خانه‌های ۴۰ تا ۵۰ متری در انتظار متقاضیان
کد خبر: 980169
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046zB
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
مسکن اولی‌ها در کدام مناطق تهران می‌توانند خانه بخرند؟
کاهش متوسط قیمت مسکن در تهران در ادامه روند کاهشی ماهانه قیمت مسکن از ابتدای تابستان امسال است، به‌گونه‌ای‌که سبب شده تا متوسط قیمت مسکن در تعدادی از مناطق پایتخت به متری ۵/۵ تا ۵ /۸ میلیون تومان برسد.
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: بر اساس گزارش‌های رسمی، دارندگان تسهیلات مسکن یکم ویژه زوجین می‌توانند در ۶ تا ۱۰منطقه شهر تهران واحد‌های ۴۰ تا ۵۰ متری خریداری کنند، اما در این مناطق واحد مسکونی زیر ۱۵سال به سختی پیدا می‌شود.
به گزارش مهر، بر اساس آنچه بانک مرکزی در گزارش خود از وضعیت بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه امسال ارائه کرده، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان است که اگرچه افزایش ۸ /۳۵ درصدی نسبت به آبان ماه سال گذشته را نشان می‌دهد، اما نسبت به ماه قبل از آن، ۲ درصد کاهش داشته است.

کاهش متوسط قیمت مسکن در تهران در ادامه روند کاهشی ماهانه قیمت مسکن از ابتدای تابستان امسال است، به‌گونه‌ای‌که سبب شده تا متوسط قیمت مسکن در تعدادی از مناطق پایتخت به متری ۵/۵ تا ۵ /۸ میلیون تومان برسد.
هر چند که بسیاری از کارشناسان معتقدند متوسط‌گیری از قیمت مسکن در پایتخت به دلایلی از جمله «تفاوت بالای قیمت مسکن در پنج منطقه نخست تهران با مناطق میانی و جنوبی این کلانشهر»، «تفاوت گسترده میان قیمت واحد‌های مسکونی حتی در یک محله با یکدیگر از نظر آپشن‌هایی، چون پارکینگ، آسانسور، سال ساخت و...»، «پایین بودن شدید تعداد معاملات مسکن که در این ماه به ۴ هزار و ۱۰۰ واحد رسید که نسبت به ۴ میلیون واحد مسکونی در پایتخت، معادل یک صدم درصد است» و نمی‌تواند پاسخگوی نیاز مطالعاتی در خصوص بازار مسکن در شهر تهران باشد. بنابراین باید منطقه به منطقه و محله به محله این نیازسنجی بررسی شود.

به‌عنوان مثال دارندگان تسهیلات مسکن زوجین از محل صندوق مسکن یکم که با سپرده‌گذاری یکساله ۸۰ میلیون تومانی، می‌توانند ۱۶۰میلیون تومان به علاوه ۲۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن به همراه ۸۰ میلیون تومان سپرده خود در سررسید یکساله این سپرده از بانک عامل بخش مسکن (صرفاً برای متقاضیان تهرانی) دریافت کنند که مجموعاً رقم ۲۶۰ میلیون تومان می‌شود.
این دسته از متقاضیان خرید مسکن مصرفی می‌توانند با استفاده از این تسهیلات در دو منطقه ۱۰ و ۱۱ تهران که متوسط قیمت مسکن ۸ میلیون و ۸۰۰ تا ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است، معادل ۶۰ تا ۶۵ درصد هزینه خرید یک واحد مسکونی ۵۰ متری را تأمین کنند، اما در منطقه ۱۲ که میانگین قیمت مسکن به متری ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد، این نسبت تا نزدیک ۷۰ درصد نیز افزایش می‌یابد.

اما اگر متقاضیان خرید مسکن از محل تسهیلات صندوق مسکن یکم قصد خرید واحد مسکونی ۴۰ متری را داشته باشند، در مناطق ۱۰ و ۱۱ تهران می‌توانند با استفاده از این تسهیلات، حدود ۸۰ درصد هزینه ملک را با استفاده از این وام تأمین کنند، اما در منطقه ۱۲ زوجین متقاضی خرید مسکن با استفاده از تسهیلات صندوق یکم می‌توانند تا حدود ۸۵ درصد ارزش ملک مورد‌نظر را تأمین کنند.
در مناطق ۱۵ تا ۲۰ تهران نیز بر اساس گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط هر متر مربع واحد مسکونی بین ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تا ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است که متقاضیان خرید مسکن از محل صندوق مسکن یکم با فرض در دست داشتن صرفاً ۲۶۰ میلیون تومان و بدون محاسبه سایر منابع مالی می‌توانند بین بعضاً ۷۰ تا ۱۰۰ درصد ارزش ملک مسکونی ۴۰ تا ۵۰ متری را خریداری کنند.

همچنین با توجه به اینکه متوسط قیمت مسکن در گزارش‌های دو مرجع اصلی اعلام وضعیت بازار مسکن («بانک مرکزی» و «دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی») با یکدیگر تفاوت‌های نسبتاً قابل‌توجهی دارد، متقاضیان خرید مسکن از محل تسهیلات مسکن زوجین صندوق مسکن یکم بانک عامل بخش مسکن می‌توانند در چند منطقه دیگر تهران شامل مناطق ۹، ۱۴ و ۲۱ با متوسط قیمت به ترتیب ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ۹ میلیون و ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، بین ۵۰ تا ۶۰ درصد هزینه خرید واحد‌های ۴۰ تا ۵۰ متری را در این سه منطقه تأمین کنند. هر چند که این ارقام، بر اساس گزارش بازار مسکن دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن است، اما بر اساس گزارش بانک مرکزی، با توجه به اینکه قیمت‌های اعلامی در گزارش این مرجع سیاستگذاری، تا حدودی بالاتر از نرخ‌های اعلامی در گزارش وزارت راه و شهرسازی است، این نسبت‌ها تا حدودی کاهش می‌یابد.
گزارش میدانی از بنگاه‌های معاملات ملکی حاکی از آن است در مناطق مذکور به ندرت آپارتمان ۵۰- ۶۰ متری زیر ۱۵ سال ساخت برای خرید پیدا می‌شود. متأسفانه به‌رغم توقف رشد قیمت مسکن در شش ماه گذشته و آغاز روند نزولی قیمت‌ها در سه ماه اخیر، بانک عامل بخش مسکن هنوز با افزایش سقف سنی واحد مسکونی برای متقاضیان خرید مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ۱۵ به ۲۰ سال موافقت نکرده است.
این در حالی است که مهر ماه امسال این بانک با افزایش سقف سن بنا برای متقاضیان خرید مسکن از محل اوراق تسهیلات مسکن از ۲۰ به ۲۵ سال موافقت کرده بود که اتفاق مثبتی در راستای بهبود بازار مسکن مصرفی بوده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار