حجم خرید تضمینی کلزا و گندم خراسان رضوی از ۶ هزار تن فراتر رفت
کد خبر: 1005963
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DhD
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵
مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت:
مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: از ابتدای خرید تضمینی کلزا و گندم در این استان تاکنون ۶ هزار و ۵۶۰ تن از این دو محصول خریداری شده است.

ایرج ناصری ‌مقدم اظهارکرد: این میزان خرید شامل پنج هزار و ۳۰۰ تن گندم مازاد کشاورزان و هزار و ۲۶۰ تن دانه روغنی کلزاست.

وی ادامه داد: خرید گندم که از ۱۰ خرداد ماه جاری آغاز شده است تاکنون در شهرستان‌های سرخس، سبزوار، بردسکن و رشتخوار انجام شده است و در بقیه شهرستان‌ها نیز به محض برداشت محصول، خرید گندم مازاد بر نیاز آغاز خواهد شد.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: قیمت پایه خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری برای هر کیلوگرم ۲۵ هزار ریال تعیین شده که این قیمت بر اساس پایه خرید با چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید است.

ناصری مقدم افزود: خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان بر اساس استعلام از سامانه پهنه‌بندی جهادکشاورزی انجام می‌شود و ۶۰ مرکز خرید در استان خرید گندم را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: خرید محصول کلزا نیز که از ۳۱ اردیبهشت ماه آغاز ونرخ خرید تضمینی دانه روغنی کلزا با ۳۵ درصد افزایش به ازای هر کیلوگرم ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال است و کشاورزان استان در سال زراعی گذشته بیش از ۶ هزار تن کلزا به مراکز خرید تضمینی شبکه تعاون روستایی خراسان رضوی تحویل دادند و مطالبات آنان در این زمینه نیز به طور کامل پرداخت شده است.

در سال زراعی جاری حدود هشت هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان رضوی زیر کشت دانه روغنی کلزا قرار دارد که هزار و ۵۰۰ هکتار آن معادل حدود ۲۰ درصد در شهرستان مشهد است.

پیش‌بینی می‌شود امسال افزون بر ۶۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به صورت تضمینی خریداری و ذخیره‌سازی شود.

سالانه برای تولید هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود.

بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار