روایت بیدارگری
کد خبر: 1017776
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Glk
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
«تاکتیک‌های مبارزاتی امام خمینی» در آئینه یک اثر پژوهشی نو انتشار
محمدرضا کائینی
سرویس تاریخ جوان آنلاین: بی‌تردید اندیشه و عمل امام خمینی رهبر‌کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، از جمله شاخص‌ترین مدخل‌ها به شناخت انقلاب اسلامی است. هم از این روی این مهم، در کانون توجه و البته پاره‌ای سوء‌برداشت‌ها و تحریفات قرار دارد. این مقوله به دلیلی که بدان اشارت رفت، چندی است که به‌گونه‌ای جدی توسط محققان مورد بازخوانی قرار گرفته و در پی آن، آثاری نیز تولید شده است. اثر تاریخی- پژوهشی «تاکتیک‌های مبارزاتی امام خمینی»، در عداد این دست از تحقیقات است که توسط دکتر حسین احمدی تألیف گشته و مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز آن را منتشر ساخته است. مؤلف در دیباچه این کتاب، درباره اهمیت و محتوای پژوهش خویش، چنین آورده است: «بخش اول این نوشته در قالب سه فصل به بررسی ویژگی‌های مهم قیام این مرجع عالیقدر اختصاص یافته است و در این بخش تأثیر تربیت دینی و خصوصیات شخصیتی و عرفانی امام و نقش ایشان به‌عنوان یک احیاگر دینی مورد توجه قرار گرفته و کارکرد رهبری وی در سه زمینه تدوین ایدئولوژی، فرمانده مبارزه و بنیانگذاری یک نظام سیاسی جدید بررسی شده است. بخش دوم تحقیق که با عنوان دامنه و گستره مبارزاتی امام در سه فصل ارائه شده، در واقع بیان‌کننده استراتژی مبارزاتی ایشان در یک فاصله زمانی از ابتدای ورود به میدان مبارزه تا تبعید به فرانسه است. گو اینکه در لابه‌لای سطور این بخش نیز از برخی تاکتیک‌ها و راهبرد‌های رهبری آن بزرگوار سخن به میان آمده است. بخش سوم نوشته نیز که در حقیقت هسته اصلی تحقیق را شامل می‌شود، در چهار فصل به توصیف، تبیین، تفسیر تاکتیک‌ها، راهکار‌ها و راهبرد‌های مبارزاتی امام در چهار حوزه فرهنگ، سیاست، اقتصاد و عرصه نظامی پرداخته است. در پایان توجه و عنایت به چند نکته ضرورت دارد:

الف) در گام اول باید اذعان کرد که سخن گفتن از شخصیتی بزرگ و والامقامی، چون امام کاری دشوار است، زیرا نویسنده باید برای ترسیم زوایای مختلف شخصیت ایشان دارای فراست و دقت فراوان باشد. حال اگر بخواهیم از شیوه مبارزه و تاکتیک مبارزاتی او سخن بگوییم، کار مشکل‌تر خواهد شد، زیرا تحلیل و تفسیر اعمال و رفتار حضرت امام (ره) نیازمند احاطه و تسلط بر علوم مختلف انسانی است و باید اعتراف کرد که هندسه شخصیتی و فکری و روحی ایشان معنایی خاص و منحصربه‌فرد دارد که طرح و بیان و تأویل آن آسان نخواهد بود.

ب) نگارنده، خود اولین منتقد خویش است، زیرا بر این باور است که این نوشته در حد توان علمی و بضاعت فعلی و فکری او با فرصت و امکانات اندک تهیه و تدوین شده است، لذا می‌تواند در فرصت‌های آتی با توجه و دقت بیشتر به نوشته بهتری تبدیل شود.

ج) در این نوشته از آثار و منابع و مأخذ زیادی استفاده شده که متعلق به افراد و گروه‌های اجتماعی از طیف‌های مختلف فکری و سیاسی بوده است. نگارنده نیز از اطلاعات و تحلیل‌های آنان تنها بر مبنای اصول علمی و اسلوب نوشتاری بهره برده است. این سخن به معنای آن است که استفاده موردی از کتب و مقالاتی که در ارجاعات پایانی صفحه و کتابنامه از آنان نامی برده شده، به معنای تأیید تمام مطالب آن نوشته یا کتاب از سوی نگارنده این تحقیق نیست.

د) مخاطب نگارنده در این تحقیق همه گروه‌ها و اقشار اجتماعی بوده، لذا تا جایی که امکان دارد تلاش شده است نوشته نثری ساده و روان داشته باشد و از استعمال کلمات و واژگان اختصاصی و فرنگی خودداری شود تا همه کسانی که به امام خمینی (ره) و اندیشه و آرمان ایشان عشق می‌ورزند، بتوانند از آن بهره ببرند».
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار