تأثیر ۸۰ درصدی سد‌ها در مدیریت سیلاب
کد خبر: 992992
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AK0
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۳

سرويس اقتصادی جوان آنلاين: یک کارشناس حوزه آب گفت: تأثیر مثبت سدسازی بر مدیریت سیلاب‌ها مورد تردید نیست و پیش‌بینی می‌شود سد‌ها بتوانند حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد سیلاب را در استان‌ها مدیریت کنند.
حامد محرمی، کارشناس حوزه آب در گفتگو با مهر با بیان اینکه اکثریت کارشناسان حوزه آب با مؤثر بودن سد‌ها در مدیریت سیلاب موافق هستند، گفت: موضوعی که محل بحث برخی از متخصصان است، محل ساخت سد است؛ با این محوریت که در چه نقاطی باید سد ساخت. به طور مثال رودخانه می‌سی‌سی‌پی در ایالات متحده آمریکا و همچنین کشور آلمان به طور کلی و طبیعی موقعیت مناسبی برای سدسازی ندارند. موضوع مهم در‌خصوص کنترل سیلاب‌ها با سد، وجود ساختگاه یا امکان ساخت سد است.
وی افزود: در سیلاب‌هایی که امسال در کشور شاهد آن بودیم، سد‌ها نقش بسزایی در مدیریت سیلاب‌ها داشتند، اما به دلیل تعارض هدف ذخیره‌سازی با مهار سیلاب‌های بزرگ، ذخیره‌سازی در سد‌ها با مشکل رو‌به‌رو شده است. محرمی میزان خسارات ناشی از سیلاب را در کشور حدود هزار میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: هدف از احداث سد‌های خوزستان اغلب، ذخیره‌سازی آب برای مصارف شرب، کشاورزی یا صنعتی است؛ بنابراین روند سیلاب‌ها نیز در این استان به سوی ذخیره‌سازی آب و افزایش ذخیره مخازن سد‌های این استان پیش رفت.
به گفته این کارشناس حوزه آب، سد‌ها در بهترین حالت حدود ۵۰ درصد از سیلاب‌ها را می‌توانند ذخیره کنند. در ایام بارندگی‌ها اخیر رهاسازی حجم مناسب آب از سد‌های کشور را شاهد بودیم. از ابتدای سال‌جاری شاهد تغییر الگوی بارش در کشور به سمت پر بارشی بودیم، اما به طور مثال اگر میانگین بارندگی در منطقه زاگرس مرکزی حدود ۶۵ میلیمتر در طول سال آبی بود، عمده این بارش که رقم حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیمتری را شامل می‌شود در یک مدت زمان کوتاه اتفاق افتاد.
وی اظهار داشت: طی دو سال گذشته الگوی بارش نسبت به ۱۰ سال پیش از آن کاملاً متفاوت شده و ما شاهد افزایش بارش‌های سیل‌آسا در زاگرس و حوضه کارون هستیم. احتمال می‌رود دوره خشکی و دما افزایش یابد و از طرفی بارش‌ها در دوره کم، اما شدت زیاد داشته باشیم. این موضوع می‌تواند ذخیره‌سازی و کنترل سیلاب سد‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. این کارشناس حوزه آب توضیح داد: آسیب‌های زیست‌محیطی سد‌های جنوب اکوهیدرولوژیک نیست و ما بیشتر مشکل تخصیص و حاکمیت آب داریم که سد‌ها در این معادله تنها ابزار هستند.
محرمی میزان تأثیرگذاری سد‌ها در مدیریت سیلاب را حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد پیش‌بینی کرد و گفت: در استان لرستان به دلیل بلاتکلیفی سد معشوره و شرایط رودخانه کشکان شاهد خسارات بیشتری بودیم. اگر در خوزستان سد‌های کارون، دز و کرخه وجود نداشت با فاجعه رو‌به‌رو می‌شدیم، به‌نحوی‌که شهر اهواز تا چهار متر زیر آب می‌رفت. البته به طور کلی مشکلات بیش از آنکه سخت‌افزاری باشد مربوط به مدیریت مخازن می‌شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار