رونمایی آستان قدس رضوی از نسخ خطی امام صادق(ع)
کد خبر: 1006933
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dwr
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی عنوان کرد:
کتابخانه آستان قدس رضوی از مجموعۀ نفیس نسخه‌های خطی نفیس امام جعفر صادق(ع) موجود در گنجینۀ رضوی در فضای مجازی رونمایی کرد.

دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این رابطه بیان کرد: به مناسبت شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع)، پنجاه‌و‌ششمین برنامۀ سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی با رونمایی از نسخه‌های خطی مربوط به امام صادق(ع) که بیشتر آن‌ها از طریق سنت حسنۀ وقف و اهدا به مجموعۀ آستان قدس رضوی افزوده شده است، برگزار شد.

مهدی قیصری‌نیک گفت: این نسخ به دلیل محدودیت‌های کرونایی به صورت غیرحضوری و در فضای مجازی رونمایی و معرفی شد.

مسئول امور مخازن کتب خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی اظهار کرد: در مخزن کتب خطی آستان قدس رضوی 143 نسخۀ خطی مربوط به امام صادق(ع) به زبان‌های عربی و فارسی با موضوع‌های اخبار، احادیث، ادعیه، عقاید، اخلاق و کلام نگهداری می‌شود که «مصباح الشریعه و مفتاح الحقیقه»، «توحید مفضّل» و کتاب «الإهلیلجه» مربوط به قرن 11 هجری قمری، نسخی هستند که در این برنامه معرفی ‌می‌شوند.

سیدمحمدرضا فاضل هاشمی قديمي‌ترين نسخۀ آستان قدس مربوط به امام صادق(ع) را کتاب «مصباح‌الشريعه و مفتاح‌الحقيقه» منسوب به ایشان است و افزود: این نسخه که در سال 1044 قمري توسط ابن‌خواجۀ مازندراني کتابت و در سال 1382 خورشیدی توسط حجت‌الإسلام غروي وقف آستان قدس رضوی شده است، دربارۀ سلوک به سوي خداوند و توجه به اوست.

وی به اثر ديگر امام در توحيد اشاره و تصريح کرد: اين کتاب را امام صادق(ع) بر «مفضّل‌بن عمر» املا کرد و به خاطر نام روايت‌گر آن، «توحيد مفضّل» نام دارد که در ردّ دهريون و اثبات خداوند، جزء بهترين کتاب‌ها به شمار مي‌رود و در زمينۀ وجوه حکمت در خلقت گيتي و آشکارکردن اسرار آن است.

فاضل هاشمی با بيان اين‌که کتابي ديگر منسوب به امام را مفضّل‌بن عمر روايت کرده است ، خاطرنشان کرد: اين اثر که در ضمن بحارالأنوار نيز موجود است، «اهليلجه» نام دارد و مفضّل که از شاگردان امام بوده، سؤالاتي را از ايشان پرسيده و جواب امام را آورده است.

وی دربارۀ «اهلیلجه» توضيح داد: نقل است که در اين کتاب، امام دربارۀ شناخت خداوند جل‌ّجلاله به طرزي عجيب و بديهي با طبيبي هندي مناظره کردند و برای او استدلال آوردند که آن طبيب هندي پس از اين مناظره، به الوهيت و يگانگي خداوند اقرار کرد.

برنامۀ رونمایی از این نسخ نفیس، در 27خردادماه به دلیل محدودیت‌های کرونایی به صورت غیرحضوری در فضای مجازی و از طریق پورتال کتابخانۀ دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir و نیز درگاه اینترنتی موزۀ آستان قدس رضوی به نشانی museum.razavi.ir برگزار شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار