۳۰ هزار مدرک جعلی فقط با یک گشت در راسته انقلاب!
کد خبر: 1005070
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DSo
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۹
فقط در یک جمع‌آوری سطحی ابزار و ادوات فروش پایان‌نامه و کتاب در میدان انقلاب توسط وزارت علوم، بیش از ۳۰ هزار مدرک غیر قانونی و جعلی کشف شد! اتفاقی که موجب شد تا دستیار ویژه وزیر علوم افشاگری کند که برخی مدیران سیاسی بدون حضور در کلاس ۱۴۰ واحد درس را در دو ترم پاس می‌کنند و مدرک دکتری و ارشد می‌گیرند!
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: این روز‌ها در اعتبارسنجی نمایندگان جدید مجلس یکی از موضوعات چالشی مدرک دانشگاهی آنهاست. چنانکه برخی را از جلوس بر کرسی نمایندگان ملت محروم کرده‌است.

هشدار دادستانی کل

حتی در مواقعی که ظاهراً شیوه تحصیل درست است، هیچ نظارت علمی بر کیفیت فعالیت‌های پژوهشی منتهی به اخذ مدرک صورت نمی‌گیرد و بازار پایان‌نامه‌فروشی‌ها، مقاله‌فروشی‌ها داغ و پرسود خواهد شد. در نتیجه برخی دانشجویان حتی بدون هیچ فعالیت پژوهشی یا بدون یک جلسه حضور در کلاس، با رانت، لابی و معامله نمره اخذ می‌کنند که در این شرایط با نوع دیگری از مدرک بی‌اعتبار مواجه هستیم.

آبان ماه سال گذشته بود که سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور اعلام کرد که برخی مدارک جعلی به مسئولان و چهره‌های شاخص فروخته شده‌است.

جواد جاویدنیا البته توصیه‌ای به افرادی که مدرک جعلی دریافت کردند هم داشت: «افرادی که با مدارک تحصیلی جعلی پست یا سمتی در اختیار دارند، بهتر است به صورت داوطلبانه نسبت به بازگرداندن پست و امتیازات و حقوق و مزایایی که به واسطه مدرک جعلی دریافت کرده‌اند، اقدام خود را به مرجع قضایی معرفی کنند تا از رأفت اسلامی برخوردار شوند.»

موضوع خرید مدرک جعلی حالا دیگر دغدغه جدی مسئولان آموزشی کشور شده‌است تا جایی که آگهی خرید مدرک تحصیلی به راحتی در دسترس قرار دارد. این را خود مسئولان هم می‌دانند که برخی باند‌های جعل مدرک تحصیلی به صورت علنی در شهر فعالیت می‌کنند.

البته این خرید و فروش نرخ ثابتی در بازار ندارد، اما افرادی که اقدام به خرید مدرک دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌کنند، حاضرند پول‌های زیادی برای گرفتن این مدرک بپردازند. فقط کافی است راهی خیابان انقلاب شوید تا به راحتی تعدادی مرکز را که در زمینه خرید و فروش مدرک تحصیلی فعالیت می‌کنند، پیدا کنید.

۳۰ هزار جعل فقط در خیابان انقلاب

در همین زمینه روز گذشته مدیر کل بازرسی وزارت علوم و دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی در صفحه اینستاگرامش نوشت: «فقط در یک جمع‌آوری سطحی ابزار و ادوات فروش پایان‌نامه و کتاب در میدان انقلاب توسط وزارت علوم در سال ۹۸ بیش از ۳۰ هزار نمونه غیر‌قانونی و جعلی کشف شد؛ یعنی ۳۰هزار مدرکی که معتبر هستند، اما واقعاً بی‌اعتبار، جعلی و شاید در میان آن ۳۰ هزار بتوان نام برخی از منتخبان فعلی را در صورت بررسی دقیق، درست و بی‌طرفانه و به دور از نفوذ دید.»

فریدون جعفری تصریح کرد: «وقتی اساتید راهنما در رساله‌های دکتری پایان‌نامه‌های ارشد دقت علمی و مکفی در جلوگیری از سرقت‌های علمی و ادبی نکرده و بعضاً هم حتی متن را یک‌بار نخوانده وارد جلسه دفاع می‌شود با مدرک بی‌اعتبار مواجه خواهیم شد.»

۱۴۰ واحد در ۲ ترم!

به گفته مدیر کل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم «وقتی ملاحظه می‌شود مدیری سیاسی در حال مدیریت کلان همزمان در دانشگاه هم ثبت‌نام کرده و مدرک دکتری و ارشد می‌گیرد، بدون حضور در کلاس ۱۴۰ واحد را در دو ترم بالاتر از نابغه‌ترین نابغه‌ها پاس می‌کند، شاید مدرکی ظاهراً صحیح داشته باشد، اما قطعاً جعلی و بی‌اعتبار است.»

وی در پایان نوشته‌اش خاطر نشان کرده‌است: «در برخی مؤسسات علناً مدرک فروخته می‌شود، به‌گونه‌ای که نام و عنوان در سوابق مؤسسه جعلی بوده ولی فقط روی کاغذ فاجعه‌ای در فضای علمی و دانشگاهی در حال رخ دادن است. البته نباید منکر پیشرفت‌های علمی کشور از لحاظ کمیت و کیفیت شد.»

خط و نشان کمرنگ وزیر علوم

از سوی دیگر هر‌از‌چندگاهی خبر‌هایی درباره برخورد با باند‌های جعلی مدرک تحصیلی منتشر می‌شود. حتی اواخر سال گذشته، مسئولان آموزش و پرورش اعلام کرده بودند، گلوگاه‌های جعل مدرک در آموزش و پرورش را بسته‌اند و در تلاش هستند که اگر نفوذی از طریق سامانه رخ دهد، جلویش را بگیرند.

مسئولان آموزش و پرورش گفته‌اند که این نظارت با کمک دستگاه‌های امنیتی روی نیروی انسانی انجام می‌شود. با این همه وزارت علوم نظارت سفت و سختی برای گرفتن دانشنامه دارد و تنها مرجع تأیید دانشنامه‌ها اداره کل ارزشیابی و تأیید مدرک تحصیلی وزارت علوم است.

به نظر می‌رسد همچنان روش‌هایی برای دور زدن دانشگاه وجود دارد؛ موضوعی که از چشم وزیر علوم هم پنهان نمانده و منصور غلامی ماه‌ها قبل خبر از برخورد جدی وزارت علوم با خریداران و فروشندگان مدارک جعلی داده‌بود؛ برخوردی که البته هنوز چندان جدی نشده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار