مبنای کار پلیس پیشگیری از وقوع جرم است
کد خبر: 1018573
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gyb
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۵
سردار مسعود مصدق
حفظ آرامش جامعه و امنیت حاکم بر آن همواره از مهمترین وظایف، اهداف و دغدغه‌های نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود. این آرامش و امنیت حاکم بر کشور به راحتی به دست نیامده و به برکت خون هزاران شهید سرو قامت حفظ گشته است و اینک باید اذعان داشت که حفظ این سرمایه ارزشمند نه تنها وظیفه پلیس و نیرو‌های امنیت‌ساز کشور، بلکه وظیفه تمامی آحاد جامعه است. همگان بر این اصل واقف هستند که وارد آمدن کوچکترین خلل به نظم و انضباط عمومی و هنجارشکنی در کوچکترین مسائل ممکن است تبعات بزرگی، نه فقط برای شخص مجرم بلکه برای کلیت جامعه به همراه داشته باشد؛ اولین تأثیرات آن ایجاد حس ناامنی در سطح جامعه است که باعث تأثیرگذاری بر فرآیند‌های توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می‌شود.

وظایف پلیس در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به‌گونه‌ای تعریف شده است که این نهاد انتظامی که مسئولیت ایجاد نظم و تأمین آرامش جامعه را بر عهده دارد، عوامل ناامنی و مخل آرامش را در کوتاه‌ترین زمان ممکن شناسایی کرده و به مراجع قانونی معرفی کند، البته لازم به ذکر است تمامی تلاش مجموعه پلیس چه در پایتخت و چه در سایر استان‌ها بر آن است تا وقوع جرم و بزهکاری به حداقل برسد و بر این اساس می‌توان گفت که پلیس در حالت کلی مبنای کار خود را برپیشگیری از وقوع جرم و جنایت نهاده است.

متأسفانه هر از چندگاهی شاهد آن هستیم که عده‌ای به بهانه‌های واهی و پیش پا افتاده یا عدم کنترل خشم و تصمیم‌گیری مناسب و معقول، به جای تمکین به قانون و حل مشکلات خود از راه‌های قانونی، با گردن‌کشی و اوباشی‌گری، آرامش جامعه را خدشه دار کرده و با رفتار‌های خودسرانه، چهره شهر را ناآرام و همراه با هرج و مرج جلوه می‌دهند. پلیس همواره تأکید داشته‌است که با این‌گونه افراد با قاطعیت هر چه تمام‌تر برخورد خواهد کرد و اجازه نخواهد داد، عده‌ای اراذل و اوباش با قانون‌گریزی و قانون‌شکنی و همچنین با حماقت و رفتار‌های خشن و به دور از شأن جامعه، محیط شهر‌ها و خصوصاً پایتخت میهن عزیزمان که به ام القرای جهان اسلام شهره است را ناامن ساخته و آرامش مردم را بر هم زنند.

در یکی از مواردی که اخیراً رخ داد، شاهد آن بودیم که عده‌ای از اراذل و اوباش در یکی از محله‌های شمال غربی پایتخت به بهانه‌های واهی و بیهوده به جان هم افتاده و در اقدامی هنجارشکنانه و نامتعارف، دوئلی خیابانی به راه انداختند که البته به سرعت به وسیله نیروی انتظامی پایتخت شناسایی شدند و نسبت به دستگیری و برخورد قاطعانه با آنان از جانب پلیس پایتخت اقدامات لازم صورت پذیرفت.

همین درگیری باعث شد تا برای مدتی هر چند کوتاه ساکنان محله ذکر شده دچار تشویش و اضطراب گشته و آرامش آنان بر هم خورد. پلیس کوچکترین موارد از این دست را بر نمی‌تابد و همواره تأکید می‌کند که شهروندان عزیز در صورت مشاهده، حتی در جزئی‌ترین موارد از این دست سریعاً با سامانه اطلاع‌رسانی فوریت‌های پلیس (۱۱۰) تماس گرفته و پلیس را در جریان قرار دهند تا شاهد آن باشند که به سرعت با خاطیان برخورد لازم صورت گرفته و نظم و امنیت مردم عزیز بر قرار گشته و کوچکترین خللی در آن ایجاد نشود. هر چند که پلیس پایتخت همواره پیشگیری را ارجع بر برخورد و ورود مستقیم خود دانسته و همواره توصیه نیروی انتظامی بر آن بوده‌است که مردم عزیز در صورت بروز مشکلات و اختلافات چه در سطح خانواده و چه در سطح جامعه، در زمینه‌هایی که نیاز به بررسی و مشاوره دارد، به مراجع مورد اعتماد و قانونی مراجعه و نسبت به حکمیت مرجع مورد ذکر بین خود اقدام کنند. در این موارد مراجع قضایی بهترین جایگاه برای مراجعه به شمار می‌روند. در عین حال پلیس نیز برای خدمتگزاری هرچه بهتر و آسان‌تر به شهروندان عزیز در مراکز مشاوره تخصصی پلیس واقع در ستاد‌های پلیس‌های تخصصی و همینطور کلانتری‌ها، آمادگی کامل دارد تا کمک‌ها و مشاوره‌های لازم در جهت حل اختلافات و مشکلات خانوادگی و اجتماعی، چه در مراحل حاد و چه سطحی را به مراجعین محترم ارائه کند و به نوبه خود سهمی بسزا در ایجاد فضایی آرام برای جامعه داشته باشد. همچنین از شهروندان عزیز انتظار می‌رود، تا در شرایط کنونی کشور با سعه صدر بیشتری به مناسبات شهروندی و اجتماعی خود و نوع برخورد با دیگری بنگرند و با کنترل خشم و افزایش روحیه صبر و بردباری و بخشش در خود کمک شایانی به حفظ آرامش خود و جامعه کند.

امید است تا با تمکین همگان به قانون و کمی تأمل و بردباری در رفتار‌ها و برخورد‌های اجتماعی، از بروز حوادث گوناگون مشابه حادثه ذکر شده که به امنیت و آرامش مردم کشور عزیزمان و خصوصاً شهروندان عزیز پایتخت ایران اسلامی لطمه وارد می‌کند، جلوگیری به عمل آورده و با کمک یکدیگر شاهد جامعه‌ای قانون‌مند، امن و آرام باشیم.

* معاون هماهنگ کننده پلیس تهران
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار