هویت تاریخی در خطر است
کد خبر: 985746
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048R8
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹
حفظ بافت تاریخی مفهوم خود را از دست داده است
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه امروزه متاسفانه حفظ بافت تاریخی مفهوم خود را از دست داده است، گفت: صرف نوشتن ضوابط کافی نیست و تا نظارت و آسیب‌شناسی در عملیات اجرایی صورت نگیرد، هویت تاریخی در خطر خواهد بود.

جواد رحمتی در در سمینار تخصصی تبیین مفهوم بافت تاریخی، ضوابط فنی و حقوقی حاکم بر آن چگونگی استفاده از ثروت باقی مانده از میراث فرهنگی را معیار شایستگی کسانی خواند که متولی حفظ آن هستند.

وی افزود: معمولاً در زمان حال به‌دنبال حفظ داشته‌های هویت تاریخی شهر نیستیم و پس از گذر زمان سعی داریم با کاوش‌های باستانی آنچه که مربوط به گذشته بوده را استخراج کنیم.

رحمتی با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد طرح‌های تفصیلی و تغییر کاربری، گفت: باید طرح‌های تصویب شده مغایر با بافت و هویت منطقه نباشد.

وی ادامه داد: وقتی شهرهای تاریخی در معرض توسعه قرار گرفت، یک نوع جراحی در بافت قدیمی انجام شد و در پی اقدامات غیر اصولی می توان گفت، شاهد تخریب بافت و به نوعی تحریف تاریخ شدیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه ملموس‌ترین هویت تاریخی یک شهر، معماری آن است که با قرارگیری در کنار هم بافت تاریخی آن را تشکیل داده است، اضافه کرد: دخالت بدون پشتوانه علمی سبب از میان رفتن بافت‌های تاریخی شده است.

وی با اشاره به اینکه امروزه متاسفانه حفظ بافت تاریخی مفهوم خود را از دست داده است، گفت: صرف نوشتن ضوابط کافی نیست و تا نظارت و آسیب شناسی در عملیات اجرایی صورت نگیرد، هویت تاریخی در خطر خواهد بود.

لزوم اعمال ضوابط فنی و حقوقی بافت‌های تاریخی در طرح‌های تفصیلی شهرهای آذربایجان‌شرقی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست بر لزوم اعمال ضوابط فنی و حقوقی بافت‌های تاریخی در طرح‌های تفصیلی شهرهای تاریخی آذربایجان‌شرقی تأکید کرد.

 مرتضی آبدار با اشاره به اینکه مهم‌ترین ویژگی شهرهای تاریخی این استان، تداوم حیات آنها از پس حوادث طبیعی و تشکیل لایه‌های تاریخی در بازه زمانی بسیار طولانی است، یادآور شد: این سمینار با نگرش بررسی وضعیت بافت‌های تاریخی و تبیین جزئیات فنی و حقوقی حاکم بر آنها برگزار می‌شود.

او با ابراز تاسف از اینکه در دهه‌های گذشته نگاه حفاظتی به میراث فرهنگی منحصر به صیانت از تک بناها بوده است، متذکر شد: درست است که تک بناها و محوطه‌های ارزشمند تاریخی حفظ و احیا شده‌اند، اما از لحاظ پیوستگی و یکپارچگی آنها با بستر شهری، مکان و بافت پیرامونشان غفلت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با تأکید بر اینکه تأمین خدمات و توسعه شهری نباید سبب مداخله و تخریب در بافت‌های تاریخی باشد، خاطرنشان ساخت: برگزاری سمینار تخصصی تبیین مفهوم بافت تاریخی و ضوابط فنی و حقوقی حاکم بر آن، اولین گام برای توقف از میان رفتن بافت‌های تاریخی مخصوصا در شهرهای تاریخی از جمله تبریز، مراغه و ... است.

آبدار در ادامه به عدم تحقق طرح‌های حفاظت و عدم تبیین درست مفهوم بافت تاریخی در مدیریت بافت‌های شهری اشاره کرد و تصریح کرد: ابهام در روش‌های حفاظت بافت تاریخی و مدیریت میراث فرهنگی و عدم تعریف جایگاه و نقش مدیریت حفاظت از بافت‌های تاریخی در نظام مدیریت شهری از جمله مهم‌ترین دلایل این عدم تحقق هستند.

او در خاتمه اضافه کرد:: روند توسعه شهر و صیانت از بافت تاریخی مقوله های جداگانه ای نیستند. نه حفاظت صرف می‌تواند مشکل بافت‌های تاریخی را مرتفع کند و نه توسعه بدون حد و مرز، از این رو باید بتوانیم کلیت منظر شهری تاریخی را بدون حدگذاری و تعیین مرز برای آن حفاظت کنیم و توسعه را با حفاظت همگرا کنیم و این امر تنها با تعیین میزان تغییرات مجاز مقدور خواهد شد.

برچسب ها: تبریز ، صیانت ، مفهوم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار