برای حمایت مستاجران و پیمانکاران متضرر از کرونا تمهیداتی در نظر گرفته شد
کد خبر: 1001236
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CSy
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶
شهردار اصفهان:
دکترقدرت اله نوروزی گفت: شهرداری اصفهان برای مستاجران و پیمانکاران خود که به علت شیوع کرونا متضرر شده اند و نتوانسته اند بهره برداری لازم را داشته باشند، تمهیداتی را در نظر گرفته است.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ،شهردار اصفهان با اشاره به دوازدهم اردیبهشت روز معلم و روز کارگر این روز را به همه معلمان و کارگران تبریک گفت و اظهار کرد: این روز را به ویژه به کارگران حوزه شهری که در سه شیفت کارهای عمرانی شهر را انجام می دهند، و نیز به کارگرانی که در این شرایط برای نظافت شهر با رعایت مقررات، شبانه روزی تلاش می کنند، تبریک می گویم.

دکتر نوروزی افزود: هفته فرهنگی اصفهان امسال متفاوت با سال های قبل و به شکل مجازی بود. سال گذشته هم برنامه های خوبی پیش بینی شد اما به علت سیلی که برای هموطنانمان در چندین استان کشور رخ داد و به منظور همدردی با ایران برنامه ها را متناسب با آن اتفاق برگزار کردیم.

وی گفت: امسال هم شاهد بودیم گل کاری نوروز در سطح شهر دو برابر و شهر بسیار زیبا شده بود اما کرونا نظم را به هم ریخت و اخلال ایجاد کرد که از همین رو ناگزیر شدیم برنامه های فرهنگی را تغییر دهیم و این تهدید را در فضای فرهنگی به فرصت تبدیل کنیم. 

شهردار اصفهان ادامه داد: بر همین اساس 95 عنوان برنامه مجازی حول چهار محور سلامت جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی اجرا شد که مورد استقبال مردم قرار گرفت. 

وی در ادامه افزود: هم اکنون در ماه مبارک رمضان بازارهای کوثر از ساعت 8 صبح تا 10 شب در خدمت مردم است و نیازهای مردم در این بازارها فراهم شده است و با وجود شرایط سخت کارها خوب به پیش می رود.

نوروزی با اشاره به اینکه طی هفته گذشته در یک روز چندین جلسه مهم کشوری را دنبال کردیم، اظهار کرد: برای پیشبرد امور شهر با وزیر راه و مدیران قرارگاه خاتم الانبیا دیدارهای جداگانه ای داشتیم و در رابطه با خط دوم مترو و تراموا که درصدد هستیم اصفهان از آن بهره مند شود، مذاکراتی انجام دادیم. 

وی با اشاره به اینکه با گروه «مپنا» نیز در خصوص مترو و دیگر سرمایه گذاری ها مذاکرات خوبی داشتیم و با ارتش نیز در خصوص تغییر کاربری برخی زمین ها گفت و گو کردیم، افزود: شهرداری امسال هم با همان قدرت کار را جلو می برد و هرچند شرایط برای همه سخت اما باید راهکارهای جدید پیدا کنیم.

96 درصد بودجه سال 98 شهرداری اصفهان محقق شد

شهردار اصفهان بیان کرد: 96 درصد از بودجه چهار هزار و 100 میلیاردی سال گذشته را محقق کردیم که در این زمینه همه بخش های مختلف در شهر و استان همکاری خوبی داشتند.

وی ادامه داد: با وجود تحقق 96 درصدی بودجه، تورم کار را برای شهرداری دشوار کرده که با این حال تلاش داریم ماموریتی که به ما سپرده شده را به خوبی انجام دهیم. 

نوروزی افزود: بودجه امسال 6 هزار میلیارد تومان است و البته شرایط در دو ماهه اول دشوار بوده؛ همه باید تلاش کنیم ضربه بزرگی که کرونا به همه بخش های عمومی و خصوصی وارد کرده است را با غلبه و تسلط بر شرایط جبران کنیم.

تخفیف شهرداری به پیمانکاران متضرر از کرونا

وی تصریح کرد: برخی مغازه داران با شهرداری قرارداد داشتند. در همین راستا برنامه ریزی کردیم تا برای پرداخت اجاره اماکنی مانند تفریحگاه ها و ارگ جهان نما که در اختیار شهرداری است، اتفاقات خوبی رخ دهد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه 42 پارکینگ در شهر اصفهان داریم که 8 مورد آن در اختیار شرکت نیک اندیش و مابقی در اختیار بخش خصوصی و شهرداری است که برای جبران اجاره و ضرر آنها هم تمهیداتی اندیشیدیم، گفت: ما برای سلامت مردم درهای آرامستان را هم بستیم اما بخشی از فعالیت های پیمانکاری آنجا هم تعطیل شد که برای این بخش هم تخفیف هایی درنظر گرفتیم. این تخفیف برای دکه های فروش کارت بلیت هم لحاظ می شود.

وی افزود: هرچند چنین اقدامی برای شهرداری ضرر است اما هدف ما این است که شهروندان راضی باشند و حق و حقوق آنها تضییع نشود. 

نوروزی در پاسخ به پرسش یکی از شهروندان در مورد اولویت های بودجه با توجه به شرایط کرونایی در شهر اصفهان و پروژه های عمرانی، اظهار کرد: با شیوع ویروس، اخلال در کارهای شهرداری ایجاد شد و مشکلات اقتصادی زیادی متحمل شدیم به همین سبب ستادی تشکیل و برای اقتصاد کرونایی چاره ای اندیشیدیم چراکه باید راهکارهای جدید پیدا کنیم. 

اولویت اجرای طرح های شاخص شهری اصفهان به قوت خود باقی است

وی افزود: به دنبال این هستیم این شرایط روی پروژه های اصلی تاثیری نگذارد و مدیریت هزینه های جاری یکی از راه حل های ماست. البته در دو سال اخیر 20 درصد هم در هزینه های جاری شهرداری صرفه جویی شده است که این اقدام به معنای کم شدن پرداخت ها به پرسنل نیست.   

شهردار اصفهان با بیان اینکه طرح های عمرانی شهر سه دسته اند، افزود: یکی از آنها، طرح های شاخص شهری است که مثل رینگ چهارم در حد ملی اهمیت دارد و در چنین طرح هایی به دنبال این نیسیتم یک لحظه پروژه توقف کند و تنها چیزی که می تواند چنین طرح هایی را متوقف کند، به خطر افتادن سلامت مردم است.

وی دیگر طرح ها را پروژه های مهم منطقه ای با اثرات شهری عنوان کرد و افزود: بسیاری از این طرح ها تصویب شده و سعی داریم حداقل تا جایی که ممکن است آسیب نبیند. 

نوروزی دیگر طرح های شهر اصفهان را دارای ابعاد مناطق شهری اعلام کرد و گفت: این طرح ها مانند احداث سالن ورزشی مختص یک منطقه است که اگر اجرای آن متوقف شده به دلیل رعایت سلامت مردم است اما در هر شرایط نمی گذاریم پروژه ای تعطیل شود.   

وی ادامه داد: سال گذشته 100 درصد ردیف های عمرانی را اختصاص دادیم و امسال در فروردین دسته سوم پروژه ها را روی 80 درصد آوردیم تا در صورت ادامه شرایط سخت، اولویت بندی کنیم و تعداد طرح ها را کاهش دهیم.

شهردار اصفهان به لزوم مشارکت شهروندان برای پیدا کردن راهکار برای موضوعات شهری اشاره کرد و افزود: چهار ایده خوب به رویداد شنبه های خلاق آمده است، همه باید در مورد شهر ایده دهند. در این زمینه راه ها باز است. سامانه 137 نیز نقطه نظرات مردم را دریافت کرده و انتقال می دهد.

وی در خصوص گلایه یکی از شهروندان از شرکت های خدماتی برای چسباندن برگه های تبلیغ روی دیوارها و در خانه ها، اظهار کرد: پیمانکاران نباید با این کار حق مردم را ضایع کنند. طبق ماده 92 پیمانکاران که چنین تبلیغاتی را روی ملک مردم الصاق می کنند، از سوی مردم مورد تعقیب قضایی قرار می گیرند.

نوروزی ادامه داد: در همین زمینه سال گذشته بیش از 200 مورد تلفن به 137 داشتیم که اداره پیشگیری از تخلفات با این موضوعات برخورد کرده و تذکر داده و اقدام عملی لازم را انجام می دهد.

وی 137 را نعمت بزرگی برای اصفهان دانست و گفت: این سامانه سال گذشته 300 هزار تماس از مردم دریافت کرده است که بخشی از آنها در رابطه با همین مسائل بوده است.

بسته تشویقی برای سازندگان ساختمان

شهردار اصفهان در مورد بسته تشویقی شهرداری با توجه به شیوع کرونا نیز اظهار کرد: این موضوع یکی از دغدغه های سازندگان ساختمان است. این وضعیت که ایجاد شد به این فکر افتادیم مشکلاتی که برای مردم ایجاد شده را به گونه ای حل کنیم. بر همین اساس لایحه ای به شورا ارایه کردیم و قرار شد کسانی که نتوانستند در اسفند پروانه ساختمانی دریافت کنند تا 15 خرداد بر اساس نرخ سال 98 پروانه دریافت کنند که از این لایحه در شورا دفاع شده و همچنین قرار است تا پایان سال تعرفه پروانه ساختمانی به صورت پلکانی محاسبه شود.  

وی ادامه داد: طبق این لایحه صدور پروانه ساختمانی تا 15 خرداد بر اساس تعرفه سال 98 و از آن به بعد هم به مناسبت های خاص مانند اعیاد ملی و مذهبی در قالب بسته تشویقی ارائه می شود تا شاهد تحول در بخش ساختمانی باشیم.

نوروزی تصریح کرد: در حوزه شهرسازی پارسال 38 درصد افزایش صدور پروانه نسبت به سال 97 داشتیم و تحولی در صنعت ساختمان بود و عده زیادی توانستند به خانه سازی رونق دهند.

وی در پاسخ به یک شهروند در مورد بوستان نارون در خیابان امام خمینی که چندان مورد توجه قرار نگرفته است نیز اظهار کرد: قراردادهای شهرداری با پیمانکاران فضای سبز مشابه و پیمانکار موظف است بر اساس قرارداد کارهای لازم و آبیاری، سمپاشی، هرس درختان و .... را انجام دهند و دستگاه نظارتی یعنی سازمان پارک ها و فضای سبز هم نظارت می کند.

شهردار اصفهان از مدیرعامل سازمان پارک ها خواست تا این موضوع را شخصا بررسی کرده و مشکل این بوستان حل شود.

وی با اشاره به اینکه امسال 10 هکتار به فضای سبز شهر اصفهان اضافه می شود، گفت همچنین 65 هکتار دیم کاری داشتیم و بسیاری از مادی ها آبگیری شد. برخی مادی ها بیش از 20 سال بود آب در آنها جریان نداشت و امسال آبگیری شدند که به همین خاطر از حوزه خدمات شهری تشکر می کنم.

نوروزی در مورد طرح جامع شهر اصفهان نیز اضافه کرد: اولین بار است برنامه جامع را با مشارکت مردم تهیه می کنیم که در همین رابطه، تفاهم نامه ای با وزارت راه برای تدوین طرح امضا کردیم. 

وی با بیان اینکه در گذشته برنامه های جامع تک بعدی بود و صرفا روی کالبد شهر کار می شده است، گفت: در طرح جدید، اقتصاد شهری، حمل و نقل، مسائل فرهنگی هم دیده شده است. بر همین اساس در گام اول آسیب شناسی کردیم و دنبال شناخت چالش ها بودیم و بعد وارد مرحله تحلیل شدیم. اکنون در این زمینه آینده نگاری می شود تا با نگاه ارزشی که از مردم دریافت کرده، بتوانیم در بعد تخصصی و اکتشافی کار کنیم، از مطالعات، نتیجه گرفته و در نهایت طرح جامع را که ضمانت اجرایی هم دارد، با رویکرد مشارکتی تدوین کنیم.. 

 

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار