اهدای بیش از 5 هزار سند و نسخه نفیس خطی به کتابخانه و موزه وزیری یزد
کد خبر: 1018460
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gwm
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
همت واقف یزدی برای غنای فرهنگی کتابخانه و موزه وزیری
رئیس کتابخانه و موزه وزیری یزد از اهدای مجموعه نفیسی شامل بیش از 5هزار و 150 نسخه سند، نسخه نفیس خطی، چاپ سنگی، کتاب چاپی فارسی و لاتین به این مرکز خبر داد.

محمدرضا ملک‌ ثابت با بیان این مطلب گفت: «محمدرضا مرادی» شهروند یزدی واقف این مجموعه نفیس در مجموعه اهدایی خود اسناد و نسخ خطی نفیسی را به این کتابخانه اهدا کرده است.
وی با بیان این که بیشترین حجم این مجموعه را اسناد تشکیل می دهد، گفت: این اسناد در موضوعاتی همچون مصالحه‌ نامه، مبایعه نامه ‌های شخصی، نامه‌ های تجاری، بارنامه، تمسک‌ نامه، قبوض تجاری و بانکی، حواله و صورتحساب‌ های متعلق به تاجران منطقه یزد و مابقی مربوط به مناطق کرمان و اصفهان است.
ملک ثابت همچنین کتاب خطی «منیه المرید فی ادب المفید و المستفید» اثر شهید ثانی که به خط نسخ و به زبان عربی در حوزه اخلاق اسلامی نگاشته شده است را یکی دیگر از نفایس این مجموعه اهدایی عنوان کرد.
وی به 45 نسخه کتاب چاپ سنگی اهدایی اشاره کرد و گفت: قدمت این کتاب ها به دوره قاجار می‌‌ رسد و یکی از نفایس آن شاهنامه ‌‌ای است که در سال 1272 قمری به خط نستعلیق در هند به زیور طبع آراسته شده است.
محمدرضا مرادی اهداکننده این مجموعه ارزشمند نیز در گفتگو با خبرنگار ما تصریح کرد: به‌ دلیل تحصیل در رشته معماری، علاقه خاصی به ابنیه و اشیای تاریخی داشتم و از سال 81 تصمیم گرفتم آثار تاریخی را از مجموعه‌ داران و افرادی که آن ‌ها را نگهداری می ‌کنند خریداری کنم.
وی ادامه داد: پس از مدتی، احساس کردم دیگر توانایی نگهداری این آثار فرهنگی را ندارم و بخشی از آن را به یکی از مراکز نگهداری آثار تاریخی در یزد اهدا کردم و متأسفانه پس از مدتی متوجه شدم قرآن خطی نفیسی که در میان اهدایی ‌های من به این مجموعه بود، گم شده است.
این واقف افزود: این مسئله باعث شد ترجیح بدهم هر چه باقی مانده است را دست خودم نگهداری کنم تا این‌که چند سال پیش در سفر به مشهد، در بازدید از موزه آستان قدس رضوی و گفتگو با یکی از مسئولین موزه، مسئله را با ایشان در میان گذاشتم.
این شهروند 48 ساله که جانباز جنگ تحمیلی است، ادامه داد: پس از مدتی چند تن از کارشناسان موزه آستان قدس برای بررسی این مجموعه به یزد آمدند و من به دلیل خاطره بدی که از گم ‌شدن قرآن داشتم، تنها بخشی از اسناد این مجموعه را به ایشان سپردم.
وی اضافه کرد: مدتی بعد، کارشناسان آستان قدس رضوی من را به مشهد دعوت کردند و مراحل ثبت و نگهداری اسناد را از نزدیک دیدم و به اطمینان لازم رسیدم. قرار شد به ‌مرور همه اسناد را تحویل بدهم که گفتند کتابخانه و موزه وزیری یزد هم وابسته به آستان قدس رضوی است و اگر اسناد را به یزد تحویل بدهم، همان مسیر را طی می‌ کند و در نهایت، هر چه دستم بود، به کتابخانه وزیری یزد اهدا کردم.
محمودی با بیان این‌که معمولاً افرادی که چنین مجموعه‌ های ارزشمندی را در دست دارند، پس از گذشت چند سال به دلایلی مثل کهولت سن دیگر توانایی نگهداری آن را ندارند خاطرنشان کرد: معمولاً پس از درگذشت فرد، خانواده‌ ها این مجموعه‌های نفیس را جدی نمی‌گیرند و ممکن است مثل خود شخص از آن نگهداری نکنند یا ممکن است این‌ گونه آثار تاریخی به ‌دلیل تغییرات دمایی و رطوبت و انواع آفت‌ ها با گذشت زمان آسیب ببیند. بهتر است افراد تا زمانی که در قید حیات هستند، خودشان این گونه آثار ارزشمند تاریخی را به مجموعه ‌های مطئمنی مثل کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی اهدا کنند تا با نام خود شخص برای همیشه در تاریخ ثبت شود و محفوظ بماند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار