عوامل موثر بر قیمت دیزل ژنراتور
کد خبر: 1013046
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FXS
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲

عوامل موثر بر قیمت دیزل ژنراتور

رپورتاژ آگهی/ سال های زیادی از روشن شدن اولین لامپ می گذرد. اولین لامپی که با روشن شدن خود راه ورود الکتریسیته و انرژی برق را در میان انسان ها روشن کرد. نام برق به نام ادیسون گره خورده، هرچند خیلی از تاریخ شناسان علم، تحقیقات تسلا را عامل اکتشاف برق دانسته اند. گذشته از اینکه این اکتشاف از ادیسون بوده یا تسلا، توانست زندگی گذشته انسان ها در کل به زباله دان تاریخ فرستاده و فصلی نو از زندگی را برای نوع بشر باز نماید.

برق وارد زندگی ما شد. همان ابتدا که فقط روشنایی بخش منازل بود توانست به سرعت جای خود را در میان زندگی ما پیدا کند. به صورتی که با همین یک کاربرد دیگر بدون برق زندگی کردن برای بشر قابل تصور نبود. امروزه کاربرد برق بسیار فراتر رفته، روشنایی، گرما و سرما بخشی، حرکت، اطلاع رسانی، تولید و خیلی موارد دیگر به کاربرد های برق اضافه شده. بنابراین دیگر به هیچ عنوان نمی توان زندگی بدون برق را برای انسان متصور شد.

با این حال هنوز هم برق به صورت سراسری به بعضی نقاط راه پیدا نکرده، ولی آیا می توان این را نقطه توقف پیشرفت برق دانست؟ خیر! دیزل ژنراتور ها به عنوان مولد های برق و نیروگاه هایی کوچک توانسته اند پای برق را به دور افتاده ترین نقاط هم باز کنند. این دستگاه ها نه تنها در مکان های دور افتاده بلکه برای تولید برق اضطراری هم مورد استفاده قرار می گیرند. متاسفانه با این همه پیشرفت تکنولوژی هنوز هم قطعی برق وجود دارد. در این بین مراکزی هستند که به هیچ عنوان نمی توانند بدون برق باشند. در شرایط قطع برق، این مراکز با استفاده از دیزل ژنراتور به تولید برق اضطراری می پردازند. از این مراکز می توان به بیمارستان ها، مراکز علم و فناوری، مراکز نظامی، کارگاه های تولیدی کوچک و بزرگ و ... اشاره کرد.

دیزل ژنراتور ها از دو قسمت تشکیل شده اند. اول، موتور دیزل، که همان ساختاری را دارد که موتور های دیزل، در کامیون ها، دارند. دوم، ژنراتور، که ساختاری به پیچیدگی موتور دیزل دارد. پس این دستگاه قیمت نسبتا بالایی خواهد داشت. همین موضوع باعث شده که خریداران دیزل ژنراتور قبل از خرید، حسابی درباره این دستگاه ها تحقیق کنند. ما در ادامه موارد موثر بر قیمت دیزل ژنراتور را بررسی میکنیم.

در کشور ما به دلیل نوسانات قیمت ارز مانند بسیاری از کالاهای دیگر امکان درج دقیق قیمت ها وجود ندارد. در این میان البته شرکت رویان صنعت توانسته ابتکاری در ارائه قیمت دیزل ژنراتور ارائه دهد که دیدن آن خالی از لطف نیست. با این حال چند عامل اصلی برای تعیین قیمت دیزل ژنراتور وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

توان: اولین و مهمترین عامل موثر بر قیمت دیزل ژنراتور توان یا همان توان ظاهری آن محسوب می شود. این توان براساس کیلو ولت آمپر (kVA) ویا کیلو وات (kW) اندازه گیری می شود. کاملا بدیهی است که با افزایش توان، قیمت تمام شده دیزل ژنراتور هم بالاتر می رود. یک دیزل ژنراتور با 1000 kW قدرت گاها قیمتی برابر با 100 برابر قیمت یک دیزل ژنراتور با 50 kW را دارد.

برند: در دنیا دیزل ژنراتور ها هم برند، نقش مهمی ایجاد می کند. به طور مثال شما دنیای تلفن های همراه را در نظر بگیرید، گاها تلفن همراه الف کارکردی دقیقا برابر با تلفن همراه ب دارد؛ ولی قیمتش فقط به خاطر برند آن بسیار بیشتر است. حتی گاهی کارکرد کمتری از تلفن همراه می بینیم ولی صرفا به خاطر برند قیمت بیشتری دارد. همین داستان برای دیزل ژنراتورها هم صادق است. یک دیزل ژنراتور با برند معتبر قیمت خیلی بالاتری دارد نسبت به یک دیزل ژنراتور با همان توان، منتهی با برندی کم اعتبارتر. البته درست است که معمولا برند های برتر کیفیت کار بهتری هم دارند و اصلا به واسطه همین کیفیت بهتر، برند شده اند، لذا بعضی اوقات این اختلاف قیمت از اختلاف کیفیت بسیار فراتر می رود. درنتیجه گاهی خرید یک برند متوسط با توان بالاتر، خرید موفق تری نسبت به خرید صرفا یک برند خاص است. در این زمینه توجه به توصیه افراد مجرب راهگشا خواهد بود.

آپشن ها: ملحقات دیزل ژنراتور یا همان آپشن ها هم از مواردی است که به قیمت تمام شده ی یک دیزل ژنراتور می افزاید. از جمله ی این آپشن ها، میتوان به کانوپی اشاره کرد که مخاطبان بسیاری دارد. کانوپی اتاقکی است که برای دیزل طراحی می گردد. کار اصلی این اتاقک کاهش سرو صدای دیزل ژنراتور است؛ ولی همچنین از دیزل ژنراتور در برابر گرد و غبار و رطوبت هم محافظت میکند. از دیگر آپشن هایی که به قیمت دیزل ژنراتور می افزاید، قابل حمل کردن آن است. برخی شرکت ها مثل شرکت رویان صنعت توانایی طراحی دیزل ژنراتور های پرتابل را دارد که این قابل حرکت بودن را می توان به عنوان آپشن سفارش داد.

عوامل دیگری هم هستند که در قیمت تمام شده ی یک دیزل ژنراتور تاثیر می گذارند؛ ولی این تاثیر آن قدر نسبت به قیمت کل دیزل ژنراتور کم است که در اینجا جایی برای بحث درباره ی آن ها نیست.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار