تحریم‌ها را دور می‌زنی یا ملت را؟!
کد خبر: 1009164
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EWq
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۶
نماینده دادستان خطاب به متهم پرونده اسدبیگی:
روز گذشته در یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی که مشهور به دادگاه اسد بیگی است؛ نوبت به محاکمه متهم ردیف چهارم یعنی جواد بصیرانی رسید. این متهم هم خانه‌هایی را که در محله زعفرانیه داشت، به عنوان ضمانت اسد بیگی گذاشت، هم میلیارد‌ها تومان به وی قرض داده‌بود! به گفته نماینده دادستان فساد بصیرانی خیلی بزرگ‌تر از موارد گفته شده‌است و سال گذشته سود ۳۰ تا ۴۰ میلیاردی از پولشویی داشته‌است!
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: امید اسدبیگی، مدیر عامل نیشکر هفت‌تپه به همراه ۲۰ نفر دیگر که دو نفر از مدیران کل بانک مرکزی هم در زمره این متهمان قرار دارند، به اتهام اخلال در نظام پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز روز گذشته برای یازدهمین بار به دادگاه آمدند.

بخشی از حقوق کارگران پرداخت شد

قاضی مسعودی مقام در ابتدای جلسه ضمن تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین‌دادرسی کیفری از وکیل «جواد بصیرانی» خواست در جایگاه حاضر شود.

پیش از آغاز صحبت‌های وکیل بصیرانی، اسدبیگی به جایگاه آمد و خبر داد که بخشی از حقوق کارگران هفت‌تپه پرداخت شد و مابقی نیز به زودی پرداخت می‌شود.

وکیل بصیرانی در دفاع از موکل خود گفت: با توجه به اشراف رئیس دادگاه به موضوعات اقتصادی، امر دفاع سهل و آسان است. برخی از اتهامات مانند جعل و استفاده از سند مجعول در صلاحیت دادگاه کیفری ۲ است. زیرا این موارد مقدمه بزه اخلال را تشکیل می‌دهد و رسیدگی به اتهام موکل در این زمینه میسر نمی‌باشد.

وی درباره اتهام اخلال در نظام اقتصادی و قاچاق ارز بیان کرد: انجام عملیات ارزی طبق قوانین بانک مرکزی صورت گرفته‌است. موکلم از کارگزاران صرافی میرزایی بوده و اقداماتش مشمول قاچاق ارز نیست.

وکیل بصیرانی ادامه داد: نماینده دادستان در جلسه دهم مواردی نظیر پالاب کیش و رامک خودرو را مطرح کرده‌است که در کیفرخواست نیست، اما موکل با حسن نیت به آن‌ها پاسخ داد، نماینده دادستان در ذکر ادله مجرمیت موکل به پرونده تبریز اشاره کرد که لازم به ذکر است پرونده مورد اشاره در بازپرسی مطرح است و اتهامی به موکل منتسب نشده‌است.

بی‌اطلاعی با وجود ۶۰ پوشه مدرک!

در ادامه این جلسه دادگاه نماینده دادستان هم گفت: در جلسه قبل متهم بصیرانی حرف‌هایی زد که سراسر کذب است و اسناد آن وجود دارد.

مسعود شاه‌محمدی با ارائه مدرکی افزود: شرکتی که کارش تصفیه آب بوده و هیچ اقدامی در زمینه صادرات انجام نداده، کار خرید و فروش ارز داشته و از حسابش هزاران میلیارد واریز و برداشت شده‌است؛ این شرکت چرا در سال ۹۴ به حساب بصیرانی ارز واریز کرده‌است؟! بصیرانی عملیات مجرمانه را مدیریت می‌کرده‌است.

نماینده دادستان با ارائه سند دیگری گفت: این یک فقره حواله درباره شرکت دریای زئوس به رامک خودرو به مبلغ ۳۱ میلیارد ریال است. تاریخ چک مربوط به سال ۹۴ و چک به اسم متهم بصیرانی است، مبلغ آن نیز ۳۱ میلیارد ریال درج شده‌است. او می‌گوید من از اقدامات در بانک کشاورزی بی‌اطلاع بودم، اما ۶۰ پوشه مربوط به متهم بصیرانی در بانک کشاورزی وجود دارد.

شما همه کاره بودید!

شاه‌محمدی ادامه داد: شما چندین ملک از جمله ملک در زعفرانیه را به عنوان ضمانت قرار داده‌اید، چرا ملک‌های خود را برای ضمانت اسد‌بیگی گذاشتید؟ سؤال این است شما چه نفعی از این موارد می‌بردید؟ شما یا سفیه هستید یا مجرم، که قطعاً مجرم هستید!

وی با این پرسش که شما چطور املاک خود را به عنوان ضامن کسی که بدحسابی‌اش برای بانک‌ها محرز شده‌بود، به عنوان ضامن قرار می‌دادید، گفت: در جلسه پیش، خودتان گفتید به اسدبیگی میلیارد‌ها تومان قرض داده‌ام. شما چرا رفتید ضامن ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومانی اسدبیگی شدید؟ وقتی که به او قرض هم می‌دادید.

نماینده دادستان خطاب به بصیرانی گفت: اقاریر شما در پرونده وجود دارد که می‌گویید در سال ۹۷ رستمی (همکار اسد بیگی و متهم ردیف دوم) را شناختم. پس چطور در سال ۹۶ ضمانت شرکت آن را کردید؟ شما تحریم‌ها را دور می‌زنید یا ملت را؟ فساد شما خیلی بزرگتر از این موارد ذکر شده است. من از ابتدای جلسه اول هم گفتم در صرافی «میرزایی و شرکا» شما همه‌کاره بودید.

سود ۴۰ میلیاردی در یکسال!

در ادامه این جلسه دادگاه نماینده دادستان خطاب به بصیرانی گفت: اسناد و مدارک نشان می‌دهد که شما کار ارزی انجام می‌داده‌اید. شما داشتید تحریم‌ها را دور می‌زدید یا پولشویی می‌کردید؟ شما حساب‌های متعددی افتتاح کردید و در چت‌هایتان مشخص است که سوء‌استفاده می‌کنید.

شاه‌محمدی در ادامه با ارائه مدرکی درباره اقرار کحال‌زاده (متهم ردیف سوم) گفت: از کحال‌زاده پرسیده‌شد سود بصیرانی چقدر بوده‌است؟ ایشان گفته است سود بصیرانی در سال گذشته ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان بوده‌است. اسناد و مدارک نشان می‌دهد که شما همه‌کاره بوده‌اید و خرید و فروش ارز در اقرار شما وجود دارد. در نهایت قاضی مسعودی مقام با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: زمان و مکان جلسه بعد متعاقباً اعلام می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار