نور انقلاب تمام کردستان را روشن کرد
کد خبر: 990075
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049Yx
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲
وقتی قرار می‌شود از برکات انقلاب در کردستان صحبت شود باید از بهره‌مندی مردم در شهر‌ها و روستا‌ها از امکانات آب شرب سالم و بهداشتی، برق، مخابرات و گسترش کشاورزی و توجه ویژه به کشت‌های گلخانه‌ای گفت. در حال حاضر تمام روستا‌های بالای ۱۰ خانوار کردستان از نعمت برق برخوردار هستند.
ذکریا محمددوست
سرویس ایران جوان آنلاین: کردستان ایران با مجاهداتش در طول ۸ سال دفاع مقدس، بیش از هر چیز دیگری زبانزد خاص و عام است. استانی که با تمام کمبود و محرومیت‌های ناشی از دوران پیش از انقلاب، چنان طلایه‌دار دفاع از ایران اسلامی در زمان حمله دشمن به این آب و خاک شد که هیچ کس نمی‌توانست فکرش را بکند. اما در عوض انقلاب هم دینش را ادا کرد و استانی که تا پیش از آن فقط شش روستایش از نعمت برق بهره‌مند بود حالا تمام روستا‌های بالای ۱۰ خانوار آن روشن شده و یک هزار و ۷۰۰ روستایش دارای برق است. امروز کردستان بزرگ‌ترین گلخانه‌های کشاورزی را برای تولید محصولاتش در اختیار دارد و بعد از ۴۰ سال از انقلاب در کنار صادرات تمام تولیدات صنعتی خود، میزان صادرات محصولات کشاورزی‌اش را از لحاظ وزنی با ۲۰ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۵۴ میلیون دلار برساند تا نشان دهد واژه رونق در عمل برای آن‌ها تعریف شده است.

استان کردستان با ۲۹ هزار کیلومترمربع مساحت و یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، دارای ۱۰ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۹۷ روستای دارای سکنه است. استانی سرسبز و خوش آب و هوا که تا قبل از انقلاب، به هیچ عنوان نتوانسته بود از ظرفیت‌هایش استفاده کند، چه برسد به سرمایه‌گذاری‌ها و کار‌های زیربنایی در آن.

روستا‌ها با گاز گرم می‌شوند
برای بیان پیشرفت و شکوفایی کردستان بعد از انقلاب و بهره‌مندی کرد‌های غیور از امکانات و نیاز‌های زندگی، کافیست شاخص‌هایی همچون میزان رسیدن آب و برق و گاز را در این خطه از ایران مورد بررسی قرار دهیم. پیش از انقلاب هیچگونه طرح توسعه گازرسانی نه در کردستان که در کل سطح کشور اتفاق نیفتاده بود. به علت درگیری مستقیم کردستان در ۸ سال دفاع مقدس با نیرو‌های مهاجم دشمن، امکان انجام کار‌های خدماتی و عمرانی به صورت ایده‌آل در این منطقه از کشور امکان‌پذیر نبود. اما بعد از پایان جنگ و در سال ۱۳۷۱ کار‌های گاز رسانی به این استان شروع شد و به موازات آن زیرساخت‌هایی در راستای محرومیت‌زدایی از روستا‌های کردستان به اجرا در آمد. هم اکنون یک هزار و ۱۵۰ روستای کردستان از نعمت گاز بهره‌مند شده و ضریب نفوذ گاز در جمعیت روستایی استان نزدیک به ۹۰ درصد و جمعیت کل استان ۹۷ درصد است. بر همین اساس طی ۲۵ سال اخیر ۹ هزار و ۹۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری گاز در کردستان اجرا شده که نزدیک به ۶ هزار کیلومتر آن روستایی است.

همه جا روشن است
وقتی قرار می‌شود از برکات انقلاب در کردستان صحبت شود باید از بهره‌مندی مردم در شهر‌ها و روستا‌ها از امکانات آب شرب سالم و بهداشتی، برق، مخابرات و گسترش کشاورزی و توجه ویژه به کشت‌های گلخانه‌ای گفت. در حال حاضر تمام روستا‌های بالای ۱۰ خانوار کردستان از نعمت برق برخوردار هستند. این در شرایطی است که در اول انقلاب فقط شش روستا آن هم در حاشیه شهر‌ها برق داشتند. حالا یک هزار و ۷۰۰ روستای استان شب‌هایشان را به لطف برق‌رسانی‌ها روشن می‌بینند و جالب است بدانیم نفوذ برق در جمعیت روستایی استان به ۱۰۰ درصد رسیده است. کردستان جزو معدود استان‌هایی است که تعداد قابل توجهی از روستا‌های زیر ۱۰ خانوار آن نیز از نعمت برق بهره‌مند هستند و در کنار آن هفت روستای استان که از شبکه سراسری دور بودند و شرایط سختی برای نیرو رسانی داشتند از طریق پنل‌های خورشیدی برق‌دار شده‌اند.

صادرات محصولات کشاورزی از کردستان
کشاورزی کردستان آن‌قدر متحول شده که حالا نه تنها نیاز خودش را تأمین می‌کند بلکه هر سال میزان صادرات محصولاتش را هم افزایش می‌دهد. بر همین اساس آمار میزان صادرات محصولات کشاورزی از استان در ۱۰ ماه نخست امسال به ارزش ۲۷۵ میلیون دلار رسید که با توجه به ارزش ۵۶۳ میلیون دلاری کل صادرات گمرکات استان در بازه زمانی مذکور، محصولات کشاورزی حدود ۴۹ درصد از کل صادرات استان را تشکیل می‌دهد. به استناد گزارشات سازمان جهاد کشاورزی کردستان، از میزان ۲۷۵ میلیون دلار صادرات محصولات کشاورزی از گمرکات استان در سال‌جاری براساس خود اظهاری صادر کنندگان حدود ۴۵ میلیون دلار شامل ۱۶ درصد مربوط به تولیدات استان بوده است. حالا با گذشت ۴۰ سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی، بیشترین میزان صادرات کردستان مربوط به محصولات زراعی است که کشش تقاضای بازار عراق برای محصولاتی مانند هندوانه و گوجه فرنگی از دلایل افزایش صادرات محصولات زراعی به شمار می‌آید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار