با ارتباطات جهانی، لازم نیست اقدامات ناموفق در زمینه مقابله با کرونا را تجربه کنیم
کد خبر: 1010167
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004En1
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۳
شهردار اصفهان:
قدرت اله نوروزی با بیان اینکه استفاده از ماسک باید به یک جریان فراگیر تبدیل شود،‌ گفت: تشویق مردم به استفاده از ماسک در بیلبوردها و بنرهای بزرگ شهری با شعار «من ماسک می زنم» تکرار شود.

.به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، شهردار اصفهان در جلسه ستاد مقابله با کرونای شهر اصفهان اظهار کرد: کرونا بخشی از زندگی همه شهروندان در ایران و همه نقاط دنیا شده است بنابراین باید دنبال راهکارهایی برای مقابله با این موضوع باشیم.    

وی تصریح کرد: طی روزهای گذشته که با سخنگوی وزارت امور خارجه صحبت می کردیم وی به گفت و گوی من از طریق ویدئو کنفرانس با شهردار تهران و شهرداران دنیا اشاره کرد و اذعان داشت این کار از لحاظ دیپلماسی شهری بازتاب بسیار خوبی داشته است، موضوعی که می تواند باعث انتقال تجربیات میان شهرهای مختلف باشد.

شهردار اصفهان ادامه داد: می توان از تجربیات شهرهای دیگر دنیا استفاده کرد تا دیگر مجبور به تجربه کردن بسیاری از اقدامات ناموفق در زمینه مقابله با کرونا نباشیم. 

وی با بیان اینکه موضوع استفاده از ماسک باید به یک جریان فراگیر تبدیل شود، تاکید کرد: لازم است مدیریت شهری در این زمینه توصیه های کادردرمانی را عملیاتی کند، باید کمپینی توسط حوزه های خدمات شهری، حوزه فرهنگی و حوزه روابط عمومی شهرداری در این خصوص راه بیفتد و در بیلبوردها و بنرهای بزرگ شهری تحت عنوان من ماسک می زنم نصب و تکرار شود به نحوی که هر فردی از ماسک نزدن بترسد و قبح اینکار بالا برود، لازم است ‌این موضوع به عنوان مصوبه این جلسه ستاد مدیریت کرونای شهرداری اصفهان تعیین و به عنوان یک امر الزام آور دارای ضمانت اجرا، اجرایی شود.

نوروزی گفت: در سطح شهر وجدان عمومی، ضمانت اجراست اما در خود شهرداری باید نسبت به موضوعات مقابله با کرونا مقید باشیم، از فردا که پنجمین برنامه هر یکشنبه یک افتتاح برگزار می شود هیچ فردی نباید بدون ماسک باشد، منطقه متولی، باید این ابزار را داشته باشد و برای رعایت فاصله اجتماعی فکر کند.

وی با بیان اینکه در نشست ها، افتتاحیه ها و کلیه جمع های شهرداری باید ماسک زده شود، اضافه کرد: سلامت مردم، مدیران، کارگران و کارمندان شهرداری برای مدیریت شهری مهم است، کارگرانی که در نقاط مختلف شهر کار می کنند باید ابزار حفاظت آنها توسط معاونت خدمات شهری شهرداری فراهم و مسائل کرونا برای آنها تبیین شود.

شهردار اصفهان ماسک زدن را یک تکلیف برای همه ذکر کرد و با اشاره به شیوع بیماری جدید طاعون در چین، تصریح کرد: امروز یکی دیگر از بندهای مصوبات این جلسه اتخاذ راهکارهای لازم برای مبارزه با موش ها است. همه موجودات برای حفاظت از انسان آفریده شده اند اما اگر موجودات موذی قرار شد سلامت انسان را به خطر بیندازد لازم است تکلیف آنها روشن شود. بنابراین حوزه خدمات شهری وظیفه دارد با کمک مناطق در زمینه مقابله با موش ها اقدام و مردم نیز برای این موضوع تدبیر لازم را بیندیشند تا بیماری دیگری شیوع پیدا نکند.   

نوروزی تاکید کرد: اگر میز خدمت در شهرداری تقویت شود رفت و آمدها کم می شود بنابراین لازم است مناطق، این موضوع را در دستور کار جدی خود قرار دهند. میز خدمت و خدمات الکترونیکی شهرداری اصفهان از همه شهرهای کشور جلوتر است و باید از این ظرفیت برای قطع رابطه فیزیکی مردم با شهرداری استفاده شود.   

استفاده از ماسک در تمام خطوط حمل و نقل عمومی اجباری است 

حسین امیری نیز در این جلسه، ضمن تاکید بر حفظ سلامتی مردم و توجه ویژه مدیران شهرداری به این موضوع، اظهار کرد: افزایش بی رویه بیماری کرونا در کشور و اصفهان، افزایش آمار فوتی ها، ایجاد وضعیت قرمز در بسیاری از شهرها و وضعیت هشدار در اصفهان نشان می دهد یک بی توجهی عمومی نسبت به وضعیت این بیماری در سطح جامعه ایجاد شده که فصل تابستان و موضوع تفریحات و سفرهای مردم نیز در این موضوع مزید بر علت شده است.

وی با بیان اینکه باید مانند روزهای اول شیوع کرونا در کشور همه بخش ها به ویژه شهرداران مناطق، سازمان ها و ... دست به دست یکدیگر بدهند و به طور مجدد عملیات ها و وظایف تعریف شده برای این موضوع را از سر بگیرند، تصریح کرد: برابر بخشنامه دولت و مصوبه هیات وزیران استفاده اجباری از ماسک برای تمام کارکنان، اجباری و ورود افراد بدون ماسک به تمام ادارات و ارگان ها از جمله شهرداری ممنوع است.  

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه استفاده از ماسک در تمام خطوط حمل و نقل عمومی از جمله مترو، اتوبوس های شرکت واحد، تاکسی و ... الزامی است و باید همه رعایت کنند، ادامه داد: سیستم حمل و نقل عمومی می تواند از ورود افرادی که فاقد ماسک هستند جلوگیری کند و هیچگونه خدماتی به این افراد ارائه ندهد.

وی اضافه کرد: برگزاری هر گونه مراسم در آرامستان ها و بقاع متبرکه تعطیل است اما کفن و دفن و ورود به آرامستان در حال حاضر ممنوعیتی ندارد. 

امیری با بیان اینکه حضور مردم در سطح پارکها زیاد شده و مردم بسیاری از پروتکل ها را رعایت نمی کنند، ‌افزود: لازم است درباره این موضوع اقداماتی انجام شود، یکی از کارهای خوبی که ماه های گذشته در پارک ها و فضای سبز شهرداری انجام شده بود نصب بنرهای هشدار و ممنوعیت برای ورود مردم به پارک ها بود. هم اکنون باید در این مرحله نیز ورود کرده و بنرهای هشدار بزرگی در ورودی پارکها نصب و استفاده از ماسک اجباری و از تجمعات جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: ورود به پارکها هنوز ممنوع نشده است اما در تمام پارک های بزرگ به ویژه پارک های حاشیه زاینده رود، صفه، غدیر، فدک،‌ ناژوان و ... فضا برای اطلاع رسانی فراهم شود.        

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان ادامه داد: رصد و بازدید از بخش های مختلف شهرداری برای رعایت پروتکل های بهداشتی به اتفاق دانشگاه علوم پزشکی انجام می شود و هر بخشی از شهرداری که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کند گزارش آن به ما ارسال می شود.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک برای تمام کارگران شرکت های خدماتی و پیمانکاران الزامی است، داشت: برخورد با زباله گردان باید در سطح مناطق 15 گانه در دستور کار قرار بگیرد، به هیچ عنوان نباید کیسه های زباله توسط این افراد باز و زباله های قابل بازیافت تفکیک شود. 

امیری افزود: خودروهای فاقد آرم و خودروهایی که مشخص نیست از چه پیمانکاری هستند باید آرم و بنر آنها مشخص باشد. لازم است دستگاه های ضدعفونی کننده در ورودی ساختمان های مختلف شهرداری نصب شود. کار ضدعفونی سرویس های بهداشتی عمومی در پارک ها، خودروهای عمومی و خودروهای جمع آوری زباله باید روزانه انجام شود.

وی با بیان اینکه باید از برگزاری جلسات عمومی و پرازدحام خودداری کرد، گفت: لازم است فاصله اجتماعی رعایت و جلسات غیرضرور تعطیل شود، زباله های بیمارستانی باید به طور حتم با رعایت پروتکل های بهداشتی جمع آوری و خودروهای مربوط به این کار همه روزه در چند مرحله ضدعفونی شود.  

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان ادامه داد: میدان میوه و تره بار حتما باید کار ضدعفونی خودروهای ورودی به این میدان را انجام دهد. موضوع میز خدمت باید روز به روز ارتقاء پیدا کند تا مراجعه کمتری به شهرداری داشته باشیم.

یک رابط سلامت در همه ادارات تعیین شود

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در ادامه این جلسه اظهار کرد: شهرداری اصفهان طی ماههای گذشته اقدامات بسیاری خوبی در جهت مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا انجام داده و شهرداری اصفهان در این موضوع درخشش بسیار خوبی داشت و جای تشکر از این عزیزان دارد که همگام با مدیریت استان این اقدامات را انجام داد.

منصور شیشه فروش تصریح کرد: در حوزه مدیریت بحران بسیاری از حوادث منشاء طبیعی دارد که حوزه های تخصصی مرتبط با آن حوزه اقدامات لازم را برای کاهش اثرات آن بلا تعیین می کند اما در اپیدمی کرونا در کشور رییس جمهور به عنوان رییس ستاد مشخص شد و مدیر عملیاتی میدان را وزیر بهداشت قرار داد و همه برنامه های کشور به سمتی رفت که همه نهادها در این موضع موظف به کمک شدند.

وی ادامه داد: لازم است طبق استراتژی های وزارت بهداشت و درمان در این شرایط کمک شود تا مانند سایر بلای طبیعی که همه مردم، بخش ها و ارگان های مختلف کمک می کنند در خصوص کرونا نیز این اتفاق بیافتد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تاکید کرد: لازم است مدیران شهرداری از اقدامات انجام گرفته در خصوص مقابله با کرونا مستندسازی و نقاط ضعف و قوت را مشخص و از تجارب ماه های گذشته و حتی کشورهای دیگر استفاده کنند.  

وی ضمن تشکر از اطلاع رسانی های خوب سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان افزود: لازم است استفاده از ماسک به روش های مختلف توسط مدیران شهرداری فرهنگ سازی و روی صورت مجسمه های بزرگ شهر به عنوان یک نماد ماسک زده شود.

شیشه فروش اضافه کرد: تمام دستگاه های اجرایی استان موظف شده اند میز خدمت و سلامت را در ادارات فعال کنند و لوازم حفاظت فردی را به مردم بدهند، همچنین ادارات موظف شدند یک رابط سلامت در همه ادارات تعیین کرده تا این رابط بررسی و نظارت بر رفتار کارکنان را انجام دهد.

وی گفت: در حوزه حمل و نقل عمومی نیز دستورالعمل های لازم ابلاغ شده و همه شهرداری های استان باید این موارد را رعایت کنند.

85 درصد از مبتلایان کرونا دارای هیچ علامتی نیستند

عباسعلی جوادی، رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان نیز اظهار کرد: اطلاعات کنونی ما در مورد ویروس کرونا با اسفندماه تفاوت کرده است، در اسفند نمی دانستیم که عمده راه انتقال ویروس چیست برای همین هزینه های زیادی برای سم پاشی و شست و شو انجام شد.

وی ادامه داد: شاید سطوح چندان در انتقال ویروس کرونا نقش عمده نداشته باشد و فقط با جلوگیری از راه تنفسی و شستن دست ها جلوی انتقال گرفته می شود. 

رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: هزار ویروس حداقل باید وارد سیستم تنفسی ما بشود تا بیماری کرونا بروز کند که ظرف یک دقیقه حرف زدن ما 200 ویروس منتقل می شود.

وی با اشاره به اینکه وقتی با شدت، تنفس و عطسه و سرفه می کنیم می توانیم مقدار زیادی گرفتاری در افراد ایجاد کنیم. دست، ویروس را در خود نگه نمی دارد و فقط در صورت لمس بینی و دهان با دست راه آلودگی ایجاد می شود.

جوادی افزود: به خاطر همین موضوع می گوییم شستن دست بسیار مهم است، در اسفندماه می گفتیم 20 ثانیه باید دست ها شسته شود اما اکنون فقط شستن دست با آب و صابون کفایت می کند.

انتقال ویروس کرونا فقط از راه هوا

رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: راه ورود این ویروس، چشم، دهان و بینی است، حتی اگر قسمت وسیعی از بدن زخم هم باشد ویروس به آن نمی چسبد چراکه ویژگی این ویروس به گونه ای است که به بخش های مخاطی بدن می چسبد و این بخش ها فقط در این سه عضو بدن وجود دارد.

وی تصریح کرد: ویروس یک ژنوم است یعنی از کنار هم قرار گرفتن چندین ژن ایجاد شده است، برعکس اینکه میکروب می تواند در محیط بیرون خانه رشد کند ویروس به هیچ وجه در محیط خارج بدن نمی تواند رشد کند و حتما باید برای رشد داخل یک سلول قرار گیرد، بنابراین اگر ویروس کرونا قادر به ورود به بدن انسان نباشد، قادر به تکثیر هم نیست.

جوادی افزود: آلودگی لباس ها با ویروس کرونا هم ظرف شش ساعت از بین می رود. در مجموع باید با این ویروس کنار بیاییم و فقط راه های ورود آن به بدن را ببندیم.

وی اظهار کرد: آزمایشات نشان داده انتقال ویروس فقط از راه هواست که آن هم دو نوع دارد؛ یکی از طریق دهان منتشر می شود و دیگر اینکه اگر قطرات ریزی که در هوا وجود دارد، آلوده به این ویروس باشد به بدن منتقل می شود.

شهرداری اجازه ندهد فاصله بین مردم کمتر شود

رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: ویروس خیلی نمی تواند در هوا بماند مگر اینکه همراه با قطرات تنفسی باشد. 

وی افزود: اگر دو نفر ماسک داشته باشند و یکی هم مبتلا باشد امکان انتقال کمتر از یک درصد است، اما اگر گیرنده ماسک داشته باشد امکان 5 تا 10 درصدی برای دریافت ویروس وجود دارد و اگر فقط افرادی که بیمار هستند ماسک بزنند، به راحتی می توان ویروس را کنترل کرد.

جوادی تصریح کرد: 85 درصد از مبتلایان کرونا دارای هیچ علامتی نیستند و ویروس از طریق این افراد منتقل می شود.

وی در مورد اقدامات شهرداری هم اظهار کرد: شهرداری اجازه ندهد که فاصله بین مردم کمتر شود تا جلوی انتقال دهان به دهان گرفته شود، نشستن تعداد زیاد در پارک ها یکی از مشکلات کنونی است و باید بررسی شود که آیا می توان فقط از پارک ها برای عبور مردم استفاده کرد و اجازه نشستن داده نشود.

رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس در همه جای دنیا جزو بیشترین موارد منتقل کننده آلودگی است. ما به عنوان مدیریت شهری سه وظیفه در این راستا داریم؛ یکی تبیین موضوع برای استفاده مردم از ماسک، دوم منع تجمعات و سوم اینکه در وسایل حمل و نقل عمومی اجازه انتقال را ندهیم.

تنها 10 درصد ادارات استان اصفهان رابط سلامت دارند

همچنین در ادامه این جلسه، پرتویی، کارشناس بهداشت عمومی مرکز بهداشت اصفهان اظهار کرد: وسایل حمل و نقل عمومی، اماکن تفریحی و ادارات خدمت رسان در حال حاضر جزو نقاط پرخطر است و می طلبد همت بیشتری در این خصوص انجام شود، هم اکنون پروتکل ها برای حمل و نقل عمومی ابلاغ و بازرسی ها صورت گرفته است.

این کارشناس بهداشت عمومی افزود:‌ البته در بازدید از مترو مشکلاتی بود که حل شد و امیدواریم در این مورد زمینه همکاری های بیشتر فراهم شود.

وی افزود: در اتوبوس ها موارد بهداشتی رعایت نمی شود و ضدعفونی باید مجددا انجام شود.

پرتویی بیشترین شکایت مردم به سامانه 190 را از اتوبوس های بخش خصوصی دانست و گفت: عدم رعایت فواصل،  و تذکری که راننده باید به مسافران بدهد اما انجام نمی شود، جزو موارد شکایتی مردم است.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری از بستر آموزشی در مقابله با کرونا بهتر استفاده کند، اظهار کرد: نباید کارکنان را از این موارد حذف کنیم چراکه آمار کارکنان مبتلا به کرونا در دو سه هفته اخیر بسیار بالا رفته است که نشان می دهد، فاصله گذاری ها رعایت نشده است.

این کارشناس بهداشت عمومی تصریح کرد: اگر کارمندی به بیماری کرونا مبتلا شد باید یک ماه از مجموعه خارج شوند تا به افراد دیگر منتقل نکند.

وی اظهار کرد: براساس دستورالعمل استفاده از وسایل سرمایشی، این وسایل باید به گونه ای تنظیم شود که ویروس را انتشار ندهد، باز بودن در و پنجره ها باید رعایت شود تا هوا رقیق سازی شود. هرچه هوا رقیق باشد تعداد ویروس برای انتشار کمتر می شود. همچنین جهت وزش باد هم مهم است و باید طوری باشد که نتواند هوا را از شخص به شخص دیگر انتقال دهد.

پرتویی در مورد مشکل رابطین سلامت ادارات نیز گفت: تنها 10 درصد ادارات استان اصفهان تاکنون رابطین خود را معرفی کرده اند؛ نقش رابطان در آموزش مهم است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار