعایت پروتکل‌ها

معاون کل وزارت بهداشت پایتخت را از لحاظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی یکی از ضعیف‌ترین نقاط کشور عنوان کرد و افزود: «میزان ابتلا در آذربایجان شرقی از متوسط کشوری بالاتر است، زنجان نیز با توجه به میزان بالای تجمع، اما با لغو مراسم محرم در حسینیه‌ها و تکایا توانستند میزان ابتلا را کاهش دهند.»

به گفته وی درصدی از مردم که موارد بهداشتی را رعایت نمی‌کنند می‌توانند موجب افزایش شیوع کرونا شوند، اما استفاده بالای ۸۰ درصد از ماسک، تأثیر معنی‌داری بر میزان ابتلا خواهد داشت. حریرچی با اشاره به شیوع بیماری آنفلوآنزا در فصل سرما و نگرانی از کمبود واکسن آنفلوآنزا گفت: «جوان‌ها نیاز به تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند.»

احتمال بازگشت به روز‌های پر التهاب اسفند ماه

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران هم با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به کرونا گفت: «به نظر می‌رسد تابلوی اسفندماه دوباره در حال شکل‌گیری است.»

وی تقویت زیرساخت‌های بهداشتی، اعمال بیشتر محدودیت‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، عملی شدن جرائم فردی برای کنترل کرونا، نظارت بیشتر بر روند توزیع داروها، برنامه‌ریزی مدون برای توزیع واکسن آنفلوآنزا، افزایش ظرفیت‌ها و تأمین اعتبار، افزایش تعرفه دریافتی کارکنان و توجه بیش از پیش به بازدید‌ها و نظارت‌ها را مورد تأکید قرار داد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه حجم بیماران و چگالی جمعیت در هیچ نقطه‌ای از کشور با تهران قابل مقایسه نیست، از چالش‌های این کلانشهر کشور در رویارویی با ویروس کووید ۱۹ خبر داد و افزود: «فصل مشترک رفع مسائل پیش روی تهران تأمین منابع و کاهش بوروکراسی‌های اداری است.»

وی با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ گفت: «به نظر می‌رسد تابلوی اسفندماه دوباره در حال شکل‌گیری است و این در شرایطی است که همزمانی کرونا با آنفلوآنزا و بیماری‌های شایع فصل سرما، به افزایش بار مراجعان دامن می‌زند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار