قبح رفتار‌های ناپسند ریخته است
کد خبر: 1003437
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D2T
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸
یک روان شناس مطرح کرد
این روز‌ها در میان انبوه خبر‌های مربوط به کرونا موضوع «خشونت در قرنطینه» نیز سر و صدای زیادی کرده است. این خشونت با طول کشیدن قرنطینه بیشتر هم می‌شود و به معضلی سراسری تبدیل شده.
سرويس جامعه جوان آنلاين: اکنون ارزیابی‌ها و آمار‌ها حاکی از افزایش چند برابری انواع خشونت خانگی است. حداقل طی یک آمارگیری ساده از اورژانس اجتماعی و سایر نهاد‌های مربوطه می‌توان به آمار تکان دهنده‌ای دست یافت. خشونت در قرنطینه یک پدیده جهانی است که متعلق به مرز‌ها و کشور‌ها نیست. اکنون در سراسر کره خاکی آمار خشونت خانگی چند برابر شده است. چه راهکار‌هایی برای کاهش آمار خشونت خانگی وجود دارد؟

مریم عبدالملکی روان شناس و مشاور خانواده عنوان کرد: خشونت خانگی انواع مختلفی دارد. دسته بندی دقیق‌تر آن این است: خشونت جسمی، جنسی، روانی و کلامی. هر کدام از این‌ها به شکل روح و روان فرد را تحت آزار قرار می‌دهد و باعث می‌شود رنج زیادی به او وارد شود.

وی گفت: آزار و خشونت از دیدگاه بسیاری از عوام چیزی است که به عنوان کتک خوردن می‌شناسیم، اما معنای آن گستره بیشتری دارد و فقط به خشونت فیزیکی منجر نمی‌شود.

عبدالملکی افزود: یکی از راه‌های پیشگیری و یا توقف خشونت خانگی این است که آگاهی عمومی نسبت به انواع خشونت خانگی بالاتر برود. زمانی که انواع خشونت برای عامه مردم تعریف شد آنگاه می‌توانیم شاهد این باشیم که سطح خشونت خانگی پایین‌تر می‌آید چرا که دیگر آگاهی عمومی به وجود آمده است. اگر فرد بداند با برخی از رفتار‌های ناخواسته خود به شدت دیگران را می‌آزارد شاید بازنگری در این رفتار‌ها داشته باشد.

این روان شناس در ادامه گفت: اگر قبح یک ناهنجاری بریزد و بیش از اندازه تکرار شود این مسئله یکی از عوامل افزایش خشونت خانگی است، همانند فردی که عادت به فحاشی و بدهانی دارد. طبیعی است که وقتی او به مدت طولانی در محیطی قرار بگیرد که قرنطینه او را مجبور کرده فحاشی‌ها بیشتر هم می‌شود.

وی بیان داشت: برای کاهش خشونت خانگی باید اطلاع رسانی وسیعی انجام داد. این اطلاع رسانی از طریق شبکه‌های اجتماعی و سایر رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما انجام شدنی است. خوشبختانه اکنون در اینباره ما اورژانس اجتماعی هم داریم که بر خلاف تصور بسیاری از افراد بدبین نقش زیادی در فروکش کردن برخی خشونت‌های خانگی ایفا می‌کند.

عبدالملکی با بیان اینکه زنان و کودکان بیشتر قربانی خشونت خانگی هستند گفت: شاید گفتن این حرف به نظر غیرمنطقی بیاید، اما واقعیت این است که بسیاری از خشونت‌های خانگی در صورت پایان قرنطینه دائمی نیستند. در واقع زمانی سرباز کردند که مسئله‌ای به نام قرنطینه به وجود آمد وگرنه بروز آن‌ها پیش از این امکان نداشت. پس این یک نگاه خوشبینانه به مسئله خشونت خانگی می‌تواند باشد، نگاه خوشبینانه‌ای که حاکی از این است که پایان قرنطینه به معنای پایان خشونت خانگی است.

وی تاکید کرد:، اما این یک طرف قضیه است. باید بگویم اوضاع در رابطه با خشونت خانگی وخیم‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. بسیاری از زخم‌های خشونت خانگی ربطی به قرنطینه ندارند، قرنطینه فقط بهانه‌ای برای نمایاندن آن‌ها بود.

این روان شناس خاطرنشان کرد: خویشتن داری، احترام متقابل، صبوری، توجه به کرامات انسانی، توجه به مسائل فرهنگی و هنری، سعه صدر و ... از عوامل مهم پیشگیری از خشونت خانگی هستند. حفظ خونسردی در هنگام از دست خشونت نیز یکی دیگر از عوامل افزایش خشونت خانگی است. کنار گذاشتن رذایل اخلاقی نظیر خودپسندی و غرور نیز عامل بسیار مهم دیگری به شمار می‌رود.
منبع: جام جم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار