امریکا چگونه غول نفتی آنگولا را نابود کرد؟
کد خبر: 987851
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048z5
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
گزارش ویژه نیویورک تایمز درباره یک اتفاق
در حاشیه جشنواره سینمایی ۲۰۱۷ کن و در میان میهمانان جشن بزرگ پرزرق و برق یک شرکت سوئیسی جواهرات و افراد مشهوری نظیر دی کاپریو، نایلونی گمپبل و آنتونیو باندراس، یک بانوی سیاهپوست ناشناخته به چشم می‌خورد. وی، خانم آیزایا دوست سانتوس، ثروتمندترین زن آفریقا و دختر رئیس‌جمهور پیشین آنگولا است. شوهر وی آقای دی گریسوگونو است که نمایندگی شرکت شل در لوکزامبورگ را بر عهده دارد.
مترجم: محسن داوری
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: آنگولا کشوری ثروتمند از نظر ذخایر نفت و گاز است، اما از فساد و فقر و بی‌سوادی و نرخ بالای مرگ و میر نوزادان رنج می‌برد. خانم سانتوس دارای بیش از ۲ میلیارد دلار ثروت بوده و ادعا می‌کند همه ثروتش را شخصاً و بدون کمک‌های دولتی به دست آورده است، اما رسانه‌های مستقل با بررسی پشت پرده فعالیت‌های وی، پرده از حقیقت برداشته‌اند.

وی بخشی از ثروت مردم آنگولا را در دوره ریاست جمهوری پدرش به دست آورده است. صادرات الماس، مالکیت شرکت انحصاری تلفن همراه، دو بانک تجاری، بزرگ‌ترین شرکت سیمان آنگولا و مشارکت با شرکت ملی نفت این کشور برای خرید بزرگ‌ترین شرکت نفت پرتغال در فهرست دارایی‌های وی به چشم می‌خورد.

انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران پیشرو بیش از ۷۰۰ هزار سند در مورد فعالیت‌های این میلیاردر آفریقایی جمع‌آوری کرده و در اختیار روزنامه نیویورک‌تایمز قرار داده است. این اسناد نشان می‌دهد که چگونه شبکه‌ای بین‌المللی از مشاوران، وکلا، بانکداران و حسابداران غربی زمینه اقدامات مفسدانه وی را هموار کرده‌اند. تعدادی از شرکت‌های پیشرو خدماتی دنیا نیز نظیر مؤسسه مشاوران بوستون، مؤسسه مکنزی و انجمن پی‌دبلیو سی راه را برای افزایش ثروت این الماس سیاه هر چند به بهای قربانی کردن اعتبار خود، هموار کرده‌اند.
امپراطوری خانم سانتوس و همسرش از هنگ‌کنگ تا ایالات متحده گسترده شده و بیش از ۴۰۰ شرکت و زیرمجموعه‌های آن‌ها را در‌بر‌گرفته است. آن‌ها دارایی‌های مختلفی در سراسر دنیا دارند که شامل یک قصر ۵۵ میلیون‌دلاری در مونت کارلو و یک خانه اشرافی ۳۵میلیون دلاری در جزیره مصنوعی دوبی است.

اما فعالیت‌های نفتی مهم‌ترین بخش کسب و کار این میلیاردر آفریقایی است. شرکت سونانگول که شرکت ملی نفت آنگولا است، قراردادی برای تجدید ساختار خود با مؤسسه‌های مکنزی و مشاوران بوستون امضا کرده است، اما دستمزد این پروژه توسط یک شرکت ثبت شده در مالت که غیردولتی بوده و به خانم سانتوس تعلق دارد، پرداخت شده است.
خانم سانتوس در دوره ریاست جمهوری پدرش به ریاست این شرکت نفتی منصوب شده بود. در دوره مسئولیت وی، با افزایش پرشتاب هزینه‌ها، تمرکز زیادی در سرمایه‌گذاری در حوزه فراساحلی و توسط یک شرکت پیمانکار انجام شد که روابط نزدیکی با خانم سانتوس داشت.

مؤسسه پی‌دبلیو‌سی به‌عنوان مشاور حسابداری و امور مالیاتی ۲۰ شرکت متعلق به خانم سانتوس و همسرش فعالیت می‌کند. متخصصان پولشویی پس از مطالعه اسناد این پرونده معتقدند بودجه دولتی زیادی بدون کنترل‌های مالی در اختیار شرکت‌های خانم سانتوس قرار گرفته است.
همکاری شرکت‌های معتبر حسابداری و مالی با این شرکت‌ها از دو دهه پیش به‌عنوان گامی در جهت بهبود استاندارد‌های حسابرسی این مستعمره سابق پرتغال درگیر جنگ داخلی محسوب می‌گردید، اما آن‌ها با دریافت پول‌های هنگفت خواسته‌های کارفرمایان خود را محقق کرده‌اند. پدر سانتوس ۳۸ سال در قدرت بود و دو سال پیش درگذشت. اینک دختر وی با مشکلات مختلفی روبه‌رو شده است.

سیندیکا دوکولا، ۴۷ ساله، همسر خانم سانتوس بوده و در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه معتقد است، دارایی‌های خود و همسرش از طریق مشروع به دست آمده‌اند. بانک‌های جهانی نظیر سیتی گروپ و دویچه بانک آلمان در مورد پرداخت تسهیلات مالی به مشتریان دارای روابط سیاسی در سال‌های اخیر بسیار سختگیرانه عمل می‌کنند.
تعدادی از بانک‌های اروپایی کوچک‌تر نیز در سال‌های اخیر از ارائه خدمات مالی به این شرکت‌ها خودداری می‌کنند، اما شرکت‌های مشاوره مالی و مدیریت همچنان با شرکت‌های خانم سانتوس همکاری نزدیکی دارند. به هر ترتیب ردپای بسیاری از بانک‌ها و مؤسسات مشاور مالی اروپایی و امریکایی در شرکت‌های دارای فساد و سوءاستفاده‌های کلان مالی کشور‌های در حال توسعه به چشم می‌خورد. اتفاقات اخیر در چین، عربستان و آفریقای‌جنوبی که به برکناری رئیس‌جمهور این کشور قاره سیاه منجر شد، از این حقیقت پرده برداشته است.
شرکت‌های خانم سانتوس در آنگولا و کشور‌های دیگر سوابق زیادی در عدم پرداخت مالیات، مخفی کردن ثروت غیرقانونی و پولشویی دارند. بخشی از بودجه‌های دولت آنگولا نیز در این شرکت‌ها ناپدید شده است.

مدیریت سایه
شرکت سوئیسی دی‌گریسوگونو که در صنعت جواهر فعالیت دارد، پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی، همچنان با بحران و بدهی‌های هنگفت دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. مدیریت پشت‌پرده این شرکت در اختیار خانم سانتوس و شوهرش است. شبکه پیچیده تجارت این شرکت با دارا بودن ده‌ها شعبه در دنیا، ابزاری برای پولشویی و تبلیغات تجاری این ثروتمند آنگولایی بوده است.
هر چند با رکود کنونی این شرکت با بدهی‌های هنگفتی روبه‌رو است. پس از فشار اقتصادی دولت‌های مسکو و ریاض بر اولیگارش‌های روسی و شیوخ عربستانی در دو سال گذشته، فروش این شرکت کاهش شدیدی داشته است. کاهش شدید قیمت یکی از راهکار‌ها برای فروش محصولات بوده است.

سلطه پنهان بر نفت آنگولا
در سال ۲۰۱۶ میلادی، شرکت ملی نفت آنگولا به دلیل سقوط قیمت نفت با بحران مالی روبه‌رو شد. رئیس‌جمهور این کشور هیئت مدیره را برکنار کرد و دخترش را به‌عنوان رئیس این شرکت منصوب کرد. گروه مشاوران بوستون در تعیین نقشه راه و تجدید ساختار این شرکت نفتی، نقش‌آفرینی کرد.
خانم سانتوس پیشتر یک وام ۸۴ میلیونی از شرکت سونانگول دریافت کرده بود. بخشی از سهام شرکت نفتی گالپ پرتغال نیز توسط وی و شوهرش خریداری شده است. قرارداد‌های هنگفتی از سوی وی برای تجدید ساختار شرکت سونانگول با شرکت‌های دارای روابط دوستانه امضا شد. تنها نیمی از مبالغ قرارداد‌های امضا شده به شرکت‌های مشاور پرداخت شد و سرنوشت بقیه پول‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بعد‌ها مشخص شد یک شرکت ثبت شده در مالت به‌عنوان واسطه عمل کرده است. در دوره مدیریت خانم سانتوس، پول‌های زیادی به شرکت‌های حوزه فراساحلی پرداخت شد. مثلاً قرارداد با شرکت وایز از پیمانکاران کلیدی پروژه‌ها فسخ شد و یک شرکت ثبت شده در دوبی با مدیریت یکی از دوستان خانم سانتوس جایگزین شرکت پالیز شد. این اقدام میلیون‌ها دلار جریمه برای سونانگول به دنبال داشت. در مجموع ۳۸ میلیون دلار به این شرکت اماراتی پرداخت شد. آخرین پرداختی نیز به مبلغ ۳۸۰ هزار دلار در روز اخراج خانم سانتوس انجام شده بود.

به دلیل پیچیده بودن شبکه انتقال پول‌های کثیف، ردیابی مسیر آن‌ها از سوی وکلای آنگولایی غیرممکن اعلام‌شده، اما تصمیم‌هایی برای عدم تکرار این موارد در نظر گرفته شده است. در مجموع ۱۳۵میلیون دلار برای فعالیت‌های مشاوره‌ای سونانگول هزینه شده که در پشت پرده این قراردادها، حیف و میل و پولشویی‌های زیادی وجود داشته است. ضعف بانک‌های آفریقایی در بررسی مسیر پول‌های کثیف نیز بر پیچیده‌تر شدن شرایط افزوده است.
منبع: New York Times
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار