همتی: کسری بودجه دولت بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود
کد خبر: 1009017
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EUT
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۵
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نقد برخی کارشناسان نسبت به رشد بالای نقدینگی و پایه پولی در سه ماهه اول امسال نوشت: به‌رغم کسری بودجه قابل توجه دولت، رشد ۸/۸ درصدی پایه پولی در سه ماهه اول سال ٩۹ چندان فاصله معناداری با رشد‌های فصلی سال‌های قبل ندارد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش فارس، عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: کارشناسان اقتصادی در این روز‌ها چند نکته را برجسته کرده‌اند که شایسته است توضیحات لازم داده شود.

این کارشناسان، رشد نقدینگی سال ۹۸ و سه ماهه اول ۹۹ را بسیار زیاد می‌دانند. رشد پایه پولی سال گذشته بیش از متوسط ۵۰ سال اقتصاد بوده است، اما به‌رغم کسرى بودجه قابل توجه دولت، فاصله چندانى با آن متوسط نداشته و رشد ۸/۸ درصد آن در سه ماهه اول سال ٩٩ نیز چندان فاصله معناداری با رشد‌های فصلی سال‌های قبل ندارد.

البته رشد نقدینگی همواره یک پدیده ساختاری در اقتصاد ایران بوده است. نکته‌مهم اینکه حجم نقدینگى موجود و حتى رشد کنونى آن‌نمی‌تواند موجب آن تورم بالایی شود که پیش‌بینی می‌کنند، چراکه بخشی از همین نقدینگی موجود برای تأمین کسری بودجه استفاده خواهد شد.

در واقع، فروش دارایی، انتشار اوراق دولت و تأمین مالی کسری بودجه از اوراق، به معنای استفاده از نقدینگی موجود اقتصاد است، بدون آنکه فشاری به پایه پولی وارد شود.

البته لازم است سیاست‌های احتیاطى کلان در بقیه بخش‌هاى اقتصاد کلان با دقت اعمال شود تا از انباشت ریسک‌های سیستماتیک جلوگیری شود و اقدامات ثبات‌ساز بانک مرکزى خنثی نشود. تا آنجایی که به مدیریت پولی و ارزی مربوط می‌شود، می‌توانم این اطمینان را بدهم که کسری بودجه دولت قطعاً بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود و مسیر اعمال سیاست پولی نیز به سمت نرخ سودی پیش می‌رود که در بازار بین‌بانکی و در دامنه دالان کف و سقف که از فردا بین ۱۳ و ۲۲ درصد خواهد بود، توسط بانک مرکزی مدیریت خواهد شد.

امیدوارم کارشناسان محترم با دقت و با مسئولیت‌شناسی لازم، با ارائه تحلیل علمی اقتصاد، بانک مرکزی را یاری و از طرح مسائلی که ممکن است موجب سفته بازی یا تحریک انتظارات شود، دوری کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار