دانشجو و دانشگاه در مسیر اربعین
کد خبر: 973508
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Fk
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۵
شهر‌های مرزی رکورددار بیشترین موکب دانشجویی هستند
دانشگاه‌های استان خوزستان با برپایی هشت موکب دانشجویی در این زمینه پیشتاز‌ند. رتبه دوم در این زمینه هم با برپایی هفت موکب دانشجویی متعلق به استان کرمانشاه است. دیگر استان مرزنشین یعنی ایلام هم رتبه سوم بیشترین موکب دانشجویی را به خود اختصاص داده است
علیرضا سزاوار
سرويس دانشگاه جوان آنلاين: از بین ۴۲ موکب بزرگ دانشگاهی که به همت دانشجویان و مسئولان دانشگاهی برپا شده است، دانشجویان خوزستانی با هشت موکب صدرنشین خدمات‌دهی به زوار هستند.
بر اساس اعلام ستاد اربعین دانشجویی، حداقل ۴۲ موکب بزرگ دانشجویی امسال در مسیر زائران اربعین خدمات‌رسانی می‌کنند که دانشجویان می‌توانند از خدمات آن‌ها استفاده کنند.

از خدمات اختصاصی تا خدمات عمومی
با توجه به آمار‌های مختلفی که تشکل‌های دانشجویی داده‌اند و حال و هوای ایام اربعین حسینی، تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور به صورت گروهی یا انفرادی در حماسه اربعین شرکت کرده‌اند.
در همین زمینه نیز ستاد اربعین دانشجویی نیز برای سهولت و مشارکت بیشتر دانشجویان در این سفر، تسهیلات و بخشنامه‌هایی را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد.
از جمله خدمات و تسهیلاتی که برای دانشجویان و گروه‌های دانشجویی در نظر گرفته شده است، راه‌اندازی موکب‌های دانشجویی است که این موکب‌های خدماتی اختصاصی مثل خدمات فرهنگی و خدماتی عمومی از جمله تغذیه و اسکان را برای دانشجویان ارائه می‌دهند.

پیشتازی خوزستان، کرمانشاه و ایلام
تشکیل موکب‌های دانشجویی یا از طرف دانشگاه‌ها به صورت حمایت مدیریتی یا توسط گروه‌های دانشجویی و با حمایت دانشگاه‌ها و ستاد اربعین دانشجویی راه‌اندازی می‌شود.
بر اساس اعلام ستاد اربعین دانشجویی در مجموع حداقل ۴۲ موکب دانشجویی در ایام پیاده‌روی اربعین از چهار مرز خروجی غرب کشور از جمله چزابه، شلمچه، مهران و خسروی تا مسیر پیاده‌روی اربعین از نجف تا کربلا برپا می‌شود که دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور می‌توانند از خدمات این موکب‌های استفاده کنند.

دانشگاه‌های استان خوزستان با برپایی هشت موکب دانشجویی در این زمینه پیشتاز‌ند. رتبه دوم در این زمینه هم با برپایی هفت موکب دانشجویی متعلق به استان کرمانشاه است. دیگر استان مرزنشین یعنی ایلام هم رتبه سوم بیشترین موکب دانشجویی را به خود اختصاص داده است. جایگاه چهارم میزبانی از دانشجویان زوار هم به دانشگاه‌های پایتخت می‌رسد که پنج موکب دانشجویی به پا کرده‌اند.

رکوردزنی دانشگاه آزاد و دانشگاه فرهنگیان
از میان این مواکب دانشجویی بیشترین موکب به دانشگاه آزاد و پس از آن به دانشگاه فرهنگیان تعلق دارد. مواکب بسیج دانشجویی هم در رتبه‌های بعدی قرار دارد. دانشگاه‌های پیام نور و علمی کاربردی هم از دیگر دانشگاه‌های فعال در این زمینه بوده‌اند.
علاوه بر موکب‌های دانشجویی که برپا می‌شود، ستاد اربعین دانشگاهیان در هر استان با هماهنگی‌هایی که با موکب‌های مردمی هر استان انجام شده است، دانشجویان هر استان می‌توانند در موکب‌های استانی خود استقرار پیدا کنند.

به یاد شهدای مقاومت
در این میان موکب دانشجویی «فاطمه بنت موسی بن جعفر» از دانشگاه قم با دیگر مواکب متفاوت است. چند سالی است که این دانشگاه در شهر کاظمین اقدام به برپایی موکب برای پذیرایی از زائران و مجاوران کرده است.
این موکب دانشجویی در نزدیکی مسیر پیاده‌روی زائرانی که از شهر کاظمین به کربلا اقدام می‌کنند و علاوه بر تأمین غذا و دیگر فعالیت‌های معمول، در حوزه تبلیغات در خصوص شهدای مقاومت و جهان اسلام نمایشگاهی از تصاویر آنان را دایر می‌کند که در جنب آن یک غرفه فرهنگی دیگر با حضور یک روحانی در آن به بحث‌های تبلیغات فرهنگی، اعتقادی و احکام دین نیز می‌پردازد.

از دوخت و دوز تا شست‌وشو
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه قم درباره این موکب با بیان اینکه هر ساله جمعی از دانشجویان، اساتید و کارمندان این واحد دانشگاهی چند روز قبل از اربعین در شهر مقدس کاظمین اقدام به برپایی موکبی می‌کنند که در آن فعالیت‌هایی از قبیل پذیرایی با سه وعده غذایی به صورت گرم، اسکان، چایخانه و اقدامات فرهنگی صورت می‌گیرد، گفت: در این موکب تقریباً روزانه ۳۰ هزار پرس غذای گرم یعنی در هر وعده ۱۰هزار پرس پخت و توزیع خواهد شد که ۸۰ نفر از همکاران و دانشجویان در این موکب سه سال است که در حال انجام این خدمت‌رسانی‌ها هستند.
به گفته محمد دخیلی، امسال در حوزه پزشکی برای اولین بار درمانگاهی ایجاد خواهد شد که ۱۲ پزشک و ۱۲ پرستار به صورت ۲۴ ساعته خدمات‌درمانی در آن ارائه خواهند داد و برای زائران به صورت رایگان این اقدامات صورت می‌گیرد. شست‌وشوی البسه، دوخت و دوز ساک و واکس کفش نیز دیگر فعالیت‌های خدماتی این موکب برای امسال است. این درمانگاه و ایجاد استراحتگاه عظیم برای زائران از فعالیت‌های مهم امسال است که به صورت زنانه و مردانه دایر خواهد شد.

از گعده‌های شبانه تا جلسات هیئت
سال گذشته هم دانشگاه آزاد قم در کاظمین، دانشگاه امام صادق (ع) در مسیر نجف تا کربلا، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف و واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موکب برقرار کردند و محوریت فعالیت‌های آن‌ها در حوزه فرهنگی و جهان اسلام بود.
معمولاً در موکب‌های دانشجویی علاوه بر اسکان فعالیت‌های فرهنگی مانند غرفه پاسخ به سؤالات شرعی دانشجویان، گعده‌های شبانه و جلسات هیئت دانشجویی هم برگزار خواهد شد. در نهایت هم پیاده‌روی چند هزار نفری دانشجویان در قالب دسته‌های عزاداری در مسیر حرم امام حسین (ع) انجام می‌گیرد.

پژوهش‌های اربعینی
رخداد دانشجویی دیگر در این زمینه این بود که از سال گذشته با رایزنی‌های انجام‌شده، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ کرده است که از پایان‌نامه‌هایی با موضوع اربعین حمایت مالی و معنوی شود.
همایش علمی اربعین نیز در همین راستا هر سال قبل از مراسم اربعین برگزار می‌شود که بخش اساتید و داوری آن به عهده دانشگاه علامه طباطبایی و بخش دانشجویی آن به عهده سازمان بسیج دانشجویی است.
پژوهش‌های میدانی در حوزه ارتباطات میان‌فرهنگی ایران و عراق توسط خادمان پژوهشگر در ایام پیاده‌روی اربعین انجام می‌شود که بدون شک می‌تواند پشتوانه بسیار خوبی برای برگزاری مراسم اربعین باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی