دین‌و‌انديشه - اخلاق و عرفان
اخلاق و عرفان
کلیپی که در ادامه آمده است بخشی از توصیه‌های مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی به یک زوج جوان است. ایشان برگرفته از توصیه حضرت امام خمینی(ره) می‌فرمایند: «شما مثل دو رفیق باید با هم زندگی کنید»
نقل روایتی از زبان آیت الله احمد عابدی(حفظه الله):
ابن شهر آشوب نقل کرده است که فیلسوف عرب اسحاق کندی کتابی علیه قرآن نوشت و گمان می‌کرد با نگارش این کتاب می‌تواند از ارزش و جایگاه رفیع کتاب آسمانی مسلمانان بکاهد. او دائماً در منزل خود به گردآوری مطالب بود و تصور می‌کرد می‌تواند تهافت یا اختلاف و تناقض در قرآن پیدا کند.
نکاتی پیرامون زیارت اربعین از لسان آیت الله فاطمی‌نیا(حفظه الله)
استاد فاطمی‌نیا: استادی داشتم كه از كبار اوليای خدا بود، می‌فرمود برای زيارت اربعين پاداشی است كه براي عمل ديگر نيست، زائر اربعين امام حسين (ع) عاقبت بخير می‌شود؛ اين شامل كسانی هم كه از راه دور زيارت می‌كنند، می‌‍شود.
صوت جلسات چراغ هدایت
در این جلسات مباحثی عرفانی درباره بی‌مانند بودن امام حسین(ع) و اصحاب ایشان در آسمان و زمین، ثواب زیارت و گریه بر سیدالشهدا(ع)، مکارم اخلاقی و فضائل وجودی امام حسین(ع)، خون سید الشهدا(ع) و اشتداد غضب الهی، ندای هل من ناصر ینصرنی، قیام مختار ثقفی و نکاتی پیرامون محرم بیان گردیده است.
آیت الله بهجت خطاب به جوان عرب:
همراه آیت الله العظمی بهجت(ره) از حرم برمی‌گشتیم. نزدیکی‌های هتل ارم، وقتی توی کوچه پیچیدیم، صدای پایی را از پشت سرم شنیدم که داشت دوان دوان می‌آمد. جوان عربی بود که فارسی را هم خوب بلد نبود. نفس زنان گفت: «آقا حاجت دارم».
مراقبات ماه ذى القعده الحرام
براى بدست آوردن طاعت خدا در این ماه قبل از هر چیزى از تمام مسائلى که قبلا گرفتار آن بودى توبه کن؛ توبه‌اى صادقانه.
صوت جلسات اخلاق آیت الله فاطمی‌نیا:
آنچه که در ادامه آمده است مجموعه یازده شب سخنرانی ارزشمند استاد آیت الله فاطمی‌نیا (حفظه الله) در خردادماه ۱۳۹۶ با موضوع سیری در نهج البلاغه است. در این جلسات استاد به چیستی تقوا و لزوم رعایت آن توسط مومنین پرداخته‌اند.
صوت‌های اخلاقی
آنچه که در ادامه آمده است ‏‏تفسیری است عرفانی از سوره‌ی مبارکه حمد که حضرت امام خمینی (ره) آن را در ضمن چند جلسه سخنرانی در سال ۱۳۵۸ در سیمای جمهوری اسلامی ایران ارائه نموده است.
حکمت نماز از زبان آیت الله بهجت(ره)
آنچه که در ادامه آمده است گزیده‌ای از بیانات ارزشمند مرحوم آیت الله بهجت(ره) در خصوص نماز و اسرار آن است که به نقل از کتاب «نکته‌های ناب از آیت الله العظمی بهجت(ره)» نقل می‌گردد.
اهمیت تهذیب اخلاق به روایت مرحوم آیت الله حق شناس(ره)
ناپلئون متوجه شد که قوانین اسلام و قرآن چقدر عالی است. «إن هذا القرآن يهدي للتي هي أقوم.» اسلام شما را به اقوی درجه و بالاترین درجات انسانیت راهنمایی می‌کند. این از سطح فکر بشر خارج است؛ پس چرا مسلمان‌ها که باید با این دین بر تمام اهل عالم سیادت پیدا کنند، به وضعشان این طور است؟!
۱