اخلاق و عرفان
تجربه‌های یک سفر
با وجود اینکه سال‌ها زیارت اربعین به صورت محدود برگزار می‌شد، اما در سال‌های اخیر زیارت اربعین میلیونی شده است و عراقی‌ها میزبان زائران اربعین از کشورهای مختلف هستند. اما برای قدردانی از میزبانی آنها باید به برخی نکات توجه کنیم.
زائران در مسیر پیاده روی اربعین ممکن است با انواع مخاطرات روبرو شوند. به همین منظور توصیه هایی برای حفظ سلامت زائران از طرف هلال احمر داده شده است.
تجربه‌های یک سفر
نکاتی که بدان اشاره می‌شود نکاتی عمومی و بعضاً خاص زنان است که عمل به آن، طی این طریق را هموارتر خواهد ساخت.
یکی از اصلی‌ترین بستر‌هایی که می‌توان در آن تفاوتِ در عین تشابه را در میان شیعیان مشاهده کرد، پیاده‌روی اربعین و تفاوت سبک‌های دینداری افراد کشور‌های مختلف است.
تجربه‌های یک سفر/
نگران جای خواب و پذیرایی در مسیر نباشید، از الان جای استراحت و خواب و غذا و میوه و پذیرایی شما توسط امام حسین (ع) رزرو شده است.
تجربه های یک سفر/
امسال گذرگاه‌های مرزی مهران، خسروی، شلمچه، چذابه و نیز ۲ گذرگاه مرزی در شمال غرب شامل تمرچین در استان آذربایجان غربی و باشماق در استان کردستان برای تسهیل در تردد مرزی زائران اربعین در نظر گرفته شده و تردد از مرز خسروی از ۱۶ محرم (۲۳ مرداد) امکان پذیر است.
تجربه های یک سفر/
با توجه به افزایش دمای هوا هم‌زمان با ایام اربعین حسینی و نگرانی مسؤولان نسبت به گرمازدگی، زائران به منظور جلوگیری از گرمازدگی در مسیر زیارت اربعین باید به برخی نکات توجه کنند.
تجربه های یک سفر/
اربعین از آن سفر‌هایی است که به واسطه پیاده‌روی طولانی‌مدت، شما نیازمند همراه داشتن یک کوله پشتی بزرگ و کارآمد و در عین حال سبک وزن هستید.
ائمه علیهم السلام با هدف از یاد نرفتن قیام خونین کربلا، اربعین را بزرگ شمرده و از اولین زائر حسینی یعنی جابر بن عبدالله انصاری که در اولین اربعین خود را به قبر شهدای کربلا رساند - تجلیل کردند.
بهترین فرصت برای معرفی سیدالشهدا(ع)
افرادی که تجربه حضور در سفر زیارت اربعین را دارند، معتقدند که این سفر سخت‌ترین و در عین حال لذت بخش‌ترین سفر عمر است.