دین‌و‌انديشه - اخلاق و عرفان
اخلاق و عرفان
درس‌گفتار‌های «اخلاق به روایت استاد شهید مرتضی مطهری (ره)» با ارائه «استاد احسان خسروجردی» به استناد کتابی با همین عنوان در مرکز ماهر برگزار شد.
گذشته که گذشت و نیست، آینده هم که نیامده و نیست. غصه‌ها مال گذشته و آینده است، حالا که گذشته و آینده نیست، پس چه غصه ای؟ تنها حال موجود است که آن هم نه غصه دارد و نه قصه.
مراسم سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با سخنرانی آیت الله فاطمی‌نیا، استاد اخلاق و کتاب‌شناس برجسته، در فاطمیه اول ۱۳۹۸ مطابق رسم هر ساله در اصفهان برگزار می‌شود.
استاد سید عبدالله فاطمی‌نیا در نشست رونمایی از ویراست جدید ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه علامه محمد تقی جعفری در دانشگاه امام صادق(ع) به ایراد سخنرانی پیرامون ابعاد شخصیتی این دانشمند برجسته معاصر پرداختند.
در دهه‌ی اول محرم ۱۳۹۸ حجت الاسلام سوزنچی، عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، با موضوع «خانواده عاشورایی» در مجموعه فرهنگی انتظار بندرعباس به سخنرانی می‌پردازند.
مجلس عزاداری آیت الله فاطمی‌نیا، استاد اخلاق و کتاب‌شناس برجسته، در دهه‌ی اول محرم ۱۳۹۸ با موضوع «معرفت الله و هدایت خاصه» طبق رسم هر سال در تهران محله‌ی دروس برگزار می‌شود. صوت سخنرانی این جلسات را می‌توانید از لینک‌های زیر دریافت نمایید.
سلام بر هلال محرم
استاد برجسته اخلاق در سال ۱۳۹۶ توصیه‌هایی برای اقامه عزای سیدالشهدا بیان داشته‌اند که همچنان آن توصیه‌ها چراغ راه ما در کسب معرفت اباعبدالله است. در ادامه متن و صوت این توصیه‌ها از نظر می‌گذرد.
کلیپی که در ادامه آمده است بخشی از توصیه‌های مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی به یک زوج جوان است. ایشان برگرفته از توصیه حضرت امام خمینی(ره) می‌فرمایند: «شما مثل دو رفیق باید با هم زندگی کنید»
نقل روایتی از زبان آیت الله احمد عابدی(حفظه الله):
ابن شهر آشوب نقل کرده است که فیلسوف عرب اسحاق کندی کتابی علیه قرآن نوشت و گمان می‌کرد با نگارش این کتاب می‌تواند از ارزش و جایگاه رفیع کتاب آسمانی مسلمانان بکاهد. او دائماً در منزل خود به گردآوری مطالب بود و تصور می‌کرد می‌تواند تهافت یا اختلاف و تناقض در قرآن پیدا کند.
نکاتی پیرامون زیارت اربعین از لسان آیت الله فاطمی‌نیا(حفظه الله)
استاد فاطمی‌نیا: استادی داشتم كه از كبار اوليای خدا بود، می‌فرمود برای زيارت اربعين پاداشی است كه براي عمل ديگر نيست، زائر اربعين امام حسين (ع) عاقبت بخير می‌شود؛ اين شامل كسانی هم كه از راه دور زيارت می‌كنند، می‌‍شود.
۱