فعالیت معدنی ها و فولادی ها در کنار یکدیگر مقدس است
کد خبر: 980889
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047An
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
رییس انجمن سنگ آهن ایران عنوان کرد :
مهندس اکبریان گفت : صنعت و معدن از دیرباز دو بخش جایی ناپذیر اقتصاد ایران به شما می روند که ارزش آفرینی بسیاری را برای جامعه به ارمغان می آورند. این بخش ها،در حال حاضر بیش از گذشته به تعامل و دور اندیشی نیاز دارند تا بتوانند بر اساس برنامه راهبردی خودشان مسیر توسعه و ترقی را طی نمایند.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، رییس انجمن سنگ آهن ایران اظهار داشت : ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولید کننده فولاد کشور جایگاه ویژه ای نزد مردم ایران دارد و سنگ آهن در این شرکت به دلیل شیوه تولید آن که کوره بلند است از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

مهندس مهرداد اکبریان افزود : تعامل و هم افزایی حلقه مفقوده ای است که از همان ابتدا می توانست وصل کننده این دو تشکل بزرگ باشد که متاسفانه نادیده گرفته شد.

وی ادامه داد : فولادی ها و معدنی ها هر دو برادر،دوست و مهمتر از همه هموطن هستند که برای رشد و شکوفایی کشور تلاش می کنند. به جای واگرایی و دور شدن از یکدیگر می توانند در کنار همدیگر با تلاش مضاعف به رونق تولید کشور کمک نمایند.

رییس انجمن سنگ آهن ایران در پاسخ به این سوال که راهکار شما برای برقراری ارتباط دو سویه بین فولادی ها و معدنی ها چیست،ابرازکرد : چند سال گذشته انجمن سنگ آهن ایران،پیشنهاد ایجاد تشکلی را تحت عنوان شورای آهن و فولاد با حضور تولید کنندگان مواد اولیه و مصرف کنندگان آن و ضلع سوم ایمیدور به عنوان بخش خصوصی ارائه نمود تا از این طریق با برگزاری نشست های دوره ای، تامین مواد اولیه از سوی معادن و مصرف آن از سوی صنایع فولادی بررسی شود و این دو گروه با درک مشترک از شرایط یکدیگر و همکاری موثر در راستای تحقق اهداف تلاش کنند. این شورا هم اکنون در حال شکل گیری است و می تواند تعاملات بسیار خوبی را بین بخش ها ایجاد نماید.

اکبریان ااذعان داشت : معدنی ها تخصص خودشان را دارند و بخش فولاد نیز دانش و تجربه خاص خودش را می طلبد. هر یک از این بخش ها با فعالیت تخصصی و مطابق با نقشه راه خودشان است که می توانند موفق باشند، دور شدن از تخصص هاست که مشکلات امروزی را ایجاد کرده است. بنده مخالف هستم بخش معدن به فکر تکمیل زنجیره خودش باشد و فولادی ها نیز به دنبال در اختیار گرفتن پهنه های معدنی باشند.

رییس انجمن سنگ آهن ایران ضمن اشاره به اینکه معدنی ها باید به دنبال نقشه راهبردی معدن و صنایع معدنی و فولادی نیز باید به دنبال طرح جامع فولاد باشند، افزود : در بخش معدن به دلیل گستردگی فعالیت ها هنوز جای کار بسیاری وجود دارد،درحوزه فولاد نیز برای تنوع بخشی به سبد محصولات و بهره گیری از تکنولوژی های نوین دنیایی از کار وجود دارد که اندیشه و توان خاصی را می طلبد،چه نیکوست که هر بخشی مسیر خود را در پیش گرفته و بدان سو برای رشد و توسعه جامعه تلاش نماید.

این مقام مسئول بیان کرد : اگر همه به این مهم مقید باشند که قیمت ها در بازار نوسان دارد و سود و ضرر حاصله در بین همه به صورت عادلانه تقسیم شود و کل زنجیره از آن منتفع شوند،ناراحتی ایجاد نمی شود. باید به ماهیت بازار و عرضه و تقاضا باز گردیم،مکانیسم های دستوری ممکن است تا زمانی کاربرد داشته باشد اما همیشگی نیست.

وی خاطر نشان کرد : حاضر هستیم برای نمونه توافق هایی جهت تامین سنگ آهن و گندله داشته باشیم تا سایر بخش ها شاهد باشند معدنی ها و فولادی ها ، سر میز مذاکره به راحتی موضوعی که این روزها در محافل از آن بسیار یاد می شود را چگونه به آسانی حل می نمایند.

اکبریان بااشاره به اینکه در آینده با کمبود سنگ آهن به عنوان یک ماده اولیه استراتژیک مواجه خواهیم بود. گفت : در این زمینه حالت های مختلفی وجود دارد. اول اینکه بخش معدن منفعل باشد و مانند یک انبار از مواد اولیه بدون آینده نگری استفاده شود،مسلم است که روزی این ذخیره به پایان می رسد. بخش فولاد نیز به دنبال تولید 55 میلیون تن فولاد است و ماده اولیه نیاز دارد. مشخص است که این دو بخش نمی توانند بدون پشتیبانی یکدیگر موفق باشند.آیا قرار است اکتشاف جدیدی صورت نگیرد؟ فولادی می گویند در سال 94 گفته شده 2 میلیارد و 800 میلیون تن ذخیره قطعی سنگ آهن کشور است و ما 500 میلیون تن آن را مصرف کردیم ، 2 میلیارد و 300 میلیون تن آن باقی مانده است که حدود 10 سال دیگر به پایان می رسد.

وی افزود: اکتشافات باید به صورت کامل و در عمق انجام گیرد تا نتایج موثر و قابل قبولی را شاهد باشیم. ما تنها 7 درصد از مساحت کل کشور را اسکن کردیم و 93 درصد آن باقی مانده است که می توان با یک برنامه ریزی مطلوب بهترین بهره برداری را از آن داشت.

رییس انجمن سنگ آهن ایران بیان کرد : بخشی از 55 میلیون تن فولاد توجیه فنی و اقتصادی دارد اما بخشی از آن فولادی سیاسی است که سهم مواد اولیه کارخانه هایی همچون ذوب آهن اصفهان را تصاحب می کند و این خوشایند نیست.

اکبریان تصریح کرد : بورس به عنوان ابزار شفافیت در این زمینه بسیار راهگشاست و لذا قیمت گذاری دستوری جایگاهی ندارد. از طریق می توان مواد اولیه را برای استفاده با شرایط بازار عرضه نمود.

این مقام مسئول گفت : عنوان می شود ذوب آهن اصفهان از نیروی انسانی،انرژی و سنگ آهن ارزان استفاده می کند. در خصوص معادن نیز چنین تفکری وجود دارد،در صورتی این دیدگاه صحیح نیست و هر یک از این پارامترها با توجه به شرایط تحریم کنونی و همچنین مسائل اجتماعی پیچیدگی های خاص خودش را دارد.

مهندس اکبریان افزود : هزینه بسیار زیادی برای شناسایی محدوده و اخذ پروانه اکتشاف صورت می گیرد. از هر 100 پروانه اکتشاف،  10 مورد آن به گواهی کشف منجر می شود و از این تعداد حدود دو مورد نتیجه می دهد که آخرین باقی مانده مورد توجه همگان قرار می گیرد و این را در نظر نمی گیرند که این بخش چه مشقت هایی برای تنها معدن باقی مانده تحمل کرده است. فعالیت معدنی ها و فولادی ها در کنار یکدیگر ارزشمند و مقدس است و هر دو برای تلاش بیشتر و برنامه های توسعه ای حق دارند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار