بریده شدن پای دلالان از پرونده های شهرسازی
کد خبر: 1006264
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dm4
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۸
معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان:
سید احمد حسینی نیا گفت: با راه اندازی سامانه «اصفهان نما» ارائه خدمات شهرسازی به مردم 24 ساعته و شبانه روزی شده است و مردم در هر ساعت از شبانه روز از طریق اینترنت می توانند اطلاعات و راهنمایی لازم برای ثبت درخواست و پرونده خود را از طریق سامانه انجام دهند و سامانه تلفنی 137 هم 24 ساعته پاسخگوی سوالات آن ها است.

به گزارش ناهید ایزدی خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان در پنجاه و سومین نشست از سلسله نشست های خبری در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه با اشاره به راه اندازی سامانه اصفهان نما برای تسهیل امور شهروندان بدون مراجعه به شهرداری، اظهار کرد: با هدف کاهش مراجعات شهروندان و اتلاف زمان در ساختارهای اداری و همچنین کمک به حفظ محیط زیست، برنامه ای در حوزه شهرسازی و درآمد در مناطق 15 گانه و مدیریت ناژوان تحت عنوان مکانیزه و الکترونیکی کردن فرآیندها آغاز شد.

وی ادامه داد: در نسل اول شهرسازی، رویکردها بر بستر کشاورزی مبتنی بود، نسل دوم شهرسازی مبتنی بر صنعت، نسل سوم مبتنی بر شهرسازی الکترونیک و هوشمند و نسل بعدی شهرسازی دانش محور را شامل می شود که سامانه کنونی شهرداری اصفهان در حوزه شهرسازی و درآمد با عنوان اصفهان نما بر مبنای نسل چهارم شکل گرفته است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان بیان کرد: در شرایط کنونی با رشد جمعیت و حاکم بودن دیوان سالاری در شهرداری ها، اتلاف وقت زیادی صورت می گیرد که برهمین اساس در شهرداری اصفهان در بستر فناوری شهری و با کمک فاوا، سیستمی طرح ریزی شد که در فاز اول الکترونیکی کردن اقدامات و در فاز دوم هوشمندسازی را مدنظر داشت. 

وی افزود: در این سیستم به دنبال این هستیم که شهروند با استفاده از اینترنت و بدون مراجعه حضوری، خدمات مورد نیاز خود را از شهرداری دریافت کند. 

حسینی نیا با اشاره به سیر تاریخی انجام امور شهرسازی به صورت غیرحضوری در شهرداری اصفهان، اظهار کرد: در سال 94 شهرداری اصفهان اقدام به خرید و راه اندازی سامانه سرای 8 کرد که سیستم یکپارچه شهرسازی را برای شهروندان فراهم کرد. در ذیل این سیستم، سامانه مهندسین به این نرم افزار افزوده شد تا ساختار الکترونیکی در شهرسازی شکل بگیرد. 

وی بیان کرد: در ادامه مسیر و بر اساس تعاریف نسل سوم شهرسازی که هوشمندسازی و دانش محوری را مدنظر قرار دارد، برنامه ها و سیاست های شهرداری اصفهان و نیز برنامه دکتر نوروزی، شهردار اصفهان در ارائه به شورای پنجم، بر اساس هوشمندسازی شهر تدوین شده بود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه از همین رو فاز دوم پروژه از تیرماه سال 98 با مطالعات و تدوین فرآیندها آغاز شد و مبحث اصفهان نما در حوزه معاونت های شهرسازی، اقتصادی و برنامه ریزی شهرداری و نیز سازمان فاوا به صورت کار گروهی و مشترک برنامه ریزی شد، افزود: در آبانماه سال گذشته سِرور تستی این سامانه در مناطق 7 و 12 نصب شد و کنتورهایی که نیاز بود گپ های احتمالی سیستم را در مواجهه با پرونده ها، احصاء کند، نصب شد.

راه اندازی سامانه اصفهان نما با یک سوم هزینه سامانه سرای هشت 

وی ادامه داد: عملا از ابتدای بهمن ماه سال 98 توانستیم خروجی ساختار سامانه اصفهان نما به آدرس my.isfahan.ir با عنوان «شهر با چند کلیک» را در منطقه 12 به عنوان پایلوت به دست بیاوریم.

حسینی نیا با اشاره به هزینه های اجرای این سامانه در مقایسه با سامانه های دیگر، اظهار کرد: در فاز اول که سرای هشت بود، هزینه قرارداد برای اجرا 2.4 میلیارد تومان بود و در فاز دوم که سیستم یکپارچه شهرسازی یا همان اصفهان نما است، هزینه قرارداد پروژه 600 میلیون تومان برآورد شد.

وی با اشاره به شرح خدمات در این سامانه، تصریح کرد: هم اکنون از طریق سایت my.isfahan.ir 34 خدمت تحت عنوان خدمات شهرسازی و درآمد به شهروندان ارائه می شود که 26 خدمت در مناطق، جاری شده است و 8 خدمت باقی مانده از ابتدای اردیبهشت در مناطق 6، 7 و 12 به عنوان پایلوت اجرا می شود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان افزود: البته در صدد هستیم همه این خدمات را تا نیمه اول تیرماه در همه مناطق جاری کنیم. 

وی با اشاره به اینکه از طریق این سایت، خدمتی تحت عنوان «پرونده من» برای بارگذاری اطلاعات ملکی شهروندان و آگاهی از اطلاعات مورد نیاز آنها در مورد موقعیت ملک ارائه می شود، گفت: تعیین میزان مجاز ارتفاع، آگاهی از طرح های توسعه شهری پیرامون ملک و ... از جمله اطلاعاتی است که از این طریق به شهروندان ارائه می شود که قبلا شهروندان برای اطلاع از این جزییات هم به شهرداری مراجعه می کردند.

حسینی نیا افزود: آگاهی از آخرین وضعیت گواهی پایان کار، پایان سفت کاری، صدور پروانه ساختمانی استعلامات بانک و دفترخانه و .... از خدماتی است که از طریق سایت اصفهان نما برای شهروندان قابل دسترسی است.

اصفهان نما ، برای تحقق شعار شفافیت و ساده سازی امور

وی با اشاره به اینکه این خدمات در دو بخش عمومی و اختصاصی ارائه می شود، بیان کرد: خدمات عمومی ویژه شهروندان و خدمات اختصاصی برای مهندسان ناظر در شهر اصفهان قابل دریافت است. 

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان ادامه داد: در بازه زمانی یک ماهه، از طریق سامانه my.isfahan.ir 679 مورد استعلامات دفترخانه، 817 مورد استعلام بانک، 268 مورد در حوزه پروانه های صادره و 101 مورد در بخش پایان کار و سفت کاری ثبت درخواست انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه ساختار این برنامه بر اساس تحقق شعار شفافیت و ساده سازی امور برای شهروندان پیاده سازی شده است، اظهار کرد: این اطمینان را به شهروندان می دهیم که از طریق این سامانه، می توان امور مربوط به پروانه های ساختمانی که در دهه های 70، 80 و 90 صادر شده است را 24 ساعته پیگیری کرد.

حسینی نیا افزود: اطلاع رسانی به شهروندان در این خصوص از طریق بنرهای نصب شده در اکثر معابر اصلی شهر به خوبی صورت گرفته است و اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری و اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری و سایر راه های اطلاع رسانی در شهرداری، به خوبی اطلاع رسانی لازم را انجام داده اند. 

وی در مورد آموزش به شهروندان برای استفاده از این سامانه و رفع ایرادات آن نیز افزود: اداره ارتباطات مردمی شهرداری با شماره تلفن 137 و تلفن های خط آزاد اداره شهرسازی الکترونیک در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان، آماده ارائه آموزش به مردم برای استفاده از این سامانه است که این شماره ها در سامانه درج شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان ادامه داد: 10 راهبر نیز در آینده نزدیک، به صورت 24 ساعته آماده دریافت پیام های مردم و راهنمایی آنها به صورت مرحله به مرحله برای رفع ایرادات از طریق پشتیبانی سایت هستند. 

وی ادامه داد: در حوزه خدمات اختصاصی به مهندسان ناظر، ساختار سامانه امور مهندسین فعال بود و از ابتدای سال 98 ثبت تخلفات ساختمانی به صورت غیرحضوری انجام می شود.

دفاتر پیشخوان به کمک مردم در استفاده از اصفهان نما می آیند

حسینی نیا با اشاره به اینکه ساختارهای امنیتی برای این سامانه در سازمان فاوا و معاونت برنامه ریزی شهرداری با ساختار افتا پیاده سازی شده است، گفت: تاکنون گزارشی از هک اعلام نشده است و اطلاعات مردم در این سامانه محفوظ و در امنیت خواهد بود چراکه در هنگام ثبت درخواست در سامانه، کدهای یکبار مصرف به شماره همراه افراد ارسال می شود و این موضوع جلوی سوءاستفاده های احتمالی را خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه برای تسهیل انجام کار با این سامانه برای افرادی که آشنایی کار کردن با اینترنت ندارند، اظهار کرد: شهرداری ها با دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد هستند و از همین رو لایحه ای را به شورای شهر ارائه دادیم تا امور مربوط به سامانه اصفهان نما، با تعیین تعرفه ای بین 5 تا 15 هزار تومان از طریق دفاتر پیشخوان انجام شود.

کاهش 90 درصدی مراجعات مردم به شهرداری در بخش استعلامات

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان افزود: دفاتر پیشخوان هم از طریق صنف مربوط به خود و نیز قراردادی که با شهرداری اصفهان دارند، کنترل و نظارت می شوند.

وی با بیان اینکه حذف دلالان در فرآیندهای امور شهرسازی در راستای شفاف سازی، با اجرای این سامانه به طور کامل محقق می شود، گفت: مشابه این سامانه با ابعاد اجرایی کمتر در شهرهای شیراز، تهران، قم، مشهد و کرج در حال اجراست اما ساختار شهر اصفهان در این زمینه، در گام نهم هوشمندسازی قرار دارد و به طور کاملا فراگیر، با این تعداد خدمت یعنی 26 خدمت و 15 منطقه را شامل می شود که این خدمات در دیگر حوزه های شهرداری از جمله عمران، ترافیک و شکایات، قرار است به صد خدمت افزایش یابد. 

حسینی نیا اظهار کرد: از زمان راه اندازی سامانه اصفهان نما، در بخش استعلامات 90 درصد از مراجعات مردم به شهرداری اصفهان کاهش یافته است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار