پیام نور دانشگاه فرهنگیان را می‌بلعد!
کد خبر: 997005
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BMj
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۲
واگذاری آموزش‌های عمومی و تخصصی دانشگاه فرهنگیان به دانشگاه پیام نور موجب نگرانی دانشجومعلمان شده است. طی تصمیمی که با چراغ سبز معاون اول رئیس‌جمهور و کمیسیون علمی، فناوری ریاست جمهوری اتخاذ شده، آموزش عمومی دانشجومعلمان به دانشگاه پیام نور واگذار شده است. با این وجود به نظر می‌رسد دولت گام اساسی را برای حذف دانشگاه فرهنگیان از نظام آموزش عالی کشور برداشته است.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: در آخرین روز‌های اسفند نامه‌ای جنجالی در برخی خبرگزاری‌ها منتشر و البته در هیاهوی کرونا گم شد؛ نامه‌ای که نشان می‌دهد پرجمعیت‌ترین دانشگاه دولتی کشور یعنی دانشگاه فرهنگیان (با بیش از ۵۷ هزار دانشجو) قربانی دانشگاه پیام نور خواهد شد.

چراغ سبز معاون اول
رئیس دانشگاه پیام نور در نامه‌ای به دبیرخانه کمیسیون علمی، فناوری ریاست جمهوری تصریح کرده که با نظر معاون اول محترم رئیس‌جمهور جلسات متعددی با حضور نمایندگان وزارت علوم، سازمان برنامه، سازمان اداری و استخدامی تشکیل شد و در این جلسات نظر غالب آن بود که دانشجومعلمان به دانشگاه پیام نور معرفی شوند! در این نامه تأکید شده که دانشجومعلمان حدود ۱۰۰ واحد درسی در ۵/ ۶ سال تحصیل را در دانشگاه پیام نور تحصیل کرده و دروس تخصصی و پایه را فرا می‌گیرند، سپس سایر دروس تربیتی یا سال چهارم تحصیل خود را در دانشگاه فرهنگیان ادامه تحصیل داده و از دانشگاه مزبور دانش‌آموخته خواهند شد و به نوعی دانشگاه پیام نور در قالب خرید خدمت به دانشگاه فرهنگیان خدمت رسانی خواهد کرد.

در انتهای این نامه موارد زیر تأکید شده است:
- نه تنها دولت برای امکانات رفاهی همچون خوابگاه و رستوران هزینه‌ای نخواهد کرد بلکه دانشجویان شخصاً هزینه‌های تحصیل خود را خواهند پرداخت.
- دانشجویان از سال چهارم به استخدام دولت خواهند درآمد و لازم نیست در سه سال اول تحصیل استخدام دولت در آیند و حقوق و مزایا دریافت کنند.

امضای وزیر هم هست!
به دنبال انتشار نامه رئیس دانشگاه پیام نور در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دانشجومعلمان و دیگر منتقدان این طرح انتقادات فراوانی را مطرح کردند. قائم پناه دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در حساب توئیتری خود نوشت: تلاش برای حذف دانشگاه فرهنگیان دستور کار جدی دولت؟! بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان هم طی نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش، بر اساس تضاد این طرح با اسناد بالادستی به خصوص سند تحول بنیادین و منویات مقام معظم رهبری ضمن مخالفت جدی خواستار ورود آموزش و پرورش به این ماجرا شده است. بسیج دانشجویی با انتشار این نامه و خطاب به وزیر با بیان اینکه متأسفانه دستور شما در پای آن نامه و ابلاغ به رئیس دانشگاه فرهنگیان مشاهده می‌شود، آورده است: «آقای حاجی میرزایی به عنوان نایب رئیس هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان و عضو هیئت دولت، با پیگیری در هیئت محترم دولت، انتقال زیرساخت‌های دانشگاه پیام نور به دانشگاه فرهنگیان را که قبلا نمونه آن مانند واگذاری آموزشکده‌های فنی از وزارت آموزش و پرورش به وزارت علوم مسبوق به سابقه بوده است، دنبال نمایید.» سجاد صدیقی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در انتقاد به این ماجرا در توئیترش نوشت:

۱- دولت همچنان اعتقادی به تربیت معلم ندارد
۲- می‌خواهند ورشکستگی پیام نور را با دانشجومعلمان جبران کند.
۳- مجموعه ریاست دانشگاه باید مواضع شان را درباره آن به صراحت اعلام کنند.

اعتراض فعالان فرهنگی و دانشجویی
همچنین محمد زادمهر دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نوشت: «به جای واگذاری امکانات بلااستفاده دانشگاه پیام نور به دانشگاه فرهنگیان برای گسترش تربیت معلم حضرات پیشنهاد خرید خدمات داده‌اند. متوجهید قرار است چه کاری انجام دهید؟ می‌دانید تربیت معلم یعنی چه؟ تازه دانشگاه از تفکرات این‌ها آزاد شده، مجدد از طریق دیگر می‌خواهند ضربه بزنند.»

سعید باغ‌کار از فعالان دانشجویی هم در صفحه‌اش نوشت: «دیدید گاهی زبان آدم از جهالت برخی افراد بند می‌آید؟ دقیقاً حالت من بعد از دیدن این نامه همین بود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار