سناریوی زمین سوخته آمریکا در سوریه
کد خبر: 974702
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Z0
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۸
ترامپ با تسلط بر منابع انرژی سوریه، به دنبال قطع درآمد‌های نفتی این کشور است
آمریکا با تسلط بر چاه‌های نفتی سوریه تلاش می‌کند مانع دستیابی نیرو‌های مقاومت به این منابع شده و در نهایت زمینه سوخته‌ای را تحویل دمشق دهد که نتواند از درآمد‌های نفتی برای بازسازی ویرانی‌های جنگ استفاده کند.
روح الله صالحی
سرویس بین الملل جوان آنلاین: با گذشت ۹ سال از بحران سوریه و پیروزی‌های نیرو‌های مقاومت در مقابل گروه‌های تروریستی، اما آمریکا حاضر نیست به پیروزی دمشق تمکین کند و همچنان به کارشکنی‌های خود برای ضربه زدن به دولت سوریه ادامه می‌دهد. درحالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته دستور داد تا همه نیرو‌های آمریکایی از خاک سوریه خارج شوند، اما با این حال تعدادی از نظامیان آمریکا در شمال سوریه باقی مانده اند تا بر منابع نفت و گاز سوریه مسلط شوند. آمریکایی‌ها مدعی هستند که برای حفاظت از منابع نفت و گاز سوریه، حدود ۲۰۰ سرباز خود را در اطراف چاه‌های نفتی در شمال سوریه مستقر کرده اند، این درحالی است که ارتش سوریه تلاش می‌کند تا کنترل این مناطق را به دست بگیرد، ولی واشنگتن مانع این کار می‌شود. کارشناسان بر این باورند که نگه داشتن چند صد نفر از نیرو‌های آمریکایی در سوریه، هنگام مواجهه با تهدیدات بسیار خطرناک است و احتمالاً ناکارآمد خواهد بود. زیرا این نیور‌ها توان رویارویی با ارتش سوریه و هم پیمانانش را که بر آزادسازی مناطق اشغال شده مصمم هستند، کاری از پیش نخواهند برد.
آمریکا به خوبی می‌داند که به زودی ارتش سوریه و هم پیمانانش تمام مناطق اشغال شده از دست گروه‌های تکفیری را آزاد خواهند کرد و بدین تریتیب همه رویا‌های آمریکا و متحدانش برای سرنگونی بشار اسد رئیس جمهور سوریه که هزینه‌های زیادی برای رسیدن به این هدف متحمل شدند، بر باد خواهد رفت؛ لذا تلاش می‌کنند با این اقدامات هزینه‌های دولت سوریه را هم افزایش دهند.
با توجه به اینکه بیشتر منابع نفتی سوریه در شمال این کشور قرار دارد، آمریکا با استقرار نیرو‌های خود در اطراف این منابع، تلاش می‌کند تا از افتادن این منابع به دست ارتش سوریه ممانعت کند. این منابع نفتی زمانی در اشغال گروه تروریستی داعش بود و تروریست‌ها با فروش نفت سوریه به کشور‌هایی مثل ترکیه، منابع مالی خود را تامین می‌کردند. از دو سال پیش چاه‌های نفتی سوریه توسط یگان‌های کرد سوریه که تحت حمایت آمریکا بودند، اشغال شد و اکنون بر اساس توافقاتی بین واشنگتن و کردها، این منابع نفتی در اختیار نیرو‌های آمریکایی قرار گرفته است.
قطع درآمد‌های نفتی دمشق
آمریکا که نتوانسته است در سرنگونی بشار اسد موفقیتی کسب کند، تلاش می‌کند تا با اشغال منابع نفت و گاز سوریه، در نهایت زمین سوخته‌ای را تحویل دمشق دهد. تا پیش از آغاز جنگ در سوریه، صنعت نفت یکی از منابع درآمدی اصلی سوریه به شمار می‌آمد و بیش از یک چهارم بودجه دولت سوریه را تأمین می‌کرد. بخش اعظم میادین نفتی در شرق و شمال شرق این کشور و در حاشیه رود فرات قرار دارد. اغلب این مناطق در سال‌های اخیر تحت کنترل شبه نظامیان کُرد مورد حمایت آمریکا و گروه تروریستی داعش قرار داشته است. از دست رفتن این منابع نفتی در دوران پس از آزادسازی شهر‌ها و بازسازی کشور سوریه، دمشق را تحت مضیقه قرار می‌دهد. به همین خاطر آمریکا تمایلی به دادن منابع انرژی به ارتش سوریه ندارد و تلاش می‌کند تا به هر وسیله‌ای شده، این مناطق را در اشغال خود داشته باشد. این درحالی است که دونالد ترامپ بار‌ها در سخنانی گفته است که آمریکا به نفت و گاز خاورمیانه نیازی ندارد. آمریکا از سال ۲۰۱۴ با تشکیل ائتلاف نمایشی ضد داعش، حملات خود را در خاک سوریه شروع کرد و به جای حمله به تروریست‌ها بیشتر تاسیسات نفتی و زیرساخت‌های سوریه را مورد هدف قرار می‌داد. چرا که نابودی زیرساخت‌های اقتصادی و تاسیسات نفتی می‌توانست دولت سوریه را از نظر تامین منابع مالی در آینده تحت فشار قرار دهد.
آمریکا قدرت گیری مجدد دولت سوریه و افزایش نفوذ ایران در این کشور را تهدیدی برای منافع خود و متحدانش در منطقه می‌داند و تلاش می‌کند تا با ضربه ز دن به اقتصاد سوریه، این کشور را از تبدیل شدن به قدرت منطقه‌ای در نزدیکی مرز‌های اسرائیل باز دارد. مقامات آمریکایی و صهیونیستی می‌دانند که با آزادسازی مناطق اشغال شده سوریه از دست تروریستها، دمشق این بار قدرتمندتر از گذشته خواهد شد و با موازنه سازی در برابر رژیم صهیونیستی، امنیت سرزمین‌های اشغالی بیش از پیش تهدید خواهد شد و به همین خاطر واشنگتن درصدد است تا با ضربه زدن به زیرساخت‌های انرژی سوریه، ضریب امنیتی اسرائیل را افزایش دهد. همچنانکه ترامپ گفته است که به درخواست اردن و اسرائیل صد‌ها نظامی خود را در خاک سوریه نگه داشته است. زیرا خروج کامل آمرکیا از سوریه، نگرانی صهیونیست‌ها را در پی داشته است و آن‌ها مدعی هستند که خروج واشنگتن، خلاء امنیتی ایجاد می‌کند و ایارن و روسیه این خلا قدرت را پر می‌کنند که به هیچ وجه باب میل صهیونیست‌ها نیست.
به رغم ادعا‌های ترامپ، اما آمریکا تلاش می‌کند تا بر منابع انرژی منطقه مسلط شده و نبض بازار‌های جهانی را به دست بگیرد. همچنانکه ورود آمریکایی‌ها به خاک عراق و تسلط بر منابع نفت و گاز سوریه، در این راستا قابل ارزیابی است. آمریکا، چون برای اشغالگری در عراق و سوریه هزینه‌هایی متحمل شده است، درصدد است تا برای جبران این هزینه ها، دستکم نفت این کشور‌ها را در اختیار بگیرد.
باتوجه به اینکه بسیاری از مناطق سوریه توسط حملات گروه‌های تروریستی به ویرانه و خرابه تبدیل شده است، برای بازسازی این مناطق به صد‌ها میلیارد دلار سرمایه نیاز است که دمشق می‌تواند بخشی از آنرا با فروش منابع نفت و گاز خود جبران کند و به این منظور مقامات کاخ سفید سعی دارند تا با تسلط بر نفت و گاز سوریه، هزینه‌های دمشق در مسیر بازسازی‌ها را افزایش دهند تا این کشور نتواند در کوتاه مدت خرابی‌های ناشی از جنگ را جبران کند. سناریویی را که ترامپ در سوریه پیگیری می‌کند، پیش از این توسط گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه اجرا شده بود، ولی در نهایت طومار این گروه توسط نیرو‌های مقاومت پیچیده شد.
به رغم تلاش‌های مخربانه آمریکا برای ادامه بحران در سوریه، اما ناظران و مقامات غربی با جنایاتی که از گروه‌های تکفیری در منطقه دیدند، به این جمع بندی رسیده اند که در شرایط کنونی گزینه بهتر از بشار اسد برای سوریه وجود ندارد. واشنگتن درحالی برای ضربه زدن به اقتصاد سوریه تلاش می‌کند که رژیم‌های عربی به ویژه عربستان سعودی و امارات که بزرگترین حامی مالی تروریست‌ها بودند، آمادگی خود را برای بازسازی سوریه اعلام کرده اند. ترامپ در سه سال گذشته به درگیری بین ایران و اسرائیل دامن زد، با طرح معامله قرن، تنش‌ها در فلسطین را تشدید کرد، از جنگ خانمان سوز و ضد انسانی در یمن حمایت کرد، اما همه این سیاست‌های خاورمیانه‌ای ترامپ ناکام مانده است و این بار هم در سناریوی ضد سوری شکست خواهد خورد.
تحرکات واشنگتن برای تسلط بر منابع انرژی سوریه تنها بر تشدید تنش‌ها در این کشور دامن می‌زند و با توجه به اینکه نیرو‌های مقاومت در نهایت همه مناطق اشغال شده سوریه را آزاد خواهند کرد، نیرو‌های آمریکایی چاره‌ای جز تحویل دادن چاه‌های نفتی دمشق نخواهند داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار