هیئت ها برای برگزاری باید مجوز بگیرند
کد خبر: 1015511
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GBD
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
برگزاری مراسمات محرم در فضاهای بسته ممنوع شد
مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان گفت: برگزاری ویژه برنامه‌های محرم در فضاهای بسته ممنوع است و با هیئت‌هایی که ضوابط بهداشتی و پرتوکل‌ها را رعایت نکنند برخورد می‌شود.

حجت الاسلام حاتمیان در نشست با خبرنگاران که به مناسبت روز خبرنگار و با محوریت اعلام ساز و کارها برگزاری ویژه برنامه‌های ماه محرم و صفر برگزار شد، اظهار کرد: نهضت امام حسین(ع) برای تمام جهان درس حریت و آزادگی داشت.

وی گفت: این مکتب عبرت برای همه انسان‌هاست که در مسیر تحولات و دگرگونی‌های به سمت چنین جنایت‌هایی نروند و آن را در زندگی خود ثبت نکنند.

وی در ادامه به شیوع ویروس کرونا در جهان و تاثیرات آن بر روال زندگی مردم گریزی زد و خاطرنشان کرد: در مکتب اسلام آنقدر به سلامت انسان‌ها توجه شده اگر تعارضی بین تکالیف الهی و سلامت انسان باشد خداوند می‌فرماید من از حق خود می‌گذرم تا سلامت تو حفظ شود».

وی افزود: جامعه ما براساس این مبانی خردمندانه عمل و دوری از تعصبات کور برای ما یک اصل اساسی است و اساس دین ما حرکت براساس عقلانیت و منطق بوده و باید بر همین مبنا تصمیم بگیریم.

 وی خاطرنشان کرد: در بین ما مسلمانان مراسمات دینی و مذهبی از این مسئله مستثنا نیست با توجه به برگزاری برنامه‌های ایام محرم ناچار هستیم براساس دستور عمل‌هایی ستاد کرونا ویژه برنامه های محرم را برگزار کنیم.

وی تصریح کرد: سلامت انسان همواره مورد توجه بوده و هرجا که سلامت انسان با اجرای تکالیف دینی به خطر بیفتد آن تکالیف دینی به خاطر حفظ سلامت مردم تعطیل می‌شود.

وی اظهار کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا شکل گرفته و تصمیمات آن برای همه بخش‌های لحاظ می‌شود براساس تاکید مقام معظم رهبری هم ملاک باید برای همه تصمیمات ستاد باشد.

وی عنوان کرد: ممکن است در مواردی افرادی روی احساسات مذهبی و براساس نگاه سلیقه‌ای و شخصی خود تصمیمات ستاد را به حاشیه ببرند و یا زیرسوال ببرند که این منطقی نیست و سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس دستورات ستاد حرکت و ملاک ما همین خواهد بود.

وی افزود: مردم بدانند برگزاری مراسمات عزاداری براساس ضوابط تعیین شده قابل اجرا و اگر بخواهیم یک برنامه قابل قبول داشته باشیم تنها در چارچوب این ضوابط ممکن می‌شود.

وی از تشکیل کارگروه اجرا دستورعمل مراسمات عزاداری ماه محرم و صفر خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم باید در مکان باز و با رعایت فاصله دو متری باید انجام گیرد.

وی تصریح کرد: تجمع برای عزاداری‌های ویژه محرم مانند سال های قبل نیست چنین مراسماتی سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.

وی با بیان اینکه جابجایی هیئت‌ها و دسته روی‌ها در مراسمات ویژه ایام محرم امسال ممنوع است، گفت: استفاده از سنج، تپل و غیره در مراسمات ایام محرم امثال ممنوع است و اگر بنا باشد زنجیرزنی داشته باشند باید هرکس زنجیر خودش را داشته باشد.

وی اظهار کرد: استفاده از ماسک از آغاز تا پایان هر مراسمی ضروری و برخی مراسمات مانند تشت گذاری، شیرخوارگان و غیره به دلیل اینه سقل جمعیت را دارد ممنوع شده است.

وی افزود: برگزاری نماز با یک چهار از ظرفیت مکان، استفاده از ماسک و وسایل شخصی، رعایت فاصله 2 متری و غیره بلامانع است.

وی توزیع مواد خوراکی و نذورات، برپایی چادرهای صلواتی غذا، ایستگاه صلواتی و غیره در ماه محرم تعطیل است، گفت: سازمان تبلیغات اسلامی و دستگاه‌های مرتبط باید نسبت به این موضوع اطلاع رسانی‌های لازم را انجام و توجیهات ضروری از سوی آنها به هیئت‌ها وسایر مردم انجام گیرد.

وی در ادامه گفت: هیئت‌های مذهبی برای فعالیت نیاز به مجوز دارند، اما امسال برای برگزاری مراسم عزاداری در محرم و صفر هر هیئت مذهبی که بخواهد مراسمی برگزار بکند باید مجوز لازم را با پرکردن فرم لازم در سامانه ثبت نام بیرق دریافت کنند.

وی افزود: اگر هیئتی از این ضوابط و قوانین تخطی کند در مرحله نخست تذکر کتبی به هیئت امنا در صورت تکرار خدماتی که در اختیار آنها قرار گرفته قطع و در مرحله سوم لغو مجوزه حداقل 6 ماه و معرفی به دستگاه قضا مد نظر قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: نظارت بر فعالیت هیئت‌های مذهبی در طول ماه محرم و صفر توسط دستگاه ذیربط به صورت مستمر انجام خواهد شد.

وی اظهار کرد: در همه شهرستان‌های کارگروه برگزاری مراسمات ماه محرم و صفر تشکیل و برنامه و دستورالعمل‌ها از طریق این ستاد به هیئت‌ها ابلاغ خواهد شد.

وی گفت: هزینه توزیع غذای گرم و غیره در قالب بسته‌های حمایتی در بین نیازمندان و خانواده‌های آسیب پذیر ناشی از کرونا توزیع خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی