سفیر افغانستان برای ارائه پاره‌ای توضیحات در وزارت خارجه ایران حضور یافت
کد خبر: 1006603
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DrX
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
در پی اقدامات اهانت آمیز و تعرض به سفارت و سایر نمایندگی‌های ایران در افغانستان، سفیر این کشور در تهران برای ارائه پاره‌ای توضیحات در وزارت امور خارجه ایران حضور یافت.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: در پی تحرکات عده‌ای معدود از جریانات خاص سیاسی که دارای سابقه ضدیت با جمهوری اسلامی ایران و حسن همجواری بین ۲ کشور ایران و افغانستان هستند و اخیرا به بهانه فوت چند تن از اتباع آن کشور که قصد ورود غیر قانونی به ایران داشته و یا به صورت قاچاقی و غیر قانونی وارد ایران شده بودند، مرتکب برخی اقدامات اهانت آمیز و تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران و سایر نمایندگی‌های کشورمان در افغانستان شده بودند، صبح امروز (شنبه) «عبدالغفور لیوال» سفیر افغانستان در تهران برای پاره‌ای توضیحات در وزارت امور خارجه حاضر شد.

در جریان این دیدار سید رسول موسوی مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه مراتب نگرانی از تاثیر اقدامات غلط این گروه قلیل بر روابط همسایگی دو کشور را ابراز کرد.

به گزارش فارس، در پی بروز حادثه‌ا‌ی در مرز ایران و افغانستان که به جان باختن چند تن از اتباع افغانستانی منجر شد و انتشار فیلم و انتساب این موضوع به مرزبانی ایران، مقامات جمهوری اسلامی ایران در اظهارات متعدد دخالت مرزبانی ایران در این حادثه را رد کردند. در همین خصوص نیز محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران که اخیرا بدین منظور و در رأس هیأتی سفری به کابل داشت، در اظهاراتی با بیان اینکه تحقیقات ایران نشان نمی‌دهد که اتفاق رخ داده در هریرود، حاصل مداخله نیرو‌های مرزبانی ایران باشد، اظهار داشت: ما مدرکی پیدا نکردیم که این اتفاق در سوی ایران باشد. (اینجا بخوانید)

از سوی دیگر حادثه رخ داده برای تعدادی از عابران غیرمجاز افغانستانی در یزد نیز موجی منفی علیه ایران در برخی رسانه‌های افغانستان و رسانه‌های فارسی زبان که به دنبال ایجاد تنش در مناسبات ایران و افغانستان بودند، ایجاد کرد که در همین خصوص سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: برای هر کشوری امنیت آن کشور، امنیت مرز‌ها و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و جلوگیری از ورود تروریست‌ها به کشورش مهم است و یک مسئله مهم داخلی و امنیت ملی است.

وی یادآور شد: فارغ از اینکه ما چه روابطی با کشور‌ها داریم، اما در این زمینه طبیعی است هم ما و هم نیرو‌های امنیتی و انتظامی ما مماشات نکنند. در این بین شاهد بودیم برخی اتباع کشور‌های همسایه و حتی غیرهمسایه که در این قالب سعی می‌کنند به صورت قاچاقی به کشور وارد شوند، به اشکال مختلف به صورت قاچاق انسان و مواد مخدر یا اقدامات خلاف نظم و امنیت داخلی ما اقداماتی را صورت دهند که طبیعی است با واکنش نیرو‌های ما مواجه شود. قاچاقچیان و کسانی که سعی می‌کنند کار‌های غیرقانونی کنند خودشان می‌دانند وقتی به صورت غیرقانونی، قاچاقی و شیوه‌های بسیار خطرناک غیرقانونی وارد کشوری می‌شوند در آن کشور هیچ وقت مورد استقبال قرار نمی‌گیرند و ممکن است انواع و اقسام خطر‌ها متوجه آن‌ها بشود و طبیعی است نیرو‌های انتظامی با آن‌ها برخورد کنند.

این دیپلمات ایرانی عنوان کرد: این اتفاقی که برای چند تن از اتباع افغانستان که اتباع غیرافغان نیز ظاهرا در بین آن‌ها بودند، نشان می‌دهد برای حفظ نظم و قانون در کشور ما و مسائل داخلی نیرو‌های امنیتی ما و انتظامی ما مماشات نخواهند کرد و جلوی هرگونه ورود غیرقانونی را خواهند گرفت، چون به مسئله داخلی و امنیت ملی و نظم عمومی ما مربوط است.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار