همتی: صادرکنندگان ۷۰ درصد دلار‌ها را بازگردانند تا بعد مذاکره کنیم
کد خبر: 1008457
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ELR
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۰
پس از خط‌و نشان رئیس‌جمهور و رئیس کل بانک مرکزی به صادرکنندگانی که به تعهدات ارزی خود عمل نکرده‌اند، همتی بار دیگر در جمع تجار و بازرگانان اتاق بازرگانی برلزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور تأکید کرد و گفت: اگر هم صادرکنندگان اعتراضی به نرخ پایه صادراتی محاسباتی در گمرک دارند، حداقل ۷۰درصد ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند تا بشود در مورد آن در فرصت مناسب مذاکره و تصمیم‌گیری کنیم.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: اوایل تیرماه همزمان با جهش قیمت دلار به محدوده ۲۰‌هزار تومان رئیس‌جمهور و رئیس کل بانک مرکزی برای اشخاصی که به تعهدات ارزی خود عمل نکرده‌اند خط و نشان کشید که اگر در تاریخ مقرر به تعهدات ارزی خود عمل نکنند، اسامی آن‌ها به رسانه‌ها اعلام و به مراجع ذی‌صلاح ارسال خواهد شد تا به تخلفاتشان رسیدگی شود.

بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ای ضمن تأکید مجدد به صادرکنندگان برای تسریع در برگشت ارز‌های حاصل از صادرات خود طی سال‌های ۱۳۹۷ (متأسفانه تعدادی از صادرکنندگان به‌رغم گذشت مدت طولانی از تاریخ صدور کالا و خدمات هنوز ارز‌های صادراتی این سال را به چرخه اقتصاد کشور بازنگرداندند) و ۱۳۹۸ تا پایان تیرماه سال جاری اعلام کرد: در صورت عدم برگشت ارز مطابق مصوبات هیئت‌وزیران و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، اسامی تمام صادرکنندگان کالا و خدماتی را که ارز‌های صادراتی را مطابق ترتیبات اعلامی این بانک به صورت شفاف به چرخه اقتصادی کشور برنمی‌گردانند در رسانه‌ها انتشار خواهد داد تا عموم مردم مطلع باشند چه افراد و کسانی در جهت منافع شخصی خود باعث تلاطم در نرخ ارز و تحمیل هزینه‌های سرسام‌آور به آحاد جامعه می‌شوند. همچنین در نظر گرفتن فرصت زمانی حداکثر چهار ماه از تاریخ صدور کالا برای برگشت ارز صادراتی، به منظور فراهم آوردن شرایط و امکان برگشت ارز به کشور است، بنابراین انتظار می‌رود صادرکنندگان با تسریع در برگشت ارز صادراتی مصالح و منافع جامعه را مدنظر قرار دهند.

مسائل را باید با اتاق بازرگانی حل کنیم

با گذشت یک هفته از صدور اطلاعیه فوق، رئیس کل بانک مرکزی به دیدار هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران رفت و بر بازگشت ارز حاصل از صادرات باردیگر تأکید کرد. همتی نقش فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی را در تأمین درآمد‌های غیر نفتی کشور مفید دانست و گفت: اتاق بازرگانی می‌تواند با رهنمود‌های خود به فعالان اقتصادی و هدایت آنان، به وظیفه کلیدی خود در شرایط ویژه فعلی کشور عمل کند؛ در همین راستا باید تلاش کنیم مسائل را با همکاری یکدیگر برطرف کنیم.

وی افزود: شرایط صادرکنندگان و فشار‌هایی که به لحاظ شرایط تحریمی و زمان دریافت ارز حاصل از صادرات وجود دارد را درک می‌کنیم و همکاری لازم را در این زمینه خواهیم داشت، اگر هم صادرکنندگان اعتراضی به نرخ پایه صادراتی محاسباتی در گمرک دارند، حداقل ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را که پیش از این نسبت به بازگشت آن متعهد شده بودند را به کشور بازگردانند تا بشود در مورد آن در فرصت مناسب مذاکره و تصمیم‌گیری کنیم.

باید مانع خروج سرمایه از کشور شد

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران همسو است، گفت: ما در بانک مرکزی با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران اختلاف‌نظری نداریم و باید با کمک یکدیگر تلاش کنیم از خروج سرمایه از کشور جلوگیری کنیم. در همین راستا تلاش ما بر این است که واردات را روان کنیم و ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانیم. البته ذکر این نکته ضروری است که اولویت بانک مرکزی تأمین ارز برای کالا‌های اساسی و دارو و پس از آن تأمین مواد اولیه کارخانجات است.

وی هدف از برگزاری این جلسات را برطرف کردن مسائل در فضایی دوستانه عنوان کرد و گفت: با توجه به شرایط و مشکلات فراوانی که به واسطه تحریم‌ها به کشور تحمیل شده است، ضروری است با درک مشترک برای بهبود فضای کسب و کار در کشور تلاش کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه در اداره کشور نباید صرفاً بر درآمد‌های نفتی متکی بود، گفت: به دلیل شرایط ظالمانه ناشی از تحریم‌ها، این درآمد‌ها نیز کاهش یافته است. در چنین شرایطی باید تلاش کنیم به راهکاری مشترک برای افزایش درآمد‌های غیرنفتی و بازگشت ارز حاصل از صادرات بیندیشیم چراکه این کار موجب تقویت منافع ملی کشور می‌شود. وی یادآور شد: خوشبختانه صادرکنندگان عمده که همان پتروشیمی‌ها و صنایع فولاد هستند، ارز خود را به کشور بازگردانده‌اند و امیدواریم سایر صادرکنندگان نیز نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اقدام کنند.

رشد پایه پولی در ۳ ماه گذشته ۸/۸ درصد بوده است

رئیس شورای پول و اعتبار تصریح کرد: رشد پایه پولی طبق آخرین گزارش بانک مرکزی از ابتدای امسال تا پایان خرداد، در مجموع با احتساب خرید ارز، منابع مقابله با کرونا و تنخواه دولت ۸/۸ درصد بوده است. همچنین در این جلسه، رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور، همه از تنش‌ها و اتفاقات اثر می‌پذیرند، عنوان کرد: فعالان اقتصادی از مجموعه اتفاقاتی که در شرایط فعلی اقتصادی رخ می‌دهد، آسیب می‌بینند و از اثرات آن مستثنی نیستند و ما نیز نسبت به این قبیل مسائل حساس هستیم. غلامحسین شافعی با اشاره به اینکه باید با در نظر داشتن مسائل صادرکننده نسبت به تصمیم‌گیری درخصوص آن‌ها اقدام کرد، گفت: در هر قشری، افرادی هستند که از شرایط خاص کشور سوءاستفاده می‌کنند، اما نباید به خاطر عده‌ای قلیل، تصمیماتی اتخاذ کرد که سایرین نیز از آن متضرر شوند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار