برپایی نماز جماعت در ۱۳۲ شهرستان سفید
کد خبر: 1001536
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CXo
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۹
بازگشایی اماکن مذهبی و برپایی دوباره نماز جمعه و جماعت در ۱۳۲ شهرستان با وضعیت سفید آخرین تصمیم ستاد ملی مقابله با کروناست.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: در بین مناطق سفید اعلام شده تهران و استان‌های مرکزی کشور هیچ شهرستان سفیدی ندارند و وضعیت شیوع کرونا در تمام پایتخت و شهرستان‌های اغلب استان‌های مرکزی کشور قرمز یا زرد است. در مناطق سفید، اما از بیست و هفتم اردیبهشت ماه احتمال دارد مدارس هم بازگشایی شوند. رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی بیش از ۸۳ درصد از مردم کشورمان موجب‌شده تا بتوانیم در شطرنج با ویروس تاجدار موفق عمل کنیم. آمار‌های وزارت بهداشت همچنان از روند کاهشی ابتلا به کرونا حکایت دارد و روز گذشته برای نخستین‌بار آمار فوتی‌های ناشی از کووید۱۹ به زیر ۵۰ نفر رسید. اگرچه رفتار‌های این ویروس نشان داده با یک روز کاهش آمار چندان نمی‌توان به شکست آن دلخوش کرد، اما روند کاهشی شیوع بیماری چند وقتی می‌شود استمرار داشته‌است. با تمام این‌ها همچنان روند ابتلا به بیماری ادامه دارد. در طول ۲۴ ساعت گذشته نیز ۹۷۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ شناسایی شدند تا تعداد کل مبتلایان به۹۷ هزارو۴۲۴ نفر برسد.

در جلسه روز گذشته ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره بازگشایی مساجد و اماکن مذهبی در مناطق سفید تصمیم‌گیری شد.

طبق پروتکل‌های بهداشتی، شهرستانی در وضعیت سفید (کم خطر) قرار دارد که طی دوهفته اخیر متوسط میزان بستری روزانه (به ازای هر صد هزار نفر جمعیت) حداکثر یک نفر باشد. حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور در این جلسه اعلام کرد ۱۳۲ منطقه کم‌خطر و سفید از نظر شیوع کرونا از امروز مساجد و نماز جماعتشان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی می‌شود.

رئیس‌جمهور در مورد بازگشایی مدارس هم گفت: «پیشنهاد شد در مناطق سفید و کم‌ریسک از ۲۰ اردیبهشت مدارس هم بازگشایی شود، اما کمی نگران بودیم و قرار شد از ۲۷ اردیبهشت برای یک ماه آغاز و سپس امتحانات برگزار شود؛ این زمان هم قطعی نیست و قرار شد با برگزاری جلساتی برایش تصمیم‌گیری شود.»

بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا بنا شد برخی از صنوف نظیر آرایشگاه‌ها و مراکز ورزشی حتی در مناطق قرمز به صورت پلکانی و با آرامش بازگشایی شوند و وزارت بهداشت اطلاعات این بازگشایی‌ها را اعلام خواهد کرد.

رعایت ۸۳ درصدی پروتکل‌ها از سوی مردم

روحانی با تشکر از مردم به خاطر رعایت ۸۳ درصدی و در برخی موارد تا ۹۲درصد پروتکل‌های بهداشتی افزود: «در طول این مدت که حدوداً یک ماه و نیم از آغاز کار می‌گذرد، کادر درمانی ما با همه توان به صحنه آمدند و فداکاری کرده و می‌کنند و تعداد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان کاهش یافته و میزان این حدود ۳۰۰ نفر در سراسر کشور بوده و الان خیلی پایین‌تر از روز‌های قبل است و نشان از همکاری مردم و تلاش کادر پزشکی ماست که ما را به این نقطه مطلوبِ نسبی رسانده است.»

به گفته وی در مرحله اول غربالگری ۷۸ میلیون نفر مورد غربالگری و همچنین در مرحله دوم غربالگری نیز ۳۰ میلیون نفر تحت پوشش قرار گرفتند. در طول این مدت تولیدگران و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز برای کمک به بخش درمان آمدند و در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به‌میزان هزار دستگاه ونتیلاتور و بیش از ۴۰۰ تخت مراقبت ویژه افزوده شده‌است.

پایتخت در خط قرمز شیوع کرونا

در میان اسامی اعلام شده از ۱۳۲ منطقه سفید در کشور یکی از شهرستان‌های استان تهران وجود دارد، این یعنی وضعیت پایتخت همچنان قرمز است. در میان اسامی ۶۱ نقطه قرمز شیوع هم نام تهران با تمام شهرستان‌هایش به چشم می‌خورد. سایر نقاط قرمز شیوع کرونا بیشتر در استان‌های شمالی و مرکزی کشور قرار دارد.

شهرستانی در وضعیت قرمز (خطر بالا) قرار دارد که طی دوهفته اخیر متوسط میزان بستری روزانه آن (به ازای هر صدهزار نفر جمعیت) بالای سه نفر باشد. سایر شهرستان‌ها که سفید یا قرمز نباشند در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار می‌گیرند.

با وجود خط قرمز گرداگرد تهران، آن‌طور که علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت می‌گوید در روز‌های اخیر شاهد کاهش آمار مبتلایان هستیم.

بنا به تأکید وی شرایط اپیدمی در تهران و سایر شهر‌ها به صورت شکننده تلقی شود، زیرا هر گونه تغییر رفتار می‌تواند ما را با مشکل مواجه کند. به همین خاطر هم در ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان شهر تهران در زمره شهر‌های پرمخاطره در مواجهه با ویروس کرونا قلمداد می‌شود.

زالی نگران از استمرار بازگشایی‌ها و رعایت‌نکردن پروتکل‌های بهداشتی است که دوباره تهران را با هجوم غیر قابل کنترل کرونا مواجه کند.

مرگبارترین روز کرونایی در امریکا

طبق آخرین آمار جهانی کرونا تاکنون ۳ میلیون و ۴۸۴ هزار و ۵۵۸ نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند؛ کشور امریکا با یک میلیون و ۱۶۰ هزار و ۷۷۴ مبتلا و ۶۷ هزار و ۴۴۴ کشته در رده نخست جهان قرار دارد. بعد از امریکا اسپانیا، ایتالیا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ترکیه قرار دارند.

روز گذشته همزمان با بازگشایی برخی ایالات، امریکا کشنده‌ترین روز را با مرگ بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ نفر پشت سر گذاشت. به گفته ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، بنا بر اعلام معتبرترین مجله پزشکی بریتانیا در انگلیس ۳۳ درصد مبتلایان می‌میرند، ولی مرگ و میر در ایران ۶/ ۶ درصد است. این در حالی است که انگلیس آمار مرگ و میر در خانه‌ها و خانه سالمندان را جزو آمارشان نیاورده‌اند.

افزایش ۲ برابری کودکان گرسنه انگلیسی

ایندیپندنت نوشت: به دنبال شیوع ویروس کرونا، شمار مراجعه کودکان گرسنه و نیازمند به بانک غذایی در انگلستان دو برابر شده‌است.

بنا بر اعلام بزرگ‌ترین شبکه بانک غذایی انگلستان، شمار توزیع بسته‌های غذایی میان خانوار‌های نیازمند، طی دو هفته گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۱ درصد افزایش یافته‌است. به علاوه تعداد بسته‌های غذایی اضطراری توزیع شده میان کودکان نیازمند نیز در طول دو هفته گذشته، ۱۲۲ درصد رشد یافته‌است.

بر اساس آمارها، شمار درخواست‌های دریافت غذا در حدود یک سوم بانک‌های مواد غذایی در این کشور نسبت به ماه مارس سال گذشته صد‌درصد افزایش یافته و برخی مراکز خیریه نیز افزایش ۳۰۰ درصدی متقاضیان دریافت غذا را ثبت کرده‌اند.

طی شش هفته گذشته و تا ۱۲ ماه آوریل، ۵/ ۱ میلیون نفر از مردم انگلستان برای دریافت کمک‌های مالی به صندوق رفاه این کشور مراجعه کرده‌اند. این امر به دلیل بیکاری و اخراج حدود ۱۸ درصد از کارگران این کشور به دلیل شیوع کرونا است.
 
۲ میلیون ناقل کرونا در مکه

طبق بررسی‌های انجام شده توسط مقامات پزشکی در عربستان، آمار مبتلایان در این کشور چهار برابر آمار رسمی است و طبق گفته آنان احتمالاً نزدیک به ۷۰ درصد از ساکنان شهر مکه ناقل ویروس کرونا هستند. عربستان سعودی تاکنون ۲۱ هزار و ۴۰۲ مبتلا و ۱۵۷ مرگ و میر را گزارش کرده‌است، اما یک منبع ناشناس در مصاحبه با middleeasteye گفته است که مبتلایان ویروس کرونا در این کشور چهار برابر بیشتر از آمار‌های منتشر شده‌است.
پیشتر نیز پایگاه خبری «نیویورک تایمز» در گزارشی بیان کرده‌بود که ۱۵۰ نفر از خاندان آل سعود به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار