پرونده امریکا روی میز مجامع حقوق بشری
کد خبر: 1006367
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dnj
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۳
اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا به شورای امنیت نامه نوشت
تلاش برای کشیدن پروند برخورد‌های نژادپرستانه پلیس امریکا به شورای امنیت تشدید شده و در تازه‌ترین تحول، اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا در نامه‌ای سرگشاده به شورای امنیت، خواستار نشستی فوری برای بررسی خشونت پلیس و سرکوب معترضان در امریکا شده است. هیل در گزارشی هشدار داده که امریکا به سبب برخورد نادرست با معترضان مورد اتهام نهاد‌های بین‌المللی حقوق بشری و دیگر کشور‌ها قرار گرفته است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا (ACLU) دو شنبه شب در نامه‌ای سرگشاده به شورای امنیت سازمان ملل، خواستار نشستی فوری برای بررسی خشونت پلیس و سرکوب اعتراضات در امریکا شد. جمیل داکار، مدیر برنامه حقوق بشر اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امریکا باید با همان نظارت و قضاوتی که سریعاً در قبال سایر کشور‌ها اعمال می‌کند، روبه‌رو شود.» داکار افزود: «در حالی که جوامع در امریکا از سران خود پایان نژادپرستی ساختاری را خواستارند، سازمان ملل متحد باید با مسئول دانستن امریکا به دلیل نقض حقوق بشر، از این درخواست‌های داخلی حمایت کند.» هرچند رولاندو گومز، سخنگوی شورای امنیت سازمان ملل متحد دریافت نامه اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا را تأیید کرده، ولی گفته که نشست ویژه فقط در صورت درخواست یک‌سوم از ۴۷ عضو کمیته برگزار خواهد شد. او در ایمیلی نوشته که تاکنون هیچ درخواست رسمی از سوی اعضا به دست ما نرسیده، اما احتمال داده که این مسئله در ادامه جلسات شورای امنیت که از هفته آینده (۲۶ خرداد) از سر گرفته خواهد شد، مطرح شود. او می‌گوید: شورای حقوق بشر، دستور کاری را به موضوع مبارزه با نژادپرستی و تبعیض نژادی اختصاص داده است. در اقدامی جداگانه اتحادیه امریکایی آزادی‌های مدنی ایالت واشنگتن، مرکز «کورماتسو» در مدرسه حقوق دانشگاه سیاتل و شرکت حقوقی «پرکینز کوئی»، شکایت مربوطه را از جانب گروه «جان سیاهپوستان مهم است» کینگ کانتی ایالت واشنگتن، در دادگاه ناحیه‌ای ایالات متحده به ثبت رساندند. یکی از اعضای هیئت مدیره گروه «جان سیاهپوستان مهم است» طی یک بیانیه کتبی اظهار کرد: تظاهرات روزانه با حضور مردمی در سراسر شهر برگزار می‌شود که خواستار توقف استفاده از سیستم‌های نژادپرستانه سیاتل هستند. اینکه دپارتمان پلیس سیاتل در عوض با زور بیشتر به این تظاهرات واکنش نشان داده و از گاز اشک‌آور و نارنجک‌های نورزا استفاده می‌کند، ناپذیرفتنی است. هیل با اشاره به نگرانی‌های موجود در این زمینه نوشته که امریکا به سبب برخورد نادرست با معترضان مورد اتهام نهاد‌های بین‌المللی حقوق بشری و دیگر کشور‌ها قرار گرفته است.

موج مجسمه‌شکنی

بعد از ساقط شدن مجسمه نماد برده‌داری در انگلیس، مجسمه‌شکنی در حال تبدیل شدن به یک دومینو است. معترضان امریکایی در ادامه اعتراضات خود علیه نژادپرستی در شهر ریچموند ایالت ویرجینیا، مجسمه کاشف قاره امریکا در پارک این شهر را پایین کشیدند، آن را آتش زدند و سپس در دریاچه این پارک انداختند. جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری امریکا گفته که نژادپرستی نه فقط در بخش اجرای قانون بلکه به طور سیستماتیک در همه جای کشور وجود دارد. وی در پاسخ به این سؤال که آیا در امریکا نژادپرستی سیستماتیک وجود دارد، گفت: «قطعاً بله.» وی افزود: «نه تنها در اجرای قانون نژادپرستی وجود دارد بلکه فراتر از آن در خانه و در آموزش هم هست. هرجایی که فکر می‌کنیم وجود دارد. نژادپرستی در امریکا واقعی و جدی است.»‌نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا با این حال گفت که همه نژادپرست نیستند، همه افسران پلیس این این مشکل را ندارند با این حال ما شاهد موارد زیادی در هر بخش و حوزه‌ای هستیم. این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا همچنان مقابل این روند‌ها مقاومت می‌کند. ترامپ با طرح ادعا‌های اثبات‌نشده از خشونت پلیس این کشور علیه یک مرد سالخورده ۷۵ ساله حمایت کرده و بدون ارائه شواهد در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشته که درگیری پلیس با این مرد سالخورده در شهر «بافلو» در ایالت نیویورک احتمالاً «ساختگی» بوده است. ترامپ در توئیتر نوشت: «معترضی در بافلو که از سوی پلیس هل داده می‌شود ممکن است عامل اغتشاش گروه آنتی‌فا باشد.»‌رئیس‌جمهور امریکا در بخش دیگری از پیامش نوشته که این صحنه را تماشا کرده و متوجه شده که شدت زمین خوردن او قوی‌تر از نیرویی بوده که پلیس به او وارد کرده است. او در پایان نوشته است: «یعنی ساختگی است؟» مجله تایم این ادعای ترامپ را «توهم توطئه» توصیف کرده و نوشته او که در تلاش است خودش را «رئیس‌جمهور نظم و قانون» معرفی کند و یک بار دیگر از خشونت پلیس در برابر معترضان حمایت کرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار