اجازه ندهیم افراد غیرمسئول، حریم قانون را بشکنند
کد خبر: 1008496
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EM4
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱
شهردار اصفهان:
دکترقدرت اله نوروزی با بیان اینکه به سهم خود در مدیریت شهری با فساد مبارزه می کنیم، گفت: با این حال نباید اظهارات برخی افراد غیرمسئول که خود را جای مقامات قضایی گذاشته اند، موجب تخریب فضا شود.

  به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ،شهردار اصفهان با حضور در صد و بیست و هشتمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان که با حضور دادستان اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه جامعه همواره نیازمند خدمت رسانی است، شهرداری تعطیل شدنی نیست و روند ارائه خدمات از سوی این نهاد دائمی است. شهرداری نمی تواند به تنهایی زمینه خدمت به مردم را در شهر فراهم کند و نیاز است طی ارتباط با همه نهادهای مرتبط ابزارهای خدمت رسانی فراهم شود تا این دستگاه خدمت رسانی بتواند به موقع نیازهای مردم را ارائه کند.  

وی بیان کرد: اجرای قانون باید توأم با انصاف باشد؛ قانون با عدالت پیاده سازی می شود اما انصاف مانند چوبی است که به کمک عدالت می آید تا لرزش ها گرفته شود و از بروز اخلال در نظم عمومی جلوگیری کند. همچنین توجه به همه جوانب یک اقدام می تواند قانون را به گونه ای اجرا کرد که از نگرانی مردم هم جلوگیری شود.

نوروزی اظهار کرد: ارتباط بین مدیریت شهری و دستگاه قضایی می تواند حق مردم را ادا کند.

وی به سوء استفاده برخی افراد از فضای مجازی برای تشویش اذهان عمومی هم اشاره و اظهار کرد: جای سوال برای برخی ایجاد شده که چرا مدعی العموم از چنین جرایمی که جنبه عمومی دارد، جلوگیری نمی کند.

شهردار اصفهان ادامه داد: شهید بهشتی معتقد بود در برخورد با دشمن هم باید از دروغ و تهمت پرهیز کرد و این شیوه از سخنان حضرت علی(ع) نشأت می گیرد که در برخورد با دشمن هم عدالت را رعایت می کردند.

وی افزود: باید فضا و شرایط به نحوی باشد که مدیران در تمام دستگاه‌ها بتوانند اقدامات خود را دنبال کنند و این امر در تضاد با آن نیست که از فسادها جلوگیری شود. 

فساد از سوی دستگاه قضایی و امنیتی رصد و پیگیری شود

شهردار اصفهان اظهار کرد: نباید اجازه داد با تشویش اذهان عمومی، فضای مسموم در مقابل خدمت‌رسانی‌ها ایجاد شود. گاه این سؤال مطرح می‌شود که نکند برخی اقدامات هدایت شده است و افراد در سنگرهایی نشسته‌اند تا کارهای مطلوب را به انحراف بکشانند. به سهم خود در مدیریت شهری آماده هستیم با هرگونه فساد مبارزه کنیم اما این امر نباید باعث شود افرادی خود را جای مقامات قضائی گذاشته و با اظهارنظرهایی که پیگرد‌قانونی دارد سعی در تخریب فضای موجود داشته باشند.

نوروزی تاکید کرد: فساد باید از سوی دستگاه قضایی و امنیتی رصد و پیگیری شود و افرادی که وظیفه ای در این خصوص ندارند، نمی توانند حریم ها را بشکنند چراکه این کار اگر ادامه یابد روز به روز دامنه بیشتری پیدا می کند و دیگر نمی توان با آن مقابله کرد.

وی از دادستان اصفهان که مهمان این جلسه شورای شهر بود خواست اقدامات لازم برای تشکیل کمیته حفظ حقوق بیت ‌المال انجام شود تا پرونده‌ های موجود در این رابطه حل و فصل شود.

خط قرمز دستگاه قضا در فضای مجازی انتشار مطالب بدون سند است

در ادامه این جلسه، علی اصفهانی، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان با اشاره به اینکه پیشگیری از وقوع جرم می تواند زمینه ارتکاب جرم را از بین ببرد، اظهار کرد: همکاری سایر نهادها با قوه قضاییه می تواند در شناسایی بسترهای فسادزا کمک کننده باشد.

وی ادامه داد: اولویت ما در دستگاه قضایی همکاری با نخبگان و متخصصان برای رفع آسیب های اجتماعی است.

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان به وظایف شورای شهر برای جلوگیری از وقوع حوادث در شهر اشاره و اظهار کرد: یکی از تکالیف این نهاد شناسایی تعداد ساختمان های فرسوده و خطرساز در اصفهان است تا با رسیدگی به آنها مانع تکرار حادثه ای مانند آتش سوزی ساختمان پلاسکو در اصفهان شویم.

وی به لزوم توجه به امور فرهنگی در بهره برداری از پروژه های شهری اشاره و بیان کرد: دادستانی اصفهان از اجرای پروژه های شهرداری حمایت می کند و در این راستا ضمن رعایت حقوق شهروندان برای رفع موانع با شهرداری همکاری خواهد کرد.

اصفهانی مطالبات شورای شهر را درخواست های مردم دانست و گفت: تلاش ما این است تا به همه مسائل شهروندان رسیدگی کنیم چراکه همه افراد در برابر قانون برابر هستند.

وی ادامه داد: هرچند فعالیت های مردم در فضای مجازی رو به افزایش بوده است اما خط قرمز ما در این فضا انتشار مطالب بدون سند است. اگر فردی سندی مبنی بر تخلف در دست دارد باید به مراجع قضایی تحویل دهد تا موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان بیان کرد: انتشار چنین اسنادی در فضای مجازی صحیح نیست و باید با آن برخورد شود و این آمادگی وجود دارد تا اتهامات از سوی قوه قضاییه پیگیری شود چراکه فضای مجازی محل انتشار چنین موضوعاتی نیست.

وی افزود: در خصوص افرادی در اصفهان که در فضای مجازی فعالیت ‌های نادرستی انجام می ‌دادند از طرف دادسرا کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شد، دادگاه با حضور هیئت منصفه تشکیل و رای دادگاه نیز بر اساس نظر هیئت منصفه صادر شد.

تخلفات فضای مجازی با جنبه عمومی، پیگیری می شود

اصفهانی با تاکید بر یادگیری نحوه استفاده از فضای مجازی اظهار کرد: در این فضا اظهارات مختلفی طرح می شود و نباید نگران هر اظهارنظری باشیم؛ اگر مسائل جنبه عمومی داشته باشد از سوی قوه قضاییه پیگیری می شود و در سایر موارد هم بهتر است آستانه تحمل خود را افزایش دهیم تا درگیر موضوعات جزئی نشویم.

وی همچنین به تذکر اعضای شورای شهر اصفهان در مورد کم اهمیتی مردم به رعایت موارد بهداشتی در مقابله با کرونا اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه مردم نسبت به این بیماری به طور عادی رفتار می کنند باید جلسات به منظور رعایت موارد بهداشتی تشکیل شود و اگر نیاز به ورود دستگاه قضایی به این موضوع داشت، ما آماده همکاری هستیم.

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان تصریح کرد: همچنین برخی در پوشش خیریه اقداماتی انجام می دهند که با وظایف آنها همخوانی ندارد از همین رو باید با بررسی های لازم افراد متخلف این حوزه شناسایی شوند.

وی در خصوص پیاده راه سازی چهارباغ اظهار کرد: دستگاه قضائی در حوزه مسائل حقوقی تخصص دارد و در دیگر مسائل تخصص ندارد، ما بر اساس نظر کارشناسی و دستگاه‌هایی که متولی امور است عمل می‌کنیم. اگر جایی بافت تاریخی وجود دارد و دستگاه متولی اعلام می‌کند که همه موارد قانونی رعایت شده است دادستانی دستور توقف نمی‌دهد.

اصفهانی افزود: اگر قوانین رعایت شود و جایی احزار شود که سو استفاده شده است دستور توقف می‌دهیم، ما نمی‌خواهیم توقفی در اجرای طرح‌ های شهرداری داشته باشیم که برای شهروندان مشکل ایجاد شود، دستور توقف ما به خاطر رعایت مسائل قانونی و کارشناسی است.

وی در خصوص آب زاینده رود نیز گفت: چندین سال با بحران کم آبی و کمبود بارندگی مواجه بودیم، سال گذشته اگر بارندگی نبود وضعیت خیلی بحرانی می‌شد، سوء مدیریت‌ها در این زمینه داریم اما باید روی منابع آبی دیگر سرمایه‌گذاری کنیم، اگر شهرداری در این زمینه سرمایه‌گذاری کند بسیار خوب است و مشکل قانونی نیز ندارد.

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان تصریح کرد: جاری بودن آب در زاینده رود در اقتصاد شهری تاثیر بسزایی دارد و بهتر است شهرداری در این زمینه سرمایه‌گذاری کند و در طرح ‌های انتقال آب برای مثال از سمیرم می‌تواند بهره برداری زیادی داشته باشد.

اصفهانی در خصوص آخرین وضعیت گذر آقا نوراله نجفی گفت: اگر مشکلی از جهت سازمان‌ها و دستگاه ‌های متولی امر نداشته باشد و اعلام کنند مشکلی برای اجرای طرح نیست دادستانی داعیه‌ای برای ادامه توقف پروژه ندارد.

وی گفت: ما نیز بر این باوریم که رعایت حال ساکنین این محدوده باید مورد توجه باشد و حقوق آنها باید رعایت شود از سوی دیگر باید شرایط بافت تاریخی و جایی که به ثبت ملی رسیده است نیز در نظر گرفته شود و با رعایت این موارد پروژه دوباره اجرایی شود، همچنین در این زمینه دیداری را با اعضای شورای شهر و کارشناسان و مسئولان دستگاه‌های متولی از گذر آقا نوراله نجفی خواهیم داشت تا مشکل برطرف شود.

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان در خصوص تعامل شهرداری و قوه قضائیه نیز اظهار کرد: یکی از توصیه‌های رهبر انقلاب در توصیه‌های هشت گانه تعامل با سایر قوا بود، دستگاه قضائی با حفظ استقلال خود تعامل خواهد داشت، هیچ دستگاهی نمی‌تواند جزیره‌ای عمل کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار