احتمال یک رکود بزرگ دیگر در اقتصاد جهانی
کد خبر: 987151
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048nn
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۵
هشدار جدید صندوق بین‌المللی پول
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است مناقشات تجاری اخیر در جهان ۷۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد جهانی آسیب زده و رشد اقتصادی بین‌الملل را ۸ /۰ درصد کاهش داده است.
به گزارش فارس به نقل از راشاتودی، کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، نسبت به احتمال تکرار رکود بزرگ اقتصادی شبیه آنچه در دهه ۱۹۲۰ در اقتصاد جهانی رخ داد، هشدار داده است.

وی طی سخنانی در مؤسسه اقتصاد بین‌الملل پترسون در واشنگتن گفت: تحقیقات جدید صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد شباهت‌هایی بین شرایط اقتصادی امروز و آنچه در دهه ۱۹۲۰ رخ داد و به سقوط بازار‌های مالی در سال ۱۹۲۹ منجر شد وجود دارد.

وی افزود: روند‌های مشابهی بین دو دوره شکل گرفته است. افزایش نابرابری و بی‌ثباتی مالی در جهان از جمله دلایلی است که رئیس صندوق بین‌المللی پول برای اثبات مدعای خود عنوان کرده است.
وی با اشاره به انگلیس گفت: شکاف نابرابری در کشور‌ها در حال افزایش است و طی ۲۰ سال گذشته شاهد روند‌های منفی در این کشور‌ها بوده‌ایم. جورجیوا ادامه داد: به‌عنوان مثال در انگلیس ۱۰ درصد بالای جامعه معادل نیمی از جمعیت این کشور ثروت دارند و این شرایط در بسیاری از کشور‌های عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نیز مشاهده می‌شود، به‌گونه‌ای‌که میزان نابرابری ثروت و درآمد در این کشور‌ها به بالاترین حد خود نزدیک شده یا رسیده‌اند.

به گفته رئیس صندوق بین‌المللی پول نابرابری شدید رشد اقتصادی را تحت‌تأثیر قرار داده و می‌تواند به ناآرامی‌ها و تنش‌های سیاسی منجر شود. وی با اشاره به نتایج یک تحقیق جدید صندوق بین‌المللی پول گفت: تجربه مثبت چین در گسترش دسترسی به بخش مالی و در سراسر این کشور به رشد قابل توجه اقتصاد آن در دهه ۲۰۰۰ میلادی منجر شد و به بسیاری از مردم این کشور کمک کرد تا با فقر مقابله کنند. اریک لکومپت، رئیس مؤسسه خیریه جوبیلی امریکا افزود: صندوق بین‌المللی پول یک پیام هشدار‌آمیز درباره احتمال وقوع یک فاجعه مالی بزرگ شبیه آنچه در سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ در جهان شاهد بودیم، داده است. اوایل این هفته جورجیوا با استقبال از امضای فاز نخست توافق تجاری بین چین و امریکا گفت: این مسئله می‌تواند به کاهش بی‌ثباتی که راه توسعه اقتصاد بین‌الملل را سد کرده بود بینجامد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار