المپیک برای چهارمین بار لغو می‌شود؟
کد خبر: 1004389
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DHp
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۵
کرونا پا جای پای جنگ گذاشت!
تصمیم‌گیری در خصوص المپیک ۲۰۲۰ زمان زیادی برد، چراکه کمتر کسی تصورش را می‌کرد ویروس منحوس کرونا اینگونه دنیا را به زانو درآورد. هرچند دست‌آخر تعویق یک‌ساله المپیک را به دنبال داشت، اما این تعویق گویا قرار است در نهایت به کنسل شدن این رقابت‌ها بینجامد.
دنيا حيدری
سرویس ورزشی جوان آنلاین: اوایل فروردین‌ماه بود که باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک صراحتاً لغو این رقابت‌ها را رد کرد و گفت که این کمیته مصمم به برگزاری المپیک است و در حال بررسی سناریو‌های مختلف هستند که لغو این مسابقات در میان آن‌ها نیست. اگرچه او بعداً اعتراف کرد که گزینه لغو این بازی‌ها نیز روی میز بوده، اما تأکید داشت که IOC به هیچ عنوان طرفدار این گزینه نبوده، چون مأموریت آن اجازه دادن به ورزشکاران برای محقق کردن رؤیاهای‌شان است، اما با عدم پیشرفت دنیا برای مقابله  با این بیماری همه‌گیر حالا رئیس آلمانی IOC  صراحتاً می‌گوید که اگر المپیک توکیو ۲۰۲۰ در سال ۲۰۲۱ هم قابلیت برگزاری نداشته باشد باید به صورت کامل لغو شود.

شاید المپیک لغو شود

باخ امروز در حالی حرف از لغو المپیک توکیو می‌زند که پیشتر تأکید داشت نظر کمیته بین‌المللی المپیک روی برگزاری این رقابت‌هاست و جز این به چیز دیگری فکر هم نمی‌کند: «تعویق دائم رقابت‌ها و استخدام چندهزار نفر در کمیته سازماندهی المپیک امکانپذیر نیست. همچنین هماهنگی میان فدراسیون‌های جهانی رشته‌های مختلف ورزشی برای هر سال امکان ندارد، زیرا ورزشکاران باید اطمینان‌خاطر داشته باشند. ما باید آماده سناریو‌های مختلفی باشیم. امیدوار هستیم المپیک توکیو ژوئن ۲۰۲۱ برگزار شوند، اما اگر این اتفاق رخ ندهد باید این رقابت‌ها را لغو کنیم. البته نخست‌وزیر ژاپن هم اعلام کرده تابستان ۲۰۲۱ آخرین گزینه برگزاری المپیک ۲۰۲۰ خواهد بود: «شاید نیاز به اقدامات دیگری برای ساماندهی محیط امن داشته باشیم، حتی ممکن است برای ورزشکاران و سایر شرکت‌کنندگان در المپیک قرنطینه را در نظر بگیریم. امید ما این است که مسابقاتی که به سال آینده موکول شدند، در زمان پیش‌بینی شده برگزار شوند. اما این امکان وجود ندارد که در هر زمانی بتوانیم مسابقات را برگزار کنیم.»‌

نمی‌توانیم دوباره المپیک را به تعویق بیندازیم

هنوز هیچ راهی برای درمان و پیشگیری از شیوع کرونا در دنیا پیدا نشده و قرنطینه و رعایت فاصله اجتماعی برای کاهش شیوع کووید ۱۹ تنها راهکار دولت‌ها در سراسر جهان است. با وجود این ژاپنی‌ها حاضر به تعویق دوباره المپیک نیستند و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن صراحتاً می‌گوید بازی‌ها فقط در سال ۲۰۲۱ انجام می‌شود و ما نمی‌توانیم دوباره آن را به تعویق بیندازیم. ژاپنی‌ها ابتدا به تعویق دو ساله المپیک می‌اندیشیدند، اما ۳۰ دقیقه قبل از جلسه موری، رئیس کمیته برگزاری بازی‌ها، شینزو آبه با گفتن اینکه قدرت تکنولوژی ژاپن کم نشده و واکسن جدید در دسترس خواهد بود تأکید می‌کند که المپیک تنها یک سال باید به تعویق بیفتد.

باید فرض کنیم واکسنی وجود نخواهد داشت

صحبت‌های نخست‌وزیر ژاپن واکنش جان کوتز، رئیس هیئت بازرسی IOC را به دنبال داشت: «ما مشکلات واقعی داریم، زیرا باید ورزشکاران از ۲۰۶ کشور مختلف به المپیک بیایند. دیروز ۱۰ هزار مورد جدید در برزیل گزارش شد. تعداد بسیار کمی از کشور‌ها از جمله استرالیا در مقابله با این ویروس پیشرفت کرده‌اند. کمیته برگزاری بازی‌های توکیو به خاطر کرونا با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد شد. برگزارکنندگان بازی‌ها در صورت عدم وجود نشانه‌هایی در خصوص از بین رفتن ویروس کرونا باید در ماه اکتبر (مهر و آبان) برنامه‌ریزی برای آنچه می‌تواند المپیک بسیار متفاوتی باشد را شروع کنند. تا اکتبر امسال اگر علائمی وجود داشته باشد مبنی بر اینکه ویروس از بین نمی‌رود، ما شروع به کار خواهیم کرد. اما صحبت‌های نخست‌وزیر ژاپن که گفته است بازی‌ها فقط در سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد و ما نمی‌توانیم دوباره آن را به تعویق بیندازیم درست نیست. باید فرض کنیم که واکسنی وجود نخواهد داشت یا اگر واکسنی وجود داشته باشد برای استفاده در سراسر جهان کافی نخواهد بود.»

تصمیم سخت

بدون تردید سلامت ورزشکاران مهم‌ترین مسئله است و تا زمانی که تضمینی به برپایی بی‌خطر المپیک وجود نداشته باشد، IOC نمی‌تواند ریسک برگزاری این بازی‌ها را به جان بخرد و ورزشکاران را در معرض خطر قرار دهد. به همین دلیل است که باخ و دیگر اعضای کمیته بین‌المللی المپیک که پیشتر به برگزاری این رقابت‌ها تأکید داشتند، حالا به شکلی جدی در حال بررسی لغو این مسابقات هستند. تصمیمی که بدون شک ضربه مالی هنگفتی به ژاپن خواهد زد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار