شیخ نعیم قاسم: معادله بازدارندگی در برابر اسرائیل پابرجاست
کد خبر: 1012633
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FQn
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۷
معاون دبیرکل حزب الله لبنان در باره واکنش مقاومت این کشور به شهادت یکی از نیروهایش بر اثر حمله رژیم صهیونیستی با المیادین گفت‌وگو کرد.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان شهادت یکی از نیروهای کادر این حزب در سوریه را «تهاجم» دانست و گفت که معادله بازدارندگی حزب الله در برابر رژیم صهیونیستی همچنان پابرجاست.

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به اطراف فرودگاه دمشق سوریه طی هفته گذشته منجر به شهادت «علی کامل محسن»، از نیروهای حزب‌الله شد. این مسئله باعث نگرانی صهیونیست‌ها از پاسخ حزب‌الله شده است.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان در پاسخ به این سؤال که حزب‌الله پاسخ این حمله را چه زمانی خواهد داد، اظهار داشت که او ترجیح می‌دهد به این سؤال پاسخ ندهد و پاسخ آن را به زمان واگذار کند و همه، از جمله اسرائیلی‌ها به آن فکر کنند و (نگران باشند).

شیخ نعیم قاسم با بیان اینکه قواعد درگیری حزب الله با رژیم صهیونیستی تغییر نکرده است، اظهار داشت: «معادله بازدارندگی [برای پاسخ دادن به تجاوزات و تهاجم اسرائیل] پابرجاست و ما در حزب الله قصد نداریم این معادله را تغییر دهیم».

او گفت که بررسی میدانی منطقه و فلسطین اشغالی نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی به دنبال کشاندن حزب الله به یک جنگ نیست؛ چرا که اوضاع داخلی این رژیم به ویژه به دلیل کرونا اجازه جنگ‌افروزی به تل‌آویو را نمی‌دهد و محبوبیت دونالد ترامپ در داخل آمریکا کاهش یافته است.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان تهدید‌های اخیر مقامات رژیم صهیونیستی علیه مقاومت لبنان را در چارچوب یاوه‌گویی و «قمپز در کردن‌های» این رژیم دانست و گفت که حزب الله پاسخ هرگونه تجاوز رژیم تل‌آویو را خواهد داد و جنگ ۳۳ روزه نمونه واضح موضع مقاومت در برابر تجاوزات صهیونیست‌هاست.

او ادامه داد: «محور مقاومت در گذشته و حال همواره در موضع دفاع از خود بوده و در نتیجه، فضای جنگی در ماه‌های آینده را بعید می‌دانم».

موضع لبنان در برابر ایجاد مزاحمت برای هواپیمای ایرانی

شیخ نعیم قاسم در ادامه، در پاسخ به اینکه چرا دولت لبنان ایجاد مزاحمت برای هواپیمای ایرانی را محکوم نکرد و موضعی اتخاذ نکرد، اظهار داشت که دولت باید در این مسئله باید موضع اتخاذ کند؛ چرا که علاوه بر به خطر انداختن جان انسان‌ها، شماری از شهروندان لبنانی هم در داخل این هواپیما بوده‌اند.

او در چرایی این اقدام خطرناک آمریکایی‌ها نیز گفت: «آمریکایی‌ها با این اقدام خود [صراحتاً] می‌خواهند بگویند که حضور آن‌ها [در سوریه] برای سنگ‌اندازی در برابر راه حل سیاسی و حمایت از اسرائیل است».

شیخ قاسم همچنین احتمال داد که ایجاد مزاحمت برای هواپیمای ایرانی، تلاش آمریکا برای ارسال پیامی در رابطه با توافق راهبردی دفاعی بین سوریه و ایران باشد.

او به طرح  خاورمیانه جدید آمریکا اشاره کرد و گفت که این طرح در جنگ ۲۰۰۶ (۳۳ روزه) شکست خورد. استکبار و در رأس آن آمریکا با راه اندازی جنگ در سوریه می‌خواست محور مقاومت را هدف قرار دهد و طرح خاورمیانه جدید را دوباره زنده کند.

معاون دبیرکل حزب الله ادامه داد: «آمریکایی‌ها به دنبال بقایایی در منطقه هستند تا از طریق آن، نسخه سوم طرح خاورمیانه جدید را ایجاد و اجرا کنند».

وی گفت که به رغم این تلاش‌ها و طرح‌ها واقعیت آن است که آمریکا در منطقه غرب آسیا فاقد طرح کامل است و این مسئله فرصتی است برای محور مقاومت تا پیروزی ها و دستاوردهای دیگری محقق کند.

شیخ نعیم قاسم امضای تفاهم‌نامه راهبردی بین ایران و سوریه را ادامه چشم‌انداز راهبردی این دو کشور دانست و گفت که این توافق بزرگترین پاسخ به رژیم اسرائیل و آمریکا است و خط بطلانی است بر ادعاهای آن‌ها [مبنی بر اینکه ایران، سوریه را ترک می‌کند].

معاون دبیرکل حزب الله لبنان در پاسخ به اینکه آیا بین ترامپ و حزب الله مذاکراتی هست یا نه، اظهار داشت که چنین چیزی وجود ندارد و از اینکه این گونه مذاکرات بین ترامپ و ایران و یا سوریه باشد اطلاعی ندارد.

مشکل ترامپ با همه است نه حزب الله

شیخ نعیم قاسم با انتقاد از برخی نگاه‌ها در لبنان درباره سیاست‌های آمریکا علیه حزب‌الله، اظهار داشت که «برخی فکر می‌کنند که مشکل ترامپ فقط حزب الله است، در حالی او با همه مشکل دارد؛ از چین گرفته تا اروپا، او دوست دارد از همه بِکند ولی چیزی به کسی ندهد؛ این همان ترامپ است».

او ادامه داد: «ترامپ دروغگوست و هیچ امتیازی نمی‌دهد و اگر هم قولی بدهد زیر قول خود می‌زند و آنچه ترامپ می‌خواهد مذاکره [برای انتخابات] است تا "عکس انتخاباتی" برای خود بگیرد. من شخصاً مذاکره با چنین آدمی را توصیه نمی‌کنم؛ چرا که مفید نخواهد بود. او مذاکره [به ویژه با ایران] را برای بهتر کردن چهره و موقعیت خود در انتخابات می‌خواهد».

معاون دبیرکل حزب الله در باره وعده‌های برخی از کشورها برای کمک به این کشور را غیر درست خواند و گفت که «این کشورها نمی‌خواهند کمکی به لبنان بدهند؛ چرا که از لبنان انتظار دارند موضعی سیاسی در راستای خدمت به اسرائیل داشته باشد».

شیخ قاسم در پایان اظهار داشت که حزب الله به مواضع ثابت خود در برابر دشمن اسرائیلی ادامه خواهد داد. او گفت : «اگر جنگ ژوئیه دیگری (جنگ ۳۳ روزه) تکرار شود، پیروزی ژوئیه دیگری نیز تکرار خواهد شد».

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار