اصلاح نرم بورس در سایه رشد بی‌سابقه قیمت دلار
کد خبر: 1009312
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EZE
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۵
شاخص کل بورس تهران دیروز حدود ۳۱ هزار واحد، معادل ۱/ ۹۴ درصد رشد کرد و در کانال یک میلیون و ۶۵۲ هزار واحد آرام گرفت.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: با وجود رکوردشکنی‌های هر روزه، سرمایه‌گذاری در بورس تهران حالا دیگر الزاماً سودآور نیست و هرچند شاخص کل اکنون نزدیک به سه هفته است که روندی صعودی را طی کرده، اما کسب سود از بورس با نگرانی از نزول و افت توأم شده است. با این همه، هرچند برخی تحلیل‌های تکنیکال نشان از آن داشتند که بورس تهران در محدوده شاخص کل یک میلیون و ۶۶۰ هزار واحدی دستخوش اصلاح خواهد شد، اما افزایش دم به دم قیمت دلار احتمالاً لبه‌های تیز این روند اصلاحی را کند کرده و این احتمال هم وجود دارد که بورس به زودی دوباره در مدار صعودی قرار بگیرد. بر این اساس، شاخص کل بورس در جریان معاملات دیروز هم مانند معاملات روز شنبه رشدی کم‌رمق را تجربه کرد که می‌توان آن را به منزله ورود به فاز اصلاحی کم‌ریسکی در نظر گرفت که خیلی زود پایان خواهد گرفت.

شاخص کل بورس تهران شنبه حدود ۳۱ هزار واحد، معادل ۱ /۹۴ درصد رشد کرد و در کانال یک‌میلیون و ۶۵۲ هزار واحد آرام گرفت. کلیت بازار دیروز سبزپوش بسته شد، هرچند در آغاز و میانه روند معاملات، شاخص وارد محدوده منفی شد و در برخی نماد‌ها صف‌های فروش شکل گرفت. شاخص کل هم‌وزن نیز دیروز ۱/ ۱۲ درصد رشد کرد که نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از بازار همچنان به صعود قیمت‌ها امیدوار است.

از دیگر سو، اما مجموع ارزش معاملات بورسی و فرابورسی دیروز با افتی محسوس در قیاس با معاملات روز شنبه همراه بود. روز شنبه، حدود ۲۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سهام در بازار سرمایه ایران دست به دست شد، حال آنکه دیروز مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس به حدود ۲۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید که به تفکیک، ۱۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن در سهام شرکت‌های بورسی و حدود ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن نیز در شرکت‌های فرابورسی معامله شد. به این ترتیب، به نظر می‌رسد تجربه هیجان افسارگسیخته در جریان معاملات روز‌های شنبه هر هفته، روز گذشته نیز تکرار شده، اما در معاملات دومین روز هفته، اندکی از هیجان این معاملات کاسته شده است. با این همه، برای افت هیجان معاملات در دومین روز کاری هفته جاری می‌توان دلایل دیگری را هم برشمرد. افزایش نرخ دلار به بی‌سابقه‌ترین نرخ‌های تاریخی در ایران، تقریباً تمامی کنشگران اقتصادی در کشور را شوکه کرده و در این شرایط طبیعی است که میزان معاملات در هر بازاری کاهش پیدا کند.

از طرف دیگر، در حالی که برخی تحلیل‌های تکنیکال نشان داده بودند که بورس تهران در محدوده شاخص یک میلیون و ۶۰۰ هزار تا یک میلیون و ۶۶۰ هزار واحدی دستخوش اصلاح خواهد شد، به نظر می‌رسد کم‌رمق شدن روند صعودی بازار در جریان معاملات دو روز اخیر را می‌توان به عنوان ورود به فازی اصلاحی در نظر گرفت که متأثر از اوج‌گیری قیمت دلار، در مقابل بدل شدن به یک نزول دامنه دار مقاومت می‌کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار