گیاهی برای بهبود سرفه‌های خشک
کد خبر: 1017831
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gmd
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
عضو هیئت علمی پژوهشکده گیاهان دارویی گفت: از ریشه گیاه ختمی به عنوان ضدسرفه به خصوص در سرفه‌های تحریکی استفاده می‌شود، اما خلط آور نیست.
سرویس جامعه جوان آنلاین: دکتر فرحناز خلیقی سیگارودی، عضو هیئت علمی پژوهشکده گیاهان دارویی درباره کاربرد‌های گل ختمی گفت: ریشه، برگ و گل ختمی مصرف دارویی دارد و از آن به صورت ضماد برای التهاب پوستی یا سوختگی، خیسانده ۲-۳ درصد آن به صورت تنقیه در التهاب رکتوم، مصرف خوراکی برای زخم‌های معده و اثنی عشر، کولیت و آنتریت، یبوست، سندرم روده تحریک پذیر و به صورت موضعی، غرغره و دهان شویه در التهاب دهان و حلق می‌توان استفاده کرد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده گیاهان دارویی افزود: از ریشه گیاه ختمی به عنوان ضد سرفه به خصوص در سرفه‌های تحریکی استفاده می‌شود، اما خلط آور نیست. همچنین برگ این گیاه در سرفه‌های تحریکی خاصیت مسکن و خلط آور دارد.

وی در ادامه موارد مصرف مورد تایید را در مورد این گیاه برشمرد و عنوان کرد: مصرف برگ و ریشه برای تحریکات مخاط دهان و حلق و سرفه خشک و مصرف ریشه برای التهاب خفیف مخاط معده مورد تایید است.

خلیقی دیگر موارد مصرف گیاه ختمی را در طب سنتی درمان آسم، التهاب مثانه، اسهال خونی و تحریک مخاط معده، درمان اسهال و پوشش محل نیش حشرات با برگ‌های تازه ساییده شده این گیاه عنوان کرد و گفت: این گیاه، مورد منع مصرف شناخته شده‌ای ندارد و عارضه جانبی از مصرف آن گزارش نشده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار