جزئیات صادرات به ۲۰ کشور هدف صادراتی
کد خبر: 1008878
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ESE
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۹
جزئیات صادرات به ۲۰ کشور هدف صادراتی در سال گذشته نشان می‌دهد که ایران بیشترین صادرات را به کشور چین داشته و صادرات کشورمان به فدراسیون روسیه در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ از نظر وزنی و ارزشی رشد داشته است.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مهم‌ترین بازار‌های هدف کالا‌های صادراتی ایران طی سال‌های ۱۳۹۸ - ۱۳۹۷ چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی، افغانستان، هند، پاکستان، تایلند و عمارات بوده است.


ارزش صادرات ایران به چین در سال گذشته ۹ میلیارد و ۵۲۰ میلیون دلار و ارزش صادرات به کشور عراق در همین سال ۸ میلیارد و ۹۹۲ میلیون دلار بوده است. با توجه به صادرات ۹ میلیارد و ۲۸۸ میلیون دلاری کالا به چین در سال ۹۷ ارزش صادرات به چین در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ در مجموع ۲ درصد رشده داشته است. گفتنی است صادرات به این کشور در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ از نظر وزنی ۴ درصد رشد داشته و صادرات ایران به ترکیه به عنوان سومین شریک تجاری ایران در سال گذشته به لحاظ ارزشی ۵ میلیارد و ۴۶ میلیون دلار و به امارات متحده عربی در همین سال ۴ میلیارد و ۵۰۱ میلیون دلار بوده است.
 
صادرات ایران به افغانستان که پنجمین شریک تجاری ایران در سال ۹۸ بوده، از نظر ارزشی ۲ میلیارد و ۳۶۱ میلیون دلار بوده است. همچنین میزان صادرات ایران در سال ۹۷ به افغانستان از نظر ارزشی ۲ میلیارد و ۹۴۸ میلیون دلار بوده که مقایسه این ارقام نشان می‌دهد، صادرات ایران به افغانستان به لحاظ ارزشی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ در مجموع ۲۰ درصد کاهش داشته است. این نکته لازم به ذکر است که صادرات ایران به افغانستان به لحاظ وزنی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد ۱۲ درصدی داشته است.

صادرات ایران به هند و پاکستان در سال ۹۸ به ترتیب یک میلیارد و ۵۷۹ میلیون دلار و یک میلیارد و ۱۰۸ میلیون دلار بوده است.

گفتنی است صادرات ایران در سال گذشته به هر یک از هفت کشور چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی، افغانستان، هند، و پاکستان بیش از یک میلیارد دلار بوده و به کشور‌هایی مانند اندونزی، تایلند، عمان، فدراسیون روسیه، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، جمهوری کره، قطر، ازبکستان، آلمان، مالزی و کویت کمتر از یک میلیارد دلار بوده است.
 
این گزارش می‌افزاید، صادرات ایران به کشور‌های اندونزی، تایلند و عمان در سال ۹۸ به ترتیب ۹۱۴، ۶۳۴ و ۵۲۷ میلیون دلار بوده است. میزان صادرات ایران به فدراسیون روسیه در سال گذشته ۴۵۸ میلیون دلار و در سال ۹۷ به میزان ۲۸۴ میلیون دلار بوده که مقایسه این ارقام رشد ۶۱ درصدی صادرات ایران به فدراسیون روسیه از نظر ارزشی را نشان می‌دهد. همچنین صادرات ایران به فدراسیون روسیه در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ به لحاظ وزنی ۸۱ درصد رشد داشته است. گفتنی است میزان صادرات ایران از نظر وزنی در سال ۹۸ به فدراسیون روسیه ۹۰۹ هزار تن و در سال ۹۷ نیز ۵۰۳ هزار تن بوده و صادرات ایران به آذربایجان در سال گذشته ۴۳۰ میلیون دلار و به ارمنستان ۳۷۶ میلیون دلار بوده است.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار