خودرو آسان‌تر از ماهواره
کد خبر: 1002024
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Cfg
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
رهبر معظم انقلاب در ارتباط تصویری ۷ مجموعه تولیدی:
آن ذهن و فکری که می‌تواند ماهواره را تولید کند و برای ارسال ماهواره بعدی در مدار ۳۶ هزار کیلومتری هدف‌گذاری کند، قطعاً چنین روحیه ابتکار و خلاقیتی برای تولید خودرو با مصرف پنج لیتر بنزین در یک صد کیلومتر و در دیگر بخش‌های تولید نیز وجود دارد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (چهارشنبه) به مناسبت هفته کار و کارگر، در ارتباط تصویری مستقیم و سه ساعته با هفت مجموعه تولیدی ضمن تأکید بر نقش و اهمیت جایگاه کارگر و وظایف متقابل کارگر و کارفرما در افزایش کمّی و کیفی تولید و ایجاد ثروت در یک اقتصاد سالم، به بیان نکاتی در خصوص علت نامگذاری امسال به عنوان سال جهش تولید و الزامات تحقق این شعار و بخش‌هایی که باید بر آن‌ها تمرکز ویژه شود، پرداختند و وظایف مسئولان در این عرصه را بیان کردند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریک هفته کارگر به همه کارگران و زحمتکشان، شنیدن گزارش‌های امیدبخش از تولید را شیرین و جذاب خواندند و با تأکید بر انتشار عمومی این گزارش‌ها گفتند: رفع مشکلات جامعه کارگری یکی از مسائل مهم است که باید نسبت به آن اهتمام شود.

کار نقطه مقابل انتظار مفت خواری و مفت جویی است

رهبر انقلاب اسلامی بخش اول سخنان‌شان را به مسائل کارگری اختصاص دادند و با تقسیم‌بندی مفهوم کار در نگاه اسلامی به «کار عمومی» و «کار اقتصادی» افزودند: کار به معنای عمومی همه انواع کار را شامل می‌شود و در قرآن کریم و روایات نیز تأکید بر تلاش و انجام عمل صالح و به سرانجام رساندن کار است که البته یکی از مشکلات ما در کشور نیمه‌تمام ماندن کار‌ها است.
ایشان تشویق اسلام به کار عمومی را نقطه مقابل انتظار غلط و نابه‌جای «مفت‌خواری» و «مفت‌جویی» دانستند و گفتند: اسلام در معنای اقتصادی نیز بر کار تأکید دارد همچنان‌که پیامبر اکرم (ص) دست کارگر را می‌بوسد و می‌فرماید خداوند کسی را که کار را محکم و با احساس مسئولیت انجام دهد، دوست می‌دارد.

کارگران از ستون‌های اصلی تولید ثروت هستند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هدف اقتصاد کشور را تولید ثروت و تقسیم عادلانه آن بین آحاد مردم خواندند و افزودند: برای رسیدن به اقتصاد سالم، کارگر یکی از ستون‌های اصلی و از عوامل درجه یک تولید ثروت در کشور است.

رهبر انقلاب اسلامی، کارگرِ ماهر و نوآور را موجب افزایش کیفیت کار دانستند و گفتند: بنابراین بنگاه‌های اقتصادی و کارفرمایان باید دانش و مهارت نیروی کار و سهم آن را از عواید بنگاه‌های اقتصادی افزایش دهند و کارگر نیز با احساس مسئولیت بیشتر و بدون سهل‌انگاری عمل کند.

مقررات کارگر و کارفرما باید عادلانه تنظیم شود

ایشان، کارگر و کارفرما را دو ستون اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی خواندند و با اشاره به شکایت برخی افراد از مصوباتی که نظر کارگر در آن‌ها ملاحظه نشده است، افزودند: این مقررات حتماً باید با نگاه عادلانه تنظیم شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اهتمام به حقوق نیروی کار از جمله «دستمزد عادلانه و پرداخت منظم و بدون تأخیر آن، امنیت شغلی، بیمه، آموزش، خدمات رفاهی و بهداشت و درمان» را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: در دنیای کنونی و تحولات پر سرعت فناوری، یادگیری مداوم آموزشی و استفاده از تجربیات قبلی برای مجموعه‌های تولیدی و کارگران آن‌ها یک ضرورت است تا با ارتقای بهره‌وری و کیفیت تولید، رونق اقتصادی افزایش یابد. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأثیرگذاری کارگران در تحولات سیاسی دو قرن گذشته دنیا، نقش کارگران کشورمان در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حوادث گوناگون را بسیار برجسته دانستند و افزودند: کارگران از همراه‌ترین قشر‌ها در تحقق اهداف انقلاب بوده‌اند و پیوند آن‌ها با نظام جمهوری اسلامی یک پیوند دائمی است البته این پیوند عمیق، وظایف مسئولان در هر سه قوه را برای حل مشکلات کارگران افزایش می‌دهد.

تولید، سیستم دفاعی و ایمنی اقتصاد کشور است

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به موضوع «جهش تولید» به عنوان شعار سال اشاره کردند و با اشاره به فرصت کافی که تا پایان سال برای تحقق این شعار وجود دارد، نکاتی را درخصوص آن بیان کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مقوله تولید در اقتصاد کشور را همچون سیستم ایمنی و دفاعی بدن انسان دانستند و گفتند: همان‌گونه که نقش سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروس‌ها بسیار مهم است، اگر تولید مناسب و رو به رشد باشد، می‌تواند پیکره اقتصادی کشور را در مقابل ویروس‌های طبیعی و ویروس‌های دست‌ساز همچون تحریم و یا نوسانات قیمت نفت و تکانه‌های مختلف محافظت کند.

ایشان با تأکید بر اینکه تولید، عامل اصلی شکل‌گیری یک اقتصاد ملی و قوی است، افزودند: تولید علاوه بر اینکه برای اقتصاد کشور حیاتی است، از لحاظ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز تأثیر‌های زیادی دارد به‌گونه‌ای که توانایی یک ملت در تولید نیاز‌های اساسی خود، به آن ملت اعتماد به‌نفس و احساس عزت خواهد بخشید و زمینه‌ساز رفاه عمومی جامعه، افزایش تولید ناخالص ملی و افزایش صادرات و تأثیرگذاری فرهنگی صادرات کالا‌های داخلی در کشور‌های دیگر خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامی، روند فعلی تولید در کشور را برای جبران عقب‌ماندگی‌ها ناکافی دانستند و با تأکید بر لزوم توسعه و تقویت بیشتر تولید، نکاتی را درخصوص جهش تولید و راه‌های تحقق آن در شرایط کنونی بیان کردند.

مشارکت مردم در اقتصاد، از مسائل مهم تحقق جهش تولید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از مسائل مهم برای تحقق جهش تولید را مشارکت دادن مردم در اقتصاد از طریق استفاده از استعداد‌ها و ظرفیت‌های گوناگون مردم برشمردند و افزودند: در این زمینه سه قوه وظایف مهمی دارند که اگر به این وظایف عمل نشود، جهش تولید اتفاق نمی‌افتد. ایشان حمایت از تولید و تولیدکننده را اصلی‌ترین وظیفه مسئولان دانستند و تأکید کردند: حمایت از تولید فقط به معنای تزریق نقدینگی نیست بلکه باید با برداشتن موانع، میدان را برای سرمایه‌گذار، صاحب فکر و تولیدکننده باز کرد.

موانع ورود بخش خصوصی به اقتصاد را بردارید

رهبر انقلاب اسلامی به برخی از مصادیق برداشتن موانع اشاره کردند و گفتند: حذف مقررات دست و پاگیر، مبارزه جدی با قاچاق کالا، مقابله با واردات بی رویه، مبارزه با فساد مالی و فساد اداری، رعایت حقوق مالکیت معنوی، مقابله با سفته‌بازی‌ها و سوداگری‌های زیان‌بخش، و معافیت‌های مالیاتی در موارد ضروری و وضع مالیات در موارد لازم همچون ثروت‌های بادآورده از جمله کار‌های ضروری است که باید سه قوه نسبت به آن اهتمام بورزند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قضایای اخیر مربوط به ویروس کرونا و پای کارآمدن همه ظرفیت‌های کشور برای تولید اقلام بهداشتی از جمله ماسک را نمونه بارزِ باز کردن میدان و حمایت از تولید خواندند و افزودند: علت اینکه در تولید ماسک توانستیم در مدت کوتاهی به ظرفیتی دست پیدا کنیم که بیشتر از نیاز کشور است، برطرف شدن موانع از جانب دولت و باز شدن میدان برای حضور دستگاه‌های مختلف و حتی مردم در عرصه تولید ماسک بود.

ایشان با تأکید بر اینکه بهبود محیط کسب وکار یکی از موارد ضروری برای تحقق جهش تولید است، گفتند: براساس بررسی‌های کارشناسی وزارت امور اقتصاد و دارایی، اگر دو اقدامِ «ایجاد پنجره واحد صدور مجوزها» و «تشکیل دادگاه‌های تجاری برای رفع اختلافات اقتصادی» انجام شود، جایگاه کشور از لحاظ شاخص کسب و کار ۴۰ تا ۵۰ رتبه ارتقا خواهد یافت.

محصولی که در کشور تولید می‌شود، نباید وارد شود

رهبر انقلاب اسلامی به موضوع «ممنوعیت واردات» به‌عنوان یکی از زمینه‌های جهش تولید اشاره و خاطرنشان کردند: ما با واردات مخالف نیستیم، اما تأکید داریم محصولی که در کشور تولید می‌شود و یا امکان تولید دارد، وارد نشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در برخی مواقع، برخی دستگاه‌های اجرایی، به بهانه‌هایی به دنبال باز کردن راه واردات بی مورد هستند. به عنوان مثال می‌گویند برای اینکه کیفیت خودروی داخلی ارتقا یابد، باید خودروی خارجی وارد شود در حالی‌که باید کیفیت خودروی داخلی از راه‌های دیگر افزایش یابد و نه از طریق واردات خودرو‌های خارجی و به خاک سیاه نشاندن تولید داخلی. ایشان با تأکید بر اهمیت جهش کیفی در کنار جهش کمّی، موضوع افزایش امید به کار و تلاش را در کشور بسیار مهم خواندند و گفتند: متأسفانه عده‌ای در کشور به‌طور دائم می‌گویند «نمی‌شود و نمی‌توانیم» در حالی‌که «می‌توانیم» و دلیل آن هم این است که ما وقتی می‌توانیم یک ماهواره‌بر را با سرعت ۷۵۰۰ متر بر ثانیه به فضا پرتاب کنیم و ماهواره را در مدار قرار دهیم و یا در صنایع دفاعی آن پیشرفت‌های بزرگ را داشته‌ایم، پس در تولید هم می‌توانیم به جهش دست پیدا کنیم.

فکری که ماهواره تولید کند، می‌تواند خودرو با کیفیت بسازد

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: آن ذهن و فکری که می‌تواند ماهواره را تولید کند و برای ارسال ماهواره بعدی در مدار ۳۶ هزار کیلومتری هدف‌گذاری کند، قطعاً چنین روحیه ابتکار و خلاقیتی برای تولید خودرو با مصرف پنج لیتر بنزین در یک صد کیلومتر و در دیگر بخش‌های تولید نیز وجود دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به برخی بخش‌ها که باید در جهش تولید به آن‌ها اهمیت و اولویت داده شود، اشاره کردند و گفتند: توسعه ظرفیت پالایشگاهی همچون ساخت پالایشگاه میعانات در بندرعباس و مجتمع پالایشگاهی سیراف، اجرای طرح‌های پتروشیمی که منجر به افزایش چند برابری تولید محصول خواهد شد، طرح‌های کشاورزی به‌خصوص تمرکز بر تولید محصولات اساسی، همچون گندم، دانه‌های روغنی، گیاهان دارویی و آبزیان و خودکفایی در این عرصه‌ها با استفاده از شیوه‌های آبیاری مدرن، تمرکز بر زیرساخت‌ها به‌خصوص حمل و نقل ریلی، توجه ویژه به قطعه‌سازی و تمرکز به بخش معدن که بسیار هم عقب ماندگی داریم، بخش‌هایی هستند که باید در موضوع جهش تولید مورد اهتمام ویژه قرار گیرند. ایشان یکی دیگر از بخش‌هایی را که باید در موضوع جهش تولید به آن نگاه ویژه‌ای شود، بخش دارو و واکسن دانستند و افزودند: اکنون در کشور در خصوص تولید دارو و واکسن برای مقابله با ویروس کرونا، کار‌های تحقیقاتی خوبی انجام شده است و چه بسا دانشمندان خوب و جوان و محققان کارآمد ما بتوانند زودتر از کشور‌های دیگر موفق به تولید دارو و واکسن برای مقابله با کرونا شوند. رهبر انقلاب اسلامی، زنجیره پوشاک، کفش و لوازم خانگی را یکی از ظرفیت‌های مهم و ریشه‌دار کشور خواندند و گفتند: برای تحقق جهش تولید باید بر این زنجیره تمرکز جدی شود و از واردات این محصولات جلوگیری شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به یک اقدام ناپسند در تولید پوشاک نیز اشاره کردند و افزودند: با اینکه کشور همواره در تولید پوشاک با کیفیت سرآمد و صاحب قدمت است، اما برخی تولیدکنندگان روی تولیدات خود برچسب تولید خارج می‌زنند که این کار غلط است.

حرکت تولید آغاز شده، اما نیازمند جهش است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: به لطف خداوند حرکت تولید در کشور آغاز شده است، اما ادامه این حرکت معمولی، مشکلات کشور را حل نخواهد کرد و نیازمند یک حرکت مضاعف و یک جهش هستیم که در این عرصه نیز جوان‌های آماده به کار و عناصر مبتکر بسیارند و باید میدان برای ورود آنان مهیا شود. ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند شرایط جدید پیش آمده بعد از شیوع کرونا در کشور و گسترش روحیه همکاری میان مردم برای تأمین نیازها، زمینه‌سازِ کار‌های نو و تحولات در عرصه‌های اقتصادی کشور باشد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، ارتباط تصویری با هفت مجموعه تولیدی در صفادشت (استان تهران)، ورزقان (استان آذربایجان شرقی)، زنجان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، پاکدشت (استان تهران)، شهرک صنعتی پرندک (استان مرکزی) و روستای به‌آباد مشهد برقرار شد. در این برنامه که وزیران نیرو، صمت و جهاد کشاورزی نیز حضور داشتند، آقای شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گزارشی از اقدامات دولت در بخش تولید و همچنین برنامه‌های آن برای صیانت از اشتغال در شرایط کرونا بیان کرد و از یک کارگر نمونه قدردانی شد.

در ادامه این برنامه آقایان: «صمدی رئیس هیئت مدیره شرکت اَورَند پیشرو و مصطفی بازیار کارگر نمونه سال مستقر در این شرکت»، «سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی مس ایران و فیروزکوهی کارگر معدن مس»، «ظهیری مدیرعامل شرکت ایران ترانسفو»، «نجات‌بخش رئیس‌هیئت مدیره شرکت دانش‌بنیان بهیار صنعت سپاهان»، «فتاحی مدیرعامل شرکت تولیدات لوازم خانگی اِمِرسان»، «فهیمی‌پور مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدی نویدکاران»، «رزم‌حسینی استاندار خراسان رضوی و صبوری از مزرعه نمونه صبوری»، گزارش‌هایی از وضعیت تولید، دستاورد‌ها و مشکلات واحد‌های تولیدی خود و پیشنهاد‌هایی برای حل مشکلات و تحقق شعار سال بیان و بر این نکات تأکید کردند:

- لزوم سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت تولیدی پتروشیمی‌های داخلی برای تأمین مواد اولیه صنایع و کاهش واردات

- تسریع در ارائه تسهیلات بانکی، ارزی و امور گمرکی برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع

- ممانعت از ورود هر گونه کالا و ترانسفورماتور دارای تولید داخل

- لزوم کاهش مجوز‌ها و مقررات دست‌وپا گیر و ایجاد انگیزه برای ورود سرمایه‌گذاران و کارآفرینان

- مزایا و امکانات بی‌نظیر اقتصاد دانش‌بنیان برای جهش تولید و نزدیک شدن به الگوی اقتصاد مردمی در بخش تولید

- ضرورت هدفگذاری دقیق تسهیلات دولتی برای اصابت به تولیدکنندگان واقعی با توجه به کمبود سرمایه در گردش واحد‌های دولتی

- لزوم اتخاذ روش مناسب خرید تضمینی محصولات کشاورزی با نرخ مشخص برای جلوگیری از ریسک در انتخاب محصول برای کشت

- ضرورت بها دادن به جوانان تحصیلکرده روستایی و تشویق و حمایت از آن‌ها برای ماندن در روستا و توسعه کشاورزی صنعتی
- لزوم به‌روزرسانی ماشین‌آلات کشاورزی برای افزایش تولید

الگویی برای تکریم کار و کارگر
رسول سنایی‌راد

رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت هفته کار و کارگر در ارتباط تصویری مستقیم با کارگران هفت مجموعه تولیدی کشور به تجلیل از مقام کار و کارگر پرداختند که ویژگی‌های زیر می‌تواند آن را الگویی برای تکریم قرار دهد.

۱- اقدام به گفتگو یا به عبارت بهتر گفت و شنود با این قشر زحمتکش که با اختصاص سه ساعت وقت و ارتباط تصویری مستقیم انجام شد و رهبر فرزانه انقلاب در جریان مشکلات بخش کارگری و تنگنا‌ها و دشواری‌های تولید از زبان نمایندگان مجموعه‌های مختلف صنعتی و تولیدی قرار گرفتند، دقیقاً از همان جنس جلسات گفتگو و ارتباطی است که ایشان با مسئولان و بخش نخبگانی کشور به آن مبادرت می‌ورزند.

۲- پرداختن همزمان به مسائل و ادعا‌های کارگر و کارفرما و دعوت هر دو گروه به مشارکت و نشست مشترک برای بررسی و حل مسائل طرفینی به ویژه مسئله حقوق کارگران که با نگاهی واقع‌بینانه و لحاظ حقوق و شرایط هر دو طرف و آن هم در شرایط سخت تولید می‌تواند به توافقی منطقی در این زمینه بینجامد و صرفاً دعوت به وعده‌ها و شعار‌های مبهم نباشد.

۳- توجه به نقش کار و کارگر در تولید ثروت و قدرت در کشور که هم جایگاه خطیر این قشر زحمتکش و سهم راهبردی آنان را به دیگران واگویی می‌کند و هم حق آنان را در برخورداری از مواهب و خروجی آن یادآور می‌شود.

۴- نگاه همه جانبه به مقوله کار و تولید که از برطرف کردن موانع با سهولت بخشی به صدور مجوز تا مدیریت واردات و مبارزه با فساد و تحول و نوآوری به نفع تولید یعنی زمینه ایجاد اشتغال و پویایی و پایداری آن یعنی امنیت شغلی کارگر را شامل شد و یادآور نقش مسئولان و دستگاه‌ها و قوای حاکمیتی در کنار کارآفرین، کارفرما و کارگر می‌باشد از نگاه مقام معظم له حمایت از تولید و تولید‌کننده از اصلی‌ترین وظایف مسئولان به حساب می‌آید.

۵- یادآوری حقوق این قشر زحمتکش و توصیه کارفرمایان به اهتمام نسبت به تأمین آن از یکسو و تعهد و مسئولیت‌شناسی کارگران نسبت به کیفیت کار از دیگر سو که در واقع ضمانت‌بخش و نوعی مشارکت عادلانه بوده و می‌تواند سود طرفین و استمرار تولید نیز به حساب آید.

این نوع مواجهه رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی با کارگران و آن هم در شرایط کرونایی و محدودیت‌های ناشی از آن، می‌تواند الگویی برای سایر مسئولان و کارگزاران نظام به حساب آید که هم کمکی به حل مسائل با درگیر ساختن عوامل و دست‌اندرکاران نماید، هم آرام‌بخش دغدغه‌ها و التیام‌بخش زخم‌هایی است که در شرایط وضعیت سخت تحریم‌ها یا غفلت‌ها و سوءمدیریت‌ها برای اقشار مختلف پیش‌آمده و محتمل می‌باشد.


دولت‌ها از مردم می‌ترسند!
علی آقا محمدی

‌رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص بیانات مقام معظم رهبری درباره ورود جدی مردم و بخش خصوصی به اقتصاد و موانع پیش روی آن در گفت‌وگویی با روزنامه جوان به طرح دیدگاه‌های خود پرداخت که در قالب یادداشت شفاهی ارائه می‌شود.

زمانی که مسیر صحیح حضور مردم در اقتصاد مسدود شده باشد، به صورت طبیعی آنان تلاش خواهند کرد موقعیت‌های اقتصادی جدیدی برای خود خلق کنند. در این مسیر اغلب آنان به سمت دلالی غیرسازنده در اقتصاد سوق پیدا می‌کنند و حتی ممکن است از این مسیر هم خارج شوند و قوانین و مقررات کشور را رعایت نکنند.

علی‌القاعده دولت باید فعالیت اقتصادی را حق مردم بداند و خود خدمتگزار آنان باشد. حال اگر جای این دو با هم عوض شود، خطای استراتژیکی اتفاق خواهد افتاد که بار‌ها و بار‌ها از سوی مقام معظم رهبری به آن اشاره شده است. خوشبختانه پس از ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ وضعیت تا حدود زیادی متفاوت شده است ولی هنوز موانع زیادی باقی است که تا آن‌ها برطرف نشود راه برای حضور مردم باز نخواهد شد. مشکل ما در داخل کشور این است که برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی باید خلاقیت‌های جدید شکل بگیرد و در فعالیت‌های کوتاه مدت شکل نمی‌گیرد. برای این کار باید یک برنامه‌ریزی درازمدت صورت بگیرد و در غیراین صورت فعالان اقتصادی به سمت راه کوتاه کسب درآمد خواهند رفت. فعالیت‌های دراز مدت اقتصادی نیز تنها با حضور ملت شکل می‌گیرد و رهبری نیز بر این نکته تأکید کرده‌اند که دولت‌ها بدون ملت‌ها نمی‌توانند کاری از پیش ببرند.

متأسفانه یکی از دلایل عدم حضور جدی مردم در اقتصاد ترس دولت از ضایعات احتمالی انتقال اقتصاد به بخش خصوصی بوده است. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، همین مشکل دولت را از ایجاد زیر ساخت‌های موجود باز می‌دارد. چرا دولت هم اکنون در قالب صندوق سرمایه‌گذاری به دنبال واگذاری سهام دولت است؟ چون تصور می‌کند بدون حضور دولت مدیریت شرکت‌ها از هم می‌پاشد. بنابر این با همین فرض تلاش می‌کنند مدیریت را حفظ کنند، اما این کار مانند این است که پدر مادری اجازه ندهند بچه آن‌ها مستقل شود. این استدلال غلط است، اما دولت‌ها با این استدلال خود را قانع می‌کنند. البته در برخی موارد ممکن است پای پاداش و مقام در میان باشد. در مجموع مدیران دولتی باید بدانند زمانی که رهبری این راه را نشان می‌دهند باید در این مسیر حرکت کنند. در کنار این باید از حرکت گسترده مردم به سمت بورس و سرمایه‌گذاری در آن یاد کرد که نشانه اعتماد مردم به نظام است و باید این اعتماد قدر دانسته شود.

راه قدردانی نیز این است که دولت نیز سهام‌های ارزشمند خود را در داخل بورس عرضه کرده و اجازه حضور مردم در مدیریت‌های شرکت را بدهد. هم اکنون از سوی مقامات بالایی نظام به صورت مرتب بر این نکته تأکید می‌شود که باید عرضه‌ها به بورس گسترده‌تر شود. البته باید برای این کار یک سیاست‌های حاکمیتی گسترده اتخاذ شود و پاسخی درست به اعتماد مردم داده شود و از واگذاری مدیریت شرکت‌ها به مردم هیچ هراسی نباید وجود داشته باشد.

ملاحظه نظر کارگر را باید داشت
کبری آسوپار

«مصوباتی که نظر کارگر در آن‌ها ملاحظه نشده است»، بخشی از گلایه دیروز کارگران در صحبت با رهبری بود. سخنان کارگران با آقا منتشر نشده و مصداق این مصوبات در دیدار اینترنتی دیروز برای ما روشن نیست، اما با شنیدن عبارتی که ابتدای یادداشت آمد، ذهن خیلی زود به جلسه تعیین دستمزد کارگران رفت که ابتدای سال جاری برگزار شد؛ جلسه‌ای که در آن سه طرف حضور دارند: نمایندگان دولت، نمایندگان کارفرمایان و نمایندگان کارگری. در آن جلسه، اما پس از ساعت‌ها گفتگو و مباحثه، نظر نمایندگان کارگری تأمین نشد و آن‌ها را اقناع هم نکردند و در نهایت هم بدون امضای نمایندگان کارگری، مصوبه، مصوبه شد! پس از آن هم، به‌رغم اعتراض رسانه‌ها و تعدادی از نمایندگان مجلس، دولت راه خودش را رفت و همان مصوبه بی امضای کارگران را ابلاغ کرد و همان شد مبنای دستمزد سال ۹۹ کارگران.

رهبری در سخنان دیروز و در پاسخ به گلایه از مصوباتی که نظر کارگر در آن ملاحظه نشده، فرمودند که «دیدم دوستانی شکایت می‌کنند از بعضی از مصوباتی که نظرات کارگر در آن‌ها ملاحظه نشده. خیلی خب، این مقررات بایستی حتماً با نگاه عادلانه تنظیم بشود و مسئولین بنگاه‌ها هم به این نکته توجه بکنند.»

تذکر رهبری با وصف «عادلانه» بودن یعنی آنچه را که بی ملاحظه نظر کارگران باشد، عادلانه نمی‌دانند. فارغ از مسائل کارشناسی که یقیناً قابل رد و نفی نیست، کارگران باید قانع شوند، باید ملاحظه نظرشان بشود و اگر جایی گلایه و اعتراضی دارند، شنیده شود. برخی با انگیزه دفاع از دولت و سرمایه‌گذار، تلاش کردند عدم امضای این مصوبه توسط کارگران را «امنیتی» بدانند، اما در همین سخنان دیروز رهبری شاید بتوان پاسخ این اتهام را هم یافت، وقتی ایشان با توجه به تأثیرگذاری کارگران در عرصه سیاسی جهان، به تأثیر مثبت کارگران در پیشرفت انقلاب اسلامی و بعد دوران جمهوری اسلامی اشاره کردند: «در کشور ما هم کارگران تأثیرگذار بودند به معنای واقعی کلمه. در پیروزی انقلاب حقیقتاً تأثیر گذاشتند و بعد هم در دوران جمهوری اسلامی یکی از برترین قشر‌ها در همراهی با اهداف جمهوری اسلامی کارگر‌ها بودند؛ چه در دوران دفاع مقدّس، چه در دوران‌های بعد و در حوادث گوناگون همواره کارگر‌ها جلو بودند، کار کردند به نفع نظام، و در خدمت نظام قرار داشتند؛ و این البتّه وظایف مسئولان نظام را نسبت به کارگران افزایش می‌دهد...»

همان جایی که کارگران ناراضی بودند، می‌شد کنار این همه برنامه سرگرمی در صداوسیما، تریبونی هم صدای کارگر شود. برای قهر یک تیم فوتبال از زمین در بازی‌های باشگاهی، ساعت‌ها آنتن زنده تلویزیون اشغال می‌شود، اما قهر نمایندگان کارگری از مهم‌ترین جلسه مربوط به معیشت کارگران، هیچ برنامه پربیننده‌ای را نمی‌سازد! در چنین روندی است که کارگران می‌گویند ما در جلسه در اقلیت بودیم و نماینده کارفرما و دولت در اکثریت. این تقسیم بندی دو به یک در ذهن کارگر از آنجایی است که خود را در دفاع از حقوق خود تنها می‌بیند. همه حرف کارگران هم محاسبه افزایش حقوق با احتساب نرخ تورم بود. دولت موانع تولید را رفع نمی‌کند، دست کارفرما بسته می‌ماند و یا کارفرما ملاحظه کارگر را نمی‌کند و فشارش به کارگر می‌آید. رهبری حق کارگر را هم البته بیان می‌کنند: «حقوق طبیعی نیروی کار باید رعایت بشود؛ یعنی دستمزد عادلانه، پرداخت منظّم و بدون تأخیر، ثبات اشتغال یعنی امنیت شغلی...»

ملاحظه نظر کارگر را باید کرد و به دلش راه آمد؛ اینان نیرو‌های تولید و پیشرفت همین کشور هستند، فردای روزی که صدای کارگر را نمی‌شنویم و ملاحظه نظرش را نمی‌کنیم، فردای قشنگی نیست، فردای نازیبایی که خلاصه‌اش می‌شود اینکه، در افزایش حقوق کارگر به نرخ تورم توجه نمی‌کنیم؛ به او حق اعتراض نمی‌دهیم؛ حقوقش که عقب افتاد، صدایش را نمی‌شنویم؛ عصبانی که شد، پنهان می‌شویم و پلیس را جلو می‌فرستیم؛ در رسانه ملی به او تریبون نمی‌دهیم؛ بعد که جاده را بست و صدایش از آن ور آب سردرآورد، می‌گوییم بحث صنفی نیست؛ سیاسی است، امنیتی است! کارگر اگر هم سیاسی است، با نظام است، بر نظام نیست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار