رفاقت به سبک خنده
کد خبر: 1004041
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DCD
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
نگاهی به مجموعه داستان «ایرج خسته است»
«ایرج خسته است» یکی دیگر از مجموعه داستان‌های طنز دفاع مقدس است که برای گروه سنی نوجوان به قلم داوود امیریان منتشر شده است. این کتاب از شش داستان نوجوانانه به هم پیوسته تشکیل شده که شخصیت‌های مشترکی دارد. زاویه دید داستان‌های این کتاب هم مثل اکثر کتاب‌های طنز، از زبان اول شخص مفرد روایت می‌شود.
رامین جهان‌پور
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: ایرج نوجوان، شخصیت اول قصه‌های این مجموعه است که در هر شش قصه کتاب کنار راوی حضوردارد. او در گروهان به تنبل بودن معروف است و از هر فرصتی برای فرار از مسئولیت استفاده می‌کند. ایرج حتی صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شود، زورش می‌آید که پتوهایش را جمع کند. هرچند رفتار‌های خسته کننده و دسته گل به آب دادن‌های او، همسنگری‌ها و فرماندهش را خسته کرده با این حال شخصیت با مزه و دوست داشتنی او باعث می‌شود همرزمانش دوستش داشته باشند، چون او با تمام معایبی که دارد گاهی با شیرین‌کاری‌هایش به همه همسنگری‌ها روحیه می‌دهد. در داستان اول کتاب که «ایرج خسته است» نام دارد، تنبل بودن او مانع از رفتن رزمنده‌ها به روی مین‌های دشمن می‌شود و گروهان را از یک خطر حتمی نجات می‌دهد و در داستان چهارم کتاب، ایرج وقتی از مرخصی برمی‌گردد با خودش یک بچه‌گربه می‌آورد و باعث دردسر در گروهان می‌شود.

داستان یا خاطره؟

اما یکی دو مورد غیرمنطقی، در ساختار داستان‌های کتاب «ایرج خسته است» به چشم می‌خورد که کمی داستان‌ها را غیرواقعی جلوه می‌دهد. اول اینکه در این کتاب به جز داستان چهارم یعنی «می‌مانم» مابقی داستان‌ها را نویسنده با عجله و بدون مکث نوشته و موقعیت‌های داستان و کنش و واکنش کاراکتر‌ها را فقط شرح داده و خیلی سریع رد شده است و از توصیف و فضا‌سازی داستانی اصلاً در آن‌ها خبری نیست، در صورتی که توصیف و فضا‌سازی از زمان و مکان قصه، جزو ارکان و عناصر مهم یک داستان به حساب می‌آیند و همین باعث شده داستان‌ها به خاطره بیشتر شبیه باشند. نکته بعدی اینکه در داستان «اژدها» نویسنده در مورد ترسیدن ایرج از «آفتاب پرست» خیلی اغراق کرده است و در واقع او را یک شخصیت ترسو نشان داده است در صورتی که ما در ادامه داستان‌ها متوجه می‌شویم ایرج نوجوان، قبل از اینکه به جبهه بیاید، آدم شجاعی بوده و به قول خودش توی محل در مقابل بچه‌های شرور می‌ایستاده است، آن وقت چنین آدمی خیلی عجیب است که از یک آفتاب‌پرست یا یک اژد‌های کذایی طوری بترسد که توی گروهان قشقرق به پا کند و اعضای بدنش به لرزه بیاید. نکته قابل توجه این مجموعه داستان که باید به آن اشاره کرد، اتحادی است که بین بچه‌های رزمنده موج می‌زند و اگر چه به خاطر اینکه روحیه جنگیدن با دشمن را داشته باشند با هم خوشند و در هر فرصتی باهم می‌گویند و می‌خندند، اما همین رزمنده‌ها وقتی صحبت از عملیات می‌شود باهم همدل و هم‌قسم می‌شوند و رفاقت آن‌ها در مواقع حساس و حیاتی شکل واقعی به خود می‌گیرد. چاپ ششم این کتاب توسط انتشارات سوره مهر در ۶۴ صفحه در بازار کتاب موجود است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار