سینماهای دوسالنه در آستانه تعطیلی
کد خبر: 1018449
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gwb
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰
تهیه کننده سینما مطرح کرد
علیخانی گفت: وضعیت بد سینما‌های تک و دو سالنه روز به روز در تهران بدتر می‌شود و این موضوع به مراکز استان‌ها هم کشیده شده است.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: عبدالله علیخانی تهیه کننده، سینمادار و بازرس انجمن سینماداران درباره وضعیت سینما‌های تک سالن و دو سالن به علت شیوع ویروس کرونا و نبود مخاطب، گفت: در کل طی چند سال گذشته تا به امروز شرایط سینما‌های تک سالن و دو سالن بدتر شده، چون این‌ها مانند پردیس‌ها فضای سرگرمی و تفریحی و تجاری و پارکینگ ندارند از سویی تعداد فیلم‌های زیادی در آن‌ها نمایش داده نمی‌شود و این نیز روی جذب مخاطب حداکثری تاثیر می‌گذارد. مصداق این موضوع این است که در خیابان جمهوری حدفاصل سه خط ایستگاه اتوبوس، چهار سینمای تک سالن داشتیم که همه آن‌ها تعطیل شد، اما برای پردیس چارسو که در همان خیابان قرار دارد این اتفاق رخ نداد، چون اول اینکه به روز است ضمن اینکه تمام موارد تفریحی و تجاری و پارکینگ را هم دارد و می‌تواند فیلم‌های زیادی را به مخاطب عرضه کند و قدرت انتخابشان را بالا ببرد.

این تهیه کننده ادامه داد: وضعیت سینما‌های تک و دو سالن روز به روز در تهران بدتر می‌شود و این موضوع به مراکز استان‌ها هم کشیده شده و به شهر‌های کوچک که یک سالن هم دارد سرایت خواهد کرد، چون در حال فرسوده شدن هستند و به روز نیستند و به علت نداشتن فاکتور‌های جذب مخاطب، بیشتر آن‌ها را دفع می‌کنند. کرونا هم مزید بر علت شده و سرعت تعطیل شدن و تغییر کاربری این سینما‌ها را زیادتر کرده است که اتفاق خوبی نیست، چون عواقب خوبی نخواهد داشت.

بازرس انجمن سینماداران گفت: جبران خسارت‌های سینما‌های بخش خصوصی بسیار سخت و شاید نشدنی باشد، اما سینما‌های دولتی می‌توانند ضرر سینما‌های خود را پرداخت کنند البته همین‌ها هم تا یک جایی توان ضرر دهی دارند و بعد از آن خطر تعطیلی دامنشان را خواهد گرفت. در کل باید منتظر تعطیلی و تغییر کاربری تعدادی از سینما‌ها باشیم، چون دیگر توان ضرر دهی وجود ندارد.

او درباره بیکار شدن دائمی کارکنان برخی سینما‌ها و عواقب منفی ناشی از این موضوع، بیان کرد: برای این موضوع نه کارکنان مقصر هستند و نه سینمادار، چون کارکنان کاری از دستشان برای جلوگیری از ضرردهی بر نمی‌آید و سینمادار هم تا یک جایی می‌تواند ضرر دهد. البته این بحث فقط مختص صنف ما نیست، چون دامن اکثر صنوف مختلف جامعه را گرفته است.

علیخانی در پاسخ به این سوال که حمایت از کارکنانی که کاری جز سینماداری بلد نیستند باید چطور انجام شود؟ گفت: به نظرم بخش اعظمی از حمایت‌ها باید از سوی بیمه تامین اجتماعی شکل بگیرد، چون جزو مشکلات کارگری می‌شود متاسفانه در این راستا خیلی از کارکنان هم هستند که با وجود بیش از دو دهه کار هنوز بیمه نیستند.

علیخانی تصریح کرد: ما باید بدانیم حمایت‌ها در زمانی که نیاز است باید انجام شود وگرنه در شرایط عادی و نبود مشکل، زندگی در جریان است و نیازی به کمک نیست پس بیمه در چنین شرایطی که کرونا وضعیت کارکنان را به وخامت کشانده باید هرچه سریعتر حمایت‌های خود را اعمال کند و بدانند اگر بیمه و شعبه‌های آن وجود دارد از پول همین عزیزانی است که در شرایط عادی بیمه خود را پرداخت می‌کنند.

وی درباره حمایت سازمان سینمایی اظهار کرد: تنها کاری که سازمان سینمایی می‌تواند انجام دهد این است که بخشی از ضرر کرد سینما‌ها و کارکنان آن‌ها را تا زمان عادی شدن شرایط، جبران کند. اگر قرار باشد سازمان سینمایی، بیمه و ... به درد سینما نخورد پس چه زمانی قرار است کمک رسانی کند، چون در شرایط عادی همه ما مشغول کارمان هستیم و حتی هزینه بیمه هم می‌دهیم و از درآمد امثال ما است که این بیمه‌ها رونق دارند.

علیخانی در پایان با اشاره به اینکه در سینمای عصر جدید تعدیل نیرویی نداشته اند، عنوان کرد: ما در سینمای عصر جدید تعدیل نیرو نداشتیم البته تعداد کارکنان ما به نحوی است که اگر بخواهیم هم نمی‌توانیم تعدیل داشته باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار