کاهش ۳۳ درصدی ازدواج در ۷ سال گذشته
کد خبر: 1012212
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FK0
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۳
از سال ۹۲ تا ۹۸ طی یک بازه هفت ساله، تعداد ازدواج‌ها در کشور ۳۳ درصد کاهش داشته است.
بیژن یانچشمه
سرویس جامعه جوان آنلاین: طبق آخرین سرشماری ایران در سال ۹۵، بیش از ۱۳ میلیون ۸۰۰ هزار دختر و پسر ۱۵ تا ۳۹ ساله در ایران وجود دارند که آماده ازدواج می‌باشند ولی هنوز مجرد هستند و نمی‌توانند ازدواج کنند. مسائل و مشکلات ازدواج سبب شده است تا سد ازدواج، آمار زادوولد را کاهش دهد و از سوی دیگر جمعیت کشور رو پیری برود. متأسفانه در بحث بسته‌های تشویقی و ارائه خدمات برای ازدواج جوانان بسیاری از مراکز متولی جزیره‌ای و سلیقه‌ای عمل کرده و همین موضوع سبب شده است جوانان کمتر تمایل به ازدواج داشته باشند. در این خصوص وزیر ورزش و جوانان بر لزوم بازنگری و به‌روزرسانی قانون تسهیل ازدواج که مربوط به ۱۵ سال پیش است، تأکید کرد.

طبق آمار منتشر شده توسط دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور، در سال ۱۳۹۸، تعداد ۵۳۰ هزارو ۲۲۵ مورد ازدواج در کشور رخ داده است که این میزان نسبت به تعداد ازدواج سال ۹۷، با ۶/ ۹ درصد کاهش مواجه بوده است. از سال ۹۲ تا ۹۸ طی یک بازه هفت ساله، تعداد ازدواج‌ها در کشور ۳۳ درصدکاهش داشته است. به ‏‌رغم افزایش جمعیت کشور در چند سال اخیر و به تبع آن افزایش افرادی که شرایط و توانایی ازدواج را دارند، به جای آنکه کشور در تعداد ازدواج یک شیب صعودی را تجربه کند، متأسفانه تعداد ازدواج‌ها در کشور به صورت قابل تأملی کاهش پیدا کرده است.

در این میان بیش از ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت مردان هرگز ازدواج نکرده اند، همچنین بیش از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت زنان هرگز ازدواج نکرده و نیز در سنین ۱۵ تا ۳۹ سال قرار دارند. بنابراین طبق آخرین سرشماری ایران در سال ۹۵، بیش از ۱۳ میلیون‌و ۸۰۰ هزار دختر و پسر ۱۵ تا ۳۹ ساله در ایران وجود دارند که آماده ازدواج می‌باشند، ولی هنوز مجرد هستند و نمی‌توانند ازدواج کنند. با توجه به افزایش جمعیت آماده ازدواج کنونی ایران نسبت به سال ۹۵ و از طرفی بیشتر شدن موانع ازدواج، به احتمال فراوان جمعیت مجرد‌ها فزونی یافته است.
 
کاهش چشمگیر تعداد ازدواج‌ها و افزایش بی‌حد و حصر تعداد مجرد‌ها لطمات سختی در حوزه‏ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به کشور وارد کرده است. در حال حاضر و در حوزه اجرای قانون نیز باید به یک قانون مهم اشاره کرد. مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۴ قانونی تحت عنوان قانون «تسهیل ازدواج جوانان» تصویب کرد، قانونی که می‏تواند بسیاری از مشکلات ازدواج را از سر راه مجرد‌ها بردارد. تقریباً ۱۵ سال از زمان تصویب این قانون سرنوشت‏ساز می‏گذرد، بدون آنکه کوچک‌ترین اقدامی در جهت اجرای آن صورت گرفته باشد.

قانون تسهیل ازدواج نیازمند بازنگری و به‌روزرسانی

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان با اشاره به بازنگری و به‌روز‌رسانی قانون تسهیل ازدواج در کشور، افزود: این قانون ۱۵سال قبل مصوب شده و امروز نیاز به یکسری تغییرات و به‌روزرسانی دارد. وی اظهار داشت: کلی‌گویی و همینطور یکسری وظایفی در این قانون برای برخی دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها مشخص شده که واقعاً وظیفه مستقیم در این قضیه ندارند.

وی گفت: رقم تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال‌های۹۲ و ۹۳، ۳ میلیون تومان برای هر یک از زوجین بود یعنی دو طرف در مجموع ۶ میلیون تومان دریافت می‌کردند که امروز این عدد به ۵۰میلیون به ازای هر زوج رسیده است.

وی در خصوص قانون تسهیل ازدواج و کارآمدی آن گفت: این قانون ۱۵سال پیش تصویب شده است. بخشی از قانون تسهیل ازدواج را دستگاه‌های اجرایی مثل پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، راه‌اندازی دفاتر مشاوره راهنمای ازدواج و مواردی از این دست عملیاتی کرده‌اند. سلطانی‌فر گفت: تاکنون بیش از ۳۰۰دفتر مشاوره راهنمای ازدواج در سطح کشور راه‌اندازی شده است. این دفاتر تقریباً به صورت رایگان در حال ارائه خدمت به زوجین جوان هستند.

بیکاری از علل کاهش میزان ازدواج

استاندار تهران با اشاره به کاهش میزان ازدواج در سال۹۸ نسبت به سال ۹۷ بر ضرورت ایجاد اشتغال جهت تسهیل ازدواج جوانان تأکید کرد. انوشیروان محسنی‌بندپی در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان با اشاره به آغاز هفته ازدواج اظهار داشت: به رغم اینکه رشد جمعیت کم است، اما غالب جمعیت کشور جوانان هستند که باید سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای آن‌ها داشت، به علاوه خانواده اصلی‌ترین نهاد اجتماعی است که مقدمه آن تشکیل خانواده و ازدواج است که طبق آسیب‌شناسی انجام شده میزان ازدواج در سال۹۸ نسبت به ۹۷ کمتر شده است. استاندار تهران تصریح کرد: یکی از دلایل عمده کاهش میزان ازدواج موضوع اشتغال می‌باشد، از این رو باید موضوع ازدواج و مسائل اقتصادی مترتب بر آن مورد توجه جدی قرار گیرد؛ چراکه موفقیت در این زمینه می‌تواند شرایط ازدواج جوانان را تسهیل کند. محسنی‌بندپی با اشاره به اثرات کاهش میزان ازدواج گفت: سخت‌تر شدن ازدواج آسیب‌های زیادی به دنبال دارد؛ چراکه از یک سو بر رشد جمعیت تأثیر منفی می‌گذارد و از سوی دیگر آسیب‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد.

مجمع خیرین ازدواج در استان تهران تشکیل می‌شود

استاندار تهران با اشاره به اهمیت تشکیل خانواده در کاهش آسیب‌های اجتماعی از تشکیل مجمع خیرین ازدواج در استان تهران خبر داد. وی عنوان کرد: بررسی علمی و کارشناسانه موضوعات از طریق دانشگاه‌ها و مراکز علمی می‌تواند نقش مؤثری در برون‌رفت از مشکلات و ارائه راه‌حل‌های کاربردی داشته باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار