سازش امارات در خدمت اقتصاد بحران‌زده رژیم‌صهیونیستی
کد خبر: 1015751
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GF5
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳
انتقاد‌ها از توافق صلح میان ابوظبی و تل‌آویو ادامه دارد. با این حال سخنان اخیر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره برنامه همکاری‌های اقتصادی میان طرفین، از تلاش امارات برای نجات صهیونیست‌ها از بحران اقتصادی به ویژه در پی همه‌گیری ویروس کرونا حکایت دارد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: مدت زمان زیادی از بیانیه مشترک امارات با رژیم‌صهیونیستی سپری نشده که موضوع همکاری‌های اقتصادی دو طرف رسانه‌ای شده است. سخنان یک شنبه شب بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفتگو با شبکه ۲۰ تلویزیون این رژیم اشاره‌ای بود به برنامه‌های اقتصادی امارات متحده عربی در اراضی اشغالی. نتانیاهو در این مورد گفت‌: «امارات به دنبال سرمایه‌گذاری است و این اقدام به شکل قابل‌توجهی به اقتصاد ما کمک خواهد کرد. بسیاری از کشور‌های عربی ما را متحد خوبی برای خود یافته‌اند و دیگر آن تصور قدیمی در مورد دشمن بودن ما مطرح نیست.» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در عین حال که گفت تل‌آویو تقابل با ایران را در دستور کار خود دارد، تأکید کرد: «اما اقتصاد بر همه چیز در اسرائیل ارجحیت دارد، از این رو ما و امارات متحده عربی می‌توانیم ظرفیت‌های عظیم اقتصادی را ایجاد کنیم.»

نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی که فریاد‌های اعتراض به مسائل داخلی به ویژه وضعیت اقتصاد داخلی، معترضان را تا پشت دیوار‌های محل اقامتش کشانده، تأکید دارد که پیمان صلح با امارات متحده عربی بازار‌ها و سرمایه‌گذاران جدیدی را برای تل‌آویو به همراه آورده است و این سرمایه‌ها به میزان قابل‌توجهی بر زندگی شهروندان تأثیر خواهد داشت.

اقتصاد در مسیر سراشیبی

ساعاتی قبل از سخنان نتانیاهو، اداره آمار رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود که شرایط انقباضی فعلی حاکم بر اقتصاد اسرائیل در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی هم گزارش کرد که وزارت اقتصاد سناریو‌های مختلفی را در خصوص نتایج اقتصادی توافق با امارات طراحی کرده که بر اساس آن صادرات رسمی به امارات که هم اکنون ۳۰۰ هزار دلار در سال است به ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار در سال افزایش خواهد یافت. ارزیابی‌های وزارت اقتصاد حاکی از آن است که بخش‌های الکترونیک، سایبری، پزشکی و فناوری‌های مالی و ارتباطی از جمله بخش‌هایی هستند که از سرمایه‌گذاری‌های امارات و صادرات به این کشور به طور مستقیم بهره‌مند می‌شوند. کاهش شدید درآمد شهروندان باعث شده است متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به ژوییه در رژیم صهیونیستی به منفی ۶ /۰ درصد برسد که اگرچه نسبت به تورم ماه قبل ۵/ ۰ درصد بیشتر شده، اما این رقم فاصله زیادی تا تورم ۲ درصدی هدفگذاری شده بانک مرکزی داشته است. در بین بخش‌های مختلف، حمل و نقل با تورم منفی ۹ /۳ درصدی بیشترین نقش را در کاهش تورم داشته است و پس از آن نیز لباس با منفی ۳/ ۱ درصد و لوازم منزل با منفی ۲/ ۱ درصد قرار دارند. از طرف دیگر لوازم منزل با تورم ۲/ ۱ درصدی اصلی‌ترین پیشران تورم بوده و پس از آن نیز مواد غذایی با تورم ۸/ ۰ درصدی قرار دارد. بر مبنای ماهانه نرخ تورم رژیم صهیونیستی ۲/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده که این رقم ۱/ ۰ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است.

پرواز مستقیم و سفارتخانه

صهیونیست‌ها، ایجاد کانال‌های ارتباطی با امارات را به منظور استحکام روابط پیگیری می‌کنند. در همین رابطه نتانیاهو روز دو شنبه در سخنانی در فرودگاه بن‌گوریون از برنامه رژیم صهیونیستی برای برقراری پرواز مستقیم از فلسطین اشغالی به امارات خبر داد و با اعلام اینکه تلاش می‌شود این پرواز‌ها از حریم هوایی عربستان سعودی انجام شود، گفت: «این یک پرواز بسیار کوتاه است - سه ساعت، تقریباً به اندازه زمان سفر به رم-، ولی هوانوردی و اقتصاد اسرائیل را تغییر می‌دهد.» وی افزود: «انتظار سرمایه‌گذاری عظیم و [رشد]گردشگری از دو طرف را داریم. اماراتی‌ها برای سرمایه‌گذاری عظیم در اسرائیل بسیار علاقه‌مند هستند.» همچنین بنابر گزارش شبکه کان، مقام‌های وزارت خارجه رژیم صهیونیستی برنامه جست‌وجو برای ساختمان سفارتخانه تل‌آویو در ابوظبی را آغاز کرده‌اند. بامداد یک شنبه نیز مسئولان شرکت اماراتی اِیپِکس و شرکت صهیونیستی تِرا قراردادی را به بهانه همکاری برای تولید کیت‌های تشخیص ویروس «کووید۱۹» امضا کردند.

سکوت عراق و اتحادیه عرب

نایف فلاح الجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس شامگاه یک شنبه با انتشار بیانیه‌ای مواضع حسن روحانی، رئیس‌جمهور و دیگر مقامات ایرانی را درباره توافق امارات و رژیم صهیونیستی محکوم و در بیانیه‌ای اعلام کردند که اعضای شورای همکاری خلیج فارس علیه هرگونه تهدید علیه حاکمیت امارات، امنیت و ثبات این کشور در کنار ابوظبی ایستاده است. وی از ایران خواست براساس اصل حسن همجواری و همسایگی رفتار کند و از زبان تهدید که باعث افزایش بی ثباتی و ناامنی در منطقه می‌شود خودداری کند.

در شرایطی که شورای همکاری خلیج فارس، از ایران انتقاد می‌کند، سکوت برخی طرف‌ها در منطقه درباره پیمان صلح اخیر واکنش‌هایی را به دنبال داشته است. روزنامه قطری العربی‌الجدید در گزارشی با اشاره به اینکه بیشتر شخصیت‌های عراقی به عادی شدن رابطه میان ابوظبی و تل‌آویو اعتراض کرده‌اند، نوشت که در پی سکوت برهم صالح، ریاست‌جمهوری و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق درباره این توافق، فراکسیون‌های پارلمانی عراق، تحرکات برای اعمال فشار بر صالح و الکاظمی را آغاز کرده‌اند. در این گزارش آمده است: «منابع آگاه در پارلمان عراق می‌گویند که فراکسیون‌های الفتح، سائرون، دوله‌القانون، القوی‌العراقیه، النصر و سایر فراکسیون‌ها با ارسال پیام‌هایی به الکاظمی و صالح از آن‌ها خواستند درباره سکوت و عدم موضع‌گیری در قبال اعلام رابطه میان امارات و رژیم صهیونیستی توضیح دهند، زیرا این توافق، خیانت و خسارت به تمامی مصوبات اتحادیه عرب و اجلاس‌های سران کشور‌های اسلامی محسوب می‌شود.»

سعد السعدی یکی از رهبران ائتلاف الفتح، بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی عراق، در گفتگو با این روزنامه گفت: «از دولت و ریاست‌جمهوری خواسته شده موضعی شفاف و صریح و قدرتمند اتخاذ کنند و عادی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی را محکوم کنند، زیرا پایبندی به بی‌طرفی یا سکوت در قبال چنین قضایایی، تفسیر دیگری دارد. از آنجا که در قانون اساسی ما ذکر شده که ما و رژیم صهیونیستی در حالت جنگ هستیم، دولت باید موضع خود را در قبال عادی‌سازی روابط با این رژیم به ویژه در سایه محکومیت شدید سیاسی و ملی این امر در عراق اعلام کند.» به گفته فعالان عراقی، تحرکات متعددی در این کشور در جریان است تا تظاهراتی در بغداد و در برابر سفارت امارات، به منظور محکومیت عادی شدن روابط میان این کشور و رژیم صهیونیستی برگزار شود.

سعد المطلبی از رهبران ائتلاف دوله‌القانون در این مورد گفت: «دولت امریکا، دولت عراق را تحت فشار گذاشته است تا موضعی در رد و محکومیت این توافق میان ابوظبی و رژیم صهیونیستی اتخاذ نکند. سکوت رؤسای قوای سه‌گانه کشور در قبال این عادی‌سازی روابط این‌چنین ارزیابی می‌شود که مواضع آن‌ها احتمالاً با موضع احزاب سیاسی متفاوت است.»

محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله و رئیس هیئت مذاکره‌کننده دولت نجات ملی یمن هم واکنش منفعلانه اتحادیه عرب را به باد انتقاد گرفت و گفت: «سکوت اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی در قبال این اقدام امارات، عادی‌سازی روابط را مبارک می‌داند و به خیانت تشویق می‌کند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار