روحانی: ماسک را ارزان و اجباری می‌کنیم
کد خبر: 1007398
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004E4M
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا، با بیان اینکه تا امروز درگیر موج اول کرونا هستیم، گفت: «درگیری ما با این ویروس کوتاه مدت نیست؛ بنابراین مردم شکیبایی خود را در مقابله با این ویروس ادامه دهند.»
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: روز گذشته هم با ثبت ۱۱۵ مورد فوت بیماران کرونایی طی ۲۴ ساعت روند سه رقمی بودن آمار فوتی‌ها ثابت ماند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۹ هزار و ۵۰۷ نفر رسید. با وجود رشد مرگ و میر‌ها و میزان ابتلا به کرونا، اما رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر اینکه تعطیلی مشاغل امکان‌پذیر نیست و مردم هم آن را نمی‌پذیرند، از آماده‌سازی طرحی خبر داد که استفاده از ماسک را در اماکن سرپوشیده الزامی می‌کند. به گفته وی در حال حاضر فعالیت اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و معنوی می‌تواند با رعایت دستورالعمل‌های وزارت بهداشت آزاد باشد. همچنین با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا بنا شد تا فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور آغاز شود.

۱۲۳ روز از ورود ویروس تاجدار به کشورمان می‌گذرد و آمار و ارقام نشان می‌دهد کووید ۱۹ حالا حالا‌ها قصد رخت بر بستن از دنیای ما را ندارد و باید خود را برای زندگی طولانی‌مدت با این مهمان ناخوانده آماده کنیم. طی ۲۴ ساعت گذشته ۲ هزار و ۳۲۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۹۵ مورد بستری شدند. همچنین استان‌های خوزستان، خراسان رضوی، کرمانشاه، آذربایجان‌های شرقی و غربی، گلستان و کردستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

از سوی دیگر در ایران هم همانند سایر نقاط دنیا آمار‌های ابتلا و مرگ و میر در حال بالا رفتن است. با تمام اینها، اما سخنان رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا رنگ و بوی بازگشت محدودیت‌ها برای کنترل شیوع بیماری و روند مرگ و میر‌ها را نداشت. ماحصل جلسه روز گذشته ستاد آماده‌سازی طرحی برای الزام به استفاده از ماسک در اماکن سرپوشیده‌بود. بناست این طرح ظرف روز‌های آینده نهایی و ابلاغ شود. در این جلسه همچنین تکلیف بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها روشن و بنا شد دانش‌آموزان و دانشجویان از نیمه شهریور ماه دوباره سر کلاس‌های درس حضوری و مجازی حاضر شوند. البته این اجازه به آموزش و پرورش هم داده شد که به تناسب استان‌ها از اول شهریور فعالیت خود را به تدریج آغاز کند. تعطیلی پنج‌شنبه مدارس هم حذف می‌شود تا کلاس‌ها خلوت‌تر باشد.

توصیه رئیس‌جمهور برای شکیبایی در برابر کرونا

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا، با بیان اینکه تا امروز درگیر موج اول کرونا هستیم، گفت: «درگیری ما با این ویروس کوتاه مدت نیست؛ بنابراین مردم شکیبایی خود را در مقابله با این ویروس ادامه دهند.»

وی با تأکید بر همراهی مردم در رعایت نکات بهداشتی، پرهیز از حضور در تجمعات و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی با اشاره به نقش مؤثر ماسک در کاهش انتقال ویروس و قطع زنجیره بیماری از تهیه طرحی برای الزام به استفاده از ماسک در برخی اماکن خبر داد و افزود: «تعطیلی مشاغل امکان‌پذیر نیست و مردم هم آن را نمی‌پذیرند. این تعطیلی مورد نظر ما نیست و ضرورتی هم ندارد، اما باید پروتکل‌ها رعایت شود و اجتماع و تردد در جا‌های غیرضرور انجام نشود.»

روحانی با بیان اینکه تا امروز درگیر موج اول کرونا هستیم، خاطرنشان کرد: «برخی استان‌ها از پیک بیماری عبور کرده و برخی استان‌ها درگیر این پیک هستند و ممکن است در برخی استان‌ها هم پیک بیماری آغاز شود، البته نباید فشار‌های روحی و روانی مردم را نگران کند. باید با استفاده از رسانه مخصوصاً صدا و سیما مردم را آماده کنیم تا آن‌ها بدانند درگیری ما با این ویروس کوتاه‌مدت نیست و خود را برای زمان بلندتر آماده کنیم ممکن است تا آخر سال درگیر باشیم.»

اجباری شدن ماسک در اماکن سرپوشیده

رئیس‌جمهور گریزی هم به توفیقات هشت ساله دولت یازدهم و دوازدهم در آماده‌سازی برخی زیرساخت‌ها داشت که از نگاه وی اگر این زیرساخت‌ها نبود کار مقابله با کرونا سخت‌تر می‌شد. روحانی با تأکید بر اینکه بازگشایی فعالیت اقتصادی منوط به رفتار عمومی است، تصریح کرد: «اگر رفتار لازم را اجرا و به دستورالعمل‌ها توجه کردیم با کمترین تعداد فوتی‌ها و تلفات از این شرایط عبور می‌کنیم.»

به گفته وی طرح الزام استفاده از ماسک در اماکن سرپوشیده که تجمع در آن است، در حال آماده‌سازی است، اما قبل از الزامی کردن این طرح باید ماسک به وفور و ارزان در اختیار مردم قرار بگیرد. همچنین دستورالعمل لازم برای زندان‌ها توسط وزارت بهداشت آماده و ابلاغ شده و وزارت بهداشت برای اجرای آن نظارت می‌کند و اگر هم لازم باشد باز هم به زندانیان مرخصی داده می‌شود.

بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از نیمه شهریور

رئیس‌جمهور همچنین از تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها خبر داد و افزود: «دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور فعالیت خود را آغاز می‌کنند که بخشی از فعالیت‌ها در فضای حقیقی و بخشی هم در فضای مجازی خواهد بود. برای ما کلاس و خوابگاه خلوت اصل است و باید اجازه داده‌شود دانشجویان در دانشگاه شهر خود ترم پیش رو را بتوانند بگذرانند تا از تراکم جمعیت در خوابگاه‌ها کم شود. همچنین آموزش و پرورش از ۱۵ شهریور فعالیت خود را آغاز می‌کند، البته این اجازه به آموزش و پرورش هم داده شد که به تناسب استان‌ها از اول شهریور فعالیت خود را به تدریج آغاز کند. تعطیلی پنج‌شنبه مدارس هم حذف می‌شود تا کلاس‌ها خلوت‌تر باشد.»

فعالیت قهوه خانه‌ها بدون عرضه قلیان

آنطور که محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت خبر داده از امروز سینماها، تئاتر و مراکز فرهنگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فعالیت‌شان را آغاز می‌کنند. همچنین بناست تا تالار‌های پذیرایی در شهر‌ها و شهرستان‌های سفید و زرد کرونا بازگشایی شوند، اما کماکان تالار‌های پذیرایی در مناطق قرمز بسته است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت پروتکل‌های بهداشتی در سفره‌خانه و قهوه‌خانه‌ها، اینگونه توضیح داد: «در پروتکل‌ها دقیقاً به رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها اشاره شده و در مصوبات ستاد ملی کرونا هم بر این موضوع تأکید شده‌است که در محل‌ها باید ضدعفونی دست، رعایت بهداشت فردی و بهداشت مواد غذایی را داشته باشند و بدون عرضه مواد دخانی باشند. صرف‌نظر از مضرات مواد دخانی در شرایط غیر کرونایی، در شرایط کرونا و از آنجایی که کرونا یک بیماری تنفسی است، عرضه مواد دخانی خصوصاً قلیان می‌تواند ضربه زیادی وارد کند. خصوصاً می‌تواند ایمنی بدن را ضعیف کند. همچنین شیلنگ قلیان می‌تواند به راحتی امکان انتقال کرونا را فراهم کند. بر همین اساس تعداد زیادی از پلمب‌های اخیر ما به واحد‌های قهوه‌خانه‌ای اختصاص یافته که قلیان و مواد دخانی عرضه می‌کردند؛ به طوری که طی دو هفته گذشته بیش از ۴ هزارو۶۰۰پلمب و تعطیلی واحد‌های صنفی را داشتیم که بخش عمده آن به قهوه‌خانه‌های عرضه‌کننده قلیان اختصاص داشته‌است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار