محمدرضا حیاتی قدرناشناس بود؟
کد خبر: 1006304
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dmi
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
وقتی مجری آنقدر تپق می‌زند که نمی‌توان تحملش کرد و گوینده بازنشسته‌ای با طرح احساسات شخصی‌اش برای تلویزیون دردسر می‌شود، معلوم نیست خروجی‌های دانشگاه صداوسیما کجاست.
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: تا کی قرار است تلویزیون اسیر حاشیه‌ها و هزینه کج‌فهمی‌های عده‌ای شود. برخی اوقات در قسمت گزینش‌های ناکارآمد و رفتن برخی از خبرنگار‌ها و عوامل دیگر تلویزیون نشان می‌دهد و حتی به لحاظ فنی و چالش‌های دیگرشان این انتخاب‌های غیراصولی و بعضاً غلبه ارتباط بر ضوابط را می‌توان به وضوح دید. در کنار آن عدم مدیریت و کنترل درست و حتی ضوابط سفت و سخت برای افرادی که جلوی دوربین و آنتن‌اند. حالا چرا نام این بازنشستگانِ استثنای حاشیه‌ساز را قدرنشناس می‌گذاریم؟

چرا قدرنشناس؟ سال‌ها صداوسیما آنتن در اختیارِ افراد قرار می‌دهد و آن فرد را میلیون‌ها مخاطب می‌شناسند. اینجا آن گوینده و یا مجری از آنتن رسانه‌ملی برای اعتبار و شهرتش بهره می‌برد و تبدیل به چهره می‌شود. به واسطه آنتنِ رسانه‌ملی شهرتی کسب کرده‌اند و نباید برخلاف اخلاق حرفه‌ای و پایبندی به چارچوب‌های سازمان صداوسیما عمل می‌کرد. سازمانی که سال‌ها خودش را خرجِ شکوفایی استعداد و آزمون و خطای بسیاری کرده و حالا گرفتار و تنشِ هیاهوی برخی از چهره‌هایی شده که صداوسیما باعث شده تا سرزبان‌ها بیفتند، اما امروز در جایی اپوزیسیون می‌شوند و جایی وجاهت رسانه‌ای‌شان را با هیاهوی مجازیِ زودگذر عوض می‌کنند. به همین خاطر است که اعتقاد داریم نقش دانشگاه صداوسیما پررنگ‌تر شود، دوره‌های ویژه و علمی برای اجرا و گویندگی برگزار و فضا را برای دانش‌افزایی در رادیو و تلویزیون فراهم کنیم.

رادیو و تلویزیون خودش ستاره‌ساز یا به قولی سلبریتی‌ساز بوده و کماکان هم می‌تواند باشد اگر مدیران حال حاضر آنقدر منتظرِ سلبریتی‌های فرصت‌طلب نباشند. کسانی که فقط پول را می‌شناسند و نه برای مخاطب و نه برای آنتن جمهوری اسلامی ارزشی قائل نیستند. کما اینکه بار‌ها نشان داده‌اند فرصت‌های بهتری پیش آمده جلوی دوربین حتی آگهی تبلیغاتی قرار گرفته‌اند. یا در مواقعی نمایش‌خانگی و پرده سینما را به قاب جادویی سیما ترجیح داده‌اند، این واقعیت را همیشه باید گفت که اولویتِ سلبریتی‌ها مخاطب نیستند. حضورشان در برخی آثارِ نامرغوب که نوعی بی‌احترامی به مخاطب محسوب می‌شود هم گواه بر این واقعیت انکارناپذیر است. با قراردادن دوره‌های علمی نفوذناپذیر و بدون زدوبندبازی برای اجرا و گویندگی تلویزیون و حتی مدیریت در به کارگیری فارغ‌التحصیلان رشته تهیه‌کنندگی و کارگردانی در دانشگاه صداوسیما، تنوع، کارآمدی، خلاقیت و نوآوری را به تلویزیون برگردانیم.

روابط فامیلی در میان مدیران تلویزیون کار را به جایی رسانده که شبکه‌هایی با مدیریت خانوادگی جلو می‌روند و مجریانی هم خانوادگی روی آنتن‌اند. جایگاه مدیریت و اجرا در تلویزیون تا اینجا تنزل پیدا کرده و به جای تقویت دامنه حرفه‌ای‌گری، راه غیرحرفه‌ای را پیش می‌برد. مجریانی را که مدیران تلویزیون آنان را «برند» می‌دانند، از نظر استاندارد جهانی مجری محسوب نمی‌شوند. یکی از بزرگترین ضعف‌های آنان، این است که نمی‌توانند با متن کار کنند. اکثراً یاد گرفته‌اند که جلوی دوربین هرچه دل تنگ‌شان است می‌گویند و برای تلویزیون دردسر می‌شوند. تأثیرگذار نیستند و چیزی به مخاطب اضافه نمی‌کنند. بسیاری از مجریان امروز تلویزیون، همذات‌پنداری و سیر و سلوک با مهمان برنامه و مخاطبان را بلد نیستند، بار‌ها دیده شده که مجریان کارنابلد و مغرور به مهمانان و مخاطبان توهین کرده‌اند! گاهی حتی به خاطر شدت توهین، مهمان در میان برنامه زنده و مقابل چشم بینندگان با ناراحتی و عصبانیت پلاتو را ترک کرده و یا جلوی دوربین‌های تلویزیون تخریب شده و نمی‌داند به مجری به اصطلاح معروف تلویزیون چه بگوید.

هجمه‌ها و حاشیه‌های گهگاه که بر سر صداوسیما آوار می‌شود یادآور این نکته مهم است که تلویزیون بیشتر به نظارت‌ها برای گزینش افراد و بررسی عملکردشان توجه کند، قانون منع به کارگیری بازنشستگان را جدی بگیرد، تکلیف نیرو‌های بلاتکلیف سازمان صداوسیما را روشن کند و بسیاری از رفتار‌های حاشیه‌ای که رسانه‌ملی را مدت‌ها درگیر تنش و حاشیه می‌کند. از اتفاقاتی که در برخی برنامه‌ها با انتخاب نادرست تهیه‌کنندگان و مهمان‌های تلویزیونی که بوجود می‌آید تا مجریانِ ناکارآمد و هجوم بازیگرانی که مجری می‌شوند و سریال‌ساز‌های کارنابلد و بازیگرانی که با حاشیه‌سازی در فضای مجازی برای تلویزیون دردسرند. بازنشستگانی که دست از سر تلویزیون برنمی‌دارند یا برایشان استثنا قائل می‌شوند و یا با لباسِ تهیه‌کنندگی خودشان را به تلویزیون نزدیک می‌کنند. تلویزیون باید مدبرانه‌تر در مسیرِ تعالی فرهنگ و هنر قدم بردارد و اسیرِ حاشیه و چالش نشود.
منبع: تسنيم
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
France
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
2
2
درود بر حیاتی
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
1
4
ابتدا باید عرض نمود موضوع بازنشستگی مقوله ای است خارج از نویسنده این متن و ربطی به موضوع ندارد. دوم اینکه جرا باید توانایی مثبت یک فرد را در جلوی دوربین برای شناخته شدن فقط مدیون صدا و سیمای میلی بدانیم.
به هر جهت هر شخصی در هر صنفی که باشد دارای احساسات و عقاید شخصی خودش میباشد که باید به ان احترام گداشت ولی متاسفانه صدا و سیمای میلی شمشیر را از همان ابتدا از رو بسته و اماده قلع و قمع افراد جلوی دوربین نشسته است و فقط میخواهد مجیز گویی و باجه خواری نماید تا صدا و سیما راضی باشد. نون خوردن به این سبک صدا و سیمای میلی از گوشت سگ هم حرامتر است. جناب حیاتی هیجگونه حرف گزاف و یا خارج از عرف و یا ضد فرهنگی و ضد اجتماعی و مردم نزده است . هر انجه گفته عین واقعیت است که متاسفانه به کام صدا و سیمای میلی خوش نمیشیند.جناب حیانی وقتی میگوید برخی مسولین رده بالای مملکت جند تابعیتی هستند و فرزندانشان را با بول بیت المال و مردم به خارج میفرستند و در انجا معلوم نیست به کدام فسق و فجوری مشغولند ، ایا دروغ میگوید؟ ضمن اینکه همین مدیران به کشورهایی که تابعیت ان را گرفتند و برای ان کشور قسم خوردند که جان فدا کنند میایند و برای مردم داخل کشور شروع به فحاشی به ان کشور ها میکنند؟؟؟!!!!!
کجای گفته های جناب حیاتی غلط است؟
به نظر میرسد غلط مدیران مربوطه هستند مه امثال جناب حیاتی و دیگر مجریان .
جا دارد نگارنده متن فوق کمی عقلش را به کار بیندازد و برایش تفهیم شود که بیمورد و بدون اطلاع نمیتوان نقد یا متنی را نوشت علیه دیگران. هر جند خود مردم بهترین قاضی در این میان هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
2
2
آقای حیاتی خیلی زیادی هم توی صداو سیما بوده
بسه دیگه بره استراحت کنه
کسی که از توهین کنندگان به امیرالمومنین خوشش می آید و صدای سخیف او رو گوش می کنه بهتره و باید برنگرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
1
1
بیاد داشته باشیم آقای حیاتی یک مجری باسابقه و یک شهروند ایرانی است که ایران را دوست دارد و ما نباید اورا با غیر دوست اشتباه بگیریم ممکن است خیلی ها در لباس دوست ؛ دشمن ما باشند و ما حتی فکرش را هم نمی‌کنیم ...همه را نباید با یک چوب زد ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
0
0
هر کس که با عقیده ما هم نظر نیست دشمن ما نیست.
بدعهدی به آقا ی حیاتی و برچسب زدن نظرات شخصی آن به شهرت و سابقه آن سخنی ناصواب است.اگر به واقعیت ابراز شده احترام نگذاریم.باید تمام کادر صدا و سیما را بازخواست کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار