طاعون نشخوارکننده کوچک مهارشد
کد خبر: 1014963
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004G2N
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان خبر داد:
شهرام موحدی گفت: با اقدامات کنترلی و پیشگیرانه «طاعون نشخوارکننده کوچک» در کلاه قاضی اصفهان مهار شد و تلفات دام به حداقل رسید.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به بیماری طاعون نشخوارکننده کوچک معروف به «پی.پی.آر» اظهار داشت: طاعون نشخوارکنندگان کوچک بیماری ویروسی است که اخیراً شنیده‌هایی از این بیماری در منطقه حفاظت شده کلاه قاضی گزارش شده است.

وی افزود: طاعون نشخوارکنندگان کوچک، بیماری قابل سرایت از دام اهلی به حیوانات وحشی است که به انسان منتقل نمی‌شود و در مکان‌هایی مشاهده می‌شود که دام اهلی در تماس با حیوانات وحشی بوده و یا از آبشخورهای مشترک استفاده می‌کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه بیماری طاعون نشخوارکننده کوچک در بین بز، آهو و میش رایج است، گفت: سالانه واکسیناسیون دام‌های استان اصفهان در برابر بیماری «پی.پی.آر» با قوت انجام می‌شود.

بیش از ۱۰۷ هزار رأس دام نسبت به «پی.پی.آر» واکسینه شدند

وی با اشاره به اینکه منطقه حفاظت شده کلاه قاضی با شهرستان‌های مبارکه، شهرضا و اصفهان همجوار است، تصریح کرد: ۴۲ هزار رأس از دام‌های این مناطق نسبت به ویروس طاعون نشخوارکننده کوچک واکسینه شدند. بالغ بر ۳۰ هزار رأس عشایر که از این مناطق عبور می‌کنند که نسبت به واکسیناسیون اقدام کردند.

موحدی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۱۰۷ هزار و ۸۰۰ نوبت واکسیناسیون «پی.پی.آر» برای دام‌های زوج سُم در استان اصفهان انجام شده است، اظهار داشت: به علت حساسیت موضوع برخی از دام‌ها دو بار واکسینه شدند. یکی از راه‌های پیشگیری بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش واکسیناسیون دام‌های اهلی است که اقدامات لازم انجام شده است.

وی یکی از راه‌های انتقال بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در بین دام‌های وحشی را عبور و مرور گله‌های کوچروی عشایر در منطقه حفاظت شده کلاه قاضی دانست و گفت: چنانچه دامی به این ویروس آلوده باشد می‌تواند در استفاده مشترک از آبشخورها و ترشحات باقی مانده از دهان و بینی دام‌های وحشی را به این بیماری کشنده مبتلا کند.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: شیوع کووید ۱۹ نشان داد که بسیاری از ویروس‌ها مشترک هستند و کنترل یک بیماری ویروسی بسیار دشوار است.

وی اشاره‌ای هم به از بین رفتن آبشخورهای طبیعی در فصل گرما در مناطق حفاظت شده داشت افزود: در فصل گرما تأمین آب دام‌های وحشی از طریق آبشخورهای دستی فراهم می‌شود که همین موضوع تأمین آب و غذا، تراکم دام‌ها را در یک مکان افزایش می‌دهد و امکان سرایت ویروس تسهیل می‌شود.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار